דין מונופול קטן כדין מונופול גדול

להגביר את התחרות בתאגיד המיחזור
תמונה של בוקסר
ד"ר ישראל בוקסר

רשות ההגבלים העסקיים רוצה לפרק את הבעלות על תאגיד המיחזור אל"ה שבו שותפות חברות המשקאות הגדולות. הרשות טוענת שתאגיד אל"ה הוא בעצם מונופול שפוגע באפשרות של גורמים נוספים להיכנס לשוק איסוף ומיחזור בקבוקי פלסטיק.

אל"ה (איסוף למען הסביבה) הוקם הוקמה בשנת 2001 בעקבות חוק הפיקדון לבקבוקים. לפי החוק, באחריות התאגיד לאסוף מכלי משקה החייבים בפיקדון לטובת מיחזורם והחזרת סכום הפיקדון לצרכנים. התאגיד הנו חברה בע"מ אשר על פי החוק אינה רשאית לחלק את רווחיה והיא נמצאת בבעלות החברה המרכזית למשקאות (יצרנית קוקה-קולה), טמפו, יפאורה-תבורי ומעיינות עדן. בימים אלה מעלה התאגיד קמפיין פרסום על פעילותו עם השחקנית רבקה מיכאלי.

לפי נתוני אל"ה כ-13,610 מיחזוריות (מכלי איסוף) של התאגיד פזורות ברחבי הארץ, רובן ברחובות מרכזיים, לנוחיות השימוש של הציבור הרחב בכל ימות השבוע. על פי הפרסומים באתר התאגיד, ברבעון הראשון של שנת 2016 נאספו ומוחזרו 3.4 אלף טון בקבוקי פלסטיק משפחתיים. תאגיד אל"ה ערך כנס "סביבה 2050" בנוכחות השר המתפטר של המשרד לאיכות הסביבה אבי גבאי, שבו הוענקו פרסי "המיחזורית המצטיינת" לערים תל-אביב, כפר סבא, רעננה, שפרעם, באר שבע, אור יהודה וערים נוספות. אל"ה הוכרז כמונופול ונדרש לעמוד ביעדי איסוף.

בשנת 2014 קבע הממונה על ההגבלים לשעבר, פרופ' דיוויד גילה, כי תאגיד אל"ה ניצל את כוחו המונופוליסטי מול חברת "אסופתא" שביקשה להרחיב את פעילותה בתחום איסוף הבקבוקים. למרות הקביעה לא בוטל הפטור מהסדר כובל (קרטל) שניתן לאל"ה. לאחר שאסופתא הצליחה להיכנס לענף, הבינו ברשות ההגבלים שתחרות באיסוף הבקבוקים תועיל לצרכנים. לפיכך ידון בית הדין להגבלים בעמדת הרשות שיש לאפשר תחרות באיסוף למען שיפור השירות והורדת עלויות, ובעקבות זאת לפרק את הבעלות על תאגיד המיחזור שכצפוי הביע התנגדות והודיע "שיתנגד לעמדת הרשות לאחר שעמד ביעדיו והגיע להישגים גם ברמה עולמית".

במדינת ישראל שבה קיימים מונופולים בולטים בתחום החשמל או הכשרות, דואופולים בתחום הבנקאות (לאומי-פועלים), אל"ה נראה לחלקנו כסוג של מונופול קטן למען איכות הסביבה שנזקו לא ברור וספק אם מעניין. כידוע, מונופול מגדיר מצב שבו קיים מוכר או פעיל אחד בשוק הגורם להגבלת התחרות בתחומו. ישנם המבדילים בין מונופול טבעי הנוצר על ידי היותו היעיל או הזול ביותר בשוק לבין מונופול ממשלתי או פרטי (אל"ה) הקיים בגלל חסם כניסה לשוק שנקבע כאמור כבר בתחילת פעולת איסוף הבקבוקים לפני 15 שנה.

מונופול אל"ה הוקם על פי החוק והשליטה באיסוף הוענקה לגורם אחד – יש המכנים סוג של תהליך כזה: "מונופול כופה". מבלי להיכנס לפירוט הגדרת המונופולים, קבעו פרופ' נעם חומסקי בשנת 1970 ואדם סמית כמאתיים שנים לפניו, כי מונופולים הם עיוות כלכלי שמזיק לציבור. גם ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע בשנת 2012 – "חרטתי על דגלי שבירת המונופולים". נתניהו עדיין לא בלט בפעילות בתחום למרות הצהרתו.

בישראל, לפי הערכות שהתפרסמו לאחרונה, ישנם כ-60 מונופולים ידועים. אל"ה אינו מהמונופולים המרכזיים אבל הוא יכול לשמש אבן בוחן לכוחה של רשות ההגבלים. כניסת מתחרה נוסף, אם תתקבל עמדת רשות ההגבלים, למיחזור בקבוקים, עשויה לאותת למונופולים שעליהם לצמצם ריכוזיות ובוודאי שלא לחסום תחרות בתחומם. מונופול הפך אצל רובנו לדוגמה כלכלית המחייבת תיקון למען הצרכנים. אל"ה הוא מונופול, ושינוי במעמדו עשוי לסמל תחילת שינוי במעמד המונופולים בישראל.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

15 תגובות

 1. עד היום אין לי מושג מי וכמה מרוויחים מהמחזור והאם הרווח הולך לתועלת הציבור. גם עלות המחזור וההוצאות לא ממש ידועות וזה מוזר.

 2. פרופ' נועם חומסקי הסביר את רעת המונופול והשפעתו על יוקר המחיה של הציבור. ראוי היה להציג את הסרט על חומסקי לפני כל רגולטור בישראל בהקרנה מיוחדת כדי שיבינו את עומק הנזק לא רק במובן הכספי אלה בעיקר בתפיסה הפילוסופית העמוקה ומשמעויותיה.

 3. רוב הענפים בישראל מאופיינים בריכוזיות יתרה: בנקים, כבלים, ענף יצרני המזון, ורבים אחרים. אנחנו גם מרובי מונופולים: חברת חשמל, בזק, נמלים, וגם הממשלה לא טומנת ידה בצלחת ומוסיפה מונופולים שמורידים את ערך התחרות, תורמים ליוקר המחיה ומוסיפים ג'ובים למקורבים. מתי ייפול האסימון ותיווצר סיטואציה שתנחה שהערך הציבורי הוא המשתנה החשוב ביותר?

 4. עדיף שלא יהיו מונופולים ותהיה תחרות חופשית. רק תחרות גורמת טובה לצרכנים בכל תחום.

 5. ככל שהריכוזיות אינה מתפרקת והמשק הישראלי אינו נהנה מתחרות ערה בכל תחום- אנו הציבור נשלם יותר ונסבול מפריון נמוך.

 6. מאמר מעניין של ידידי ד"ר ישראל בוקסר.
  עקרונית הדיון במונופול אינו תמיד חד משמעי. יש מיקרים בהם עלויות הכניסה ואו ההקמה של מתחרה לדוגמא בתחומי תשתיות,יהיו כה גבוהות שלא יצליח לייצר מחיר תחרותי.במיקרה של איסוף בקבוקים זה לא הסיפור מה שבוודאי מצדיק בדיקת תחרות בנושא.

 7. אין שום סיבה הגיונית למנוע מעוד גורם להיכנס לתחרות בענף מחזור הבקבוקים. להפך, ככל שתגבר התחרות הצרכנים ירוויחו.

 8. אף פעם לא הבנתי מה בדיוק הציבור מקבל ממחזור הבקבוקים. פחות לכלוך הציבור מקבל וזה טוב וחשוב, אבל הכסף לא נכנס לכיסו של הצרכן? ואם נכנס איך זה בדיוק מתרחש? בכל מקרה תחרות טובה ולכן יש הגיון בקיומה בכל מצב.

 9. מדינת המונופולים חייבת להשתחרר מהם במהירות כי הם לא מסייעים לתחרות ולכן לא עוזרים למלחמה ביוקר המחיה.

 10. תאגיד המיחזור מוכר לציבור מהיבט המיחזור ולא מהצד הכלכלי. מסתבר שמדובר לא רק באיכות הסביבה אלה גם ברווח כספי.אם לא היה רווח לא היה מאבק שמונע כניסת מתחרה נוסף למיחזור. טוב שתהיה תחרות כי היא יוצרת הטבה לנו הציבור.

 11. כאשר קיים חוסר היגיון כלכלי, יש לחפש את השיקול הפוליטי. ברור שחברת החשמל עם היד על השלטר ועד שלא יוקמו מקורות אנרגיה חלופיות מבוזרות הלקוחות ימשיכו להיות לקוחות שבויים. לגבי החברות לאיסוף הבקבוקים – יש לבחון מי המנהלים ולאן מגיעות ההכנסות. נראה שזה המקור להפליה לכאורה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שרטוט סמלי בית

מהי חברת ניהול נכסים?

שירותים נרחבים לבניינים על מנת שהמבנה יישאר מטופח וישמור על ערכו

שאול אייזנברג

שכונה

פיטורי המאמן במכבי תל אביב

פיצוץ אטומי

על הסף

חידוש הסכם הגרעין עם איראן – תרחישים אפשריים