היום שבו קרס שוק הדיור

תסריט אפוקליפסה למשקיע המצוי
תמונה של שלום
שלום רימון

בשעה 21:30 (שעון ישראל) חתמה מועצת הנגידים של ה"פדראל ריזרב" בניו יורק את ישיבתה בהודעה דרמטית של היו"ר ג'נט ילן על העלאת שיעור הריבית ל-2%. תוך זמן קצר התפשטה היסטריה תקשורתית בין-לאומית – בארה"ב, באירופה ובמזרח הרחוק. מבזקים, מהדורות מיוחדות, שדרנים נרגשים, מבול של פרשנויות ודעות מומחים. תחזיות סותרות נשמעו מכל עבר, אזהרות מפני כאוס כלכלי בעולם לעומת שבחים על מהלך כלכלי מבריק בעל משמעות היסטורית.

וגם אצלנו כותרות החדשות זועקות, מסכי הטלוויזיה מרצדים בפראות, האינטרנט גועש ורועש, הבורסה עוצרת את המסחר, שערי החליפין של הדולר והארו משתוללים בתזזית מעלה ומטה. שר האוצר מבוהל, מגמגם כמי שכפאו השד. נגידת בנק ישראל שרויה בהלם מוחלט, לא מסוגלת להגיב למהלך הדרמטי והבלתי צפוי של ה"פד", שלא הופיע באף אחד מניתוחי התרחישים של טובי האנליסטים.

ראש הממשלה מכנס ישיבת חירום בהשתתפות שרי הממשלה ובכירי בנק ישראל, כדי לטכס עצה לנוכח הצונאמי הפיננסי והכלכלי המאיים על המשק. נגידת בנק ישראל משדרת מצוקה ולחץ מדאיג בראיון מבוהל בערוץ הטלוויזיה הממלכתי, תוך התחמקות משאלת העלאת הריבית בישראל. בחצות משודר מבזק חדשות בכל כלי התקשורת, כפי שחששו כולם ריבית בנק ישראל עולה באופן דרמטי ב-2% וריבית הפריים תעמוד על 4.1%.

למחרת בבוקר כותרות אדומות בכל העיתונים מודיעות על המהפך בשיעור הריבית במדינת ישראל. הבורסה מגיבה בהתרסקות של שערי המניות והאג"ח, תוך הפסקות מסחר היסטריות במרבית ניירות הערך. מנהלי השקעות וחברות מגיבים בבהלה ובזעם על המהלך המפחיד, והבנקים למשכנתות מודיעים על הפסקה מוחלטת של מתן הלוואות לדיור ומשכנתות, עד להתבהרות המצב ולהטמעה של המהלך הדרמטי.

הציבור בפאניקה מוחלטת. המשקיעים רצים אחוזי תזזית לבנקים, הבנקים ממהרים להודיע על העלאת ריבית הפיקדונות לרמה של 3%, מיליארדי שקלים עוברים מיד ליד, בנקים למשכנתות מודיעים למאות אלפי הלווים על עלייה חדה בריביות המשכנתות ועל עליית החזרי המשכנתה בשיעורים של 20% עד 30%, עשרות ראיונות עם זוגות צעירים מבוהלים מהבהבים ממסכי הטלוויזיה, חלק מהם מודיעים בייאוש ובדמעות שלא יעמדו בנטל הכבד של החזרי המשכנתות וכי הם שוקלים למכור את הדירה שרכשו לא מכבר באמצעות משכנתה כבדה.

תוך ימים ספורים מוזרמות לשוק הדיור עשרות אלפי דירות של משקיעים למכירה, אתרי האינטרנט יד 2, winwin ודומיהם קורסים תחת מבול מודעות המכירה. באיחור רב מבינים משקיעי הדירות שהחגיגה נגמרה ושצפוי עודף היצע אדיר של דירות בשוק שבעקבותיו יקרסו מחירי הדירות בעשרות אחוזים. כמו בספינה טובעת, כל אחד מנסה להציל את השקעתו ומזדרז למכור את הדירות שרכש בשנים האחרונות.

אלפי זוגות צעירים מפגינים מול משרד האוצר ובכיכר רבין בזעקות שבר. איך לא הקשיבו לכל האזהרות על "בלון מחירי הדירות"? איך חתמו על הלוואות ועל משכנתות מטורפות כאילו אין מחר? היסטריה מטורפת של המוני אנשים צעירים וזועמים שמבינים לפתע שהוליכו אותם שולל.

שר האוצר מתעשת ומנסה להרגיע את הציבור. הוא מבטל מידית את תכנית "מחיר למשתכן", שכן אין בה כל צורך. דירות שנמכרו במחירים של 1.4 מיליון ש"ח בשוק החופשי ו-1.2 מיליון ש"ח בתכנית מחיר למשתכן, ירדו לרמות מחיר של מתחת למיליון ש"ח ועדיין תקועות בשוק. יו"ר ארגון הקבלנים מאיים שיפסיקו את הבנייה בכל רחבי הארץ, ומעורר גיחוך בציבור הרחב. השליטה בשוק הדירות עוברת מהמוכרים לקונים. "מחיר גמיש" זועקות מודעות המכירה, כולם מוכנים לרדת במחיר, רק שיימצא קונה, בכל מחיר.

באופן טבעי, שוק הדירות עובר לקיפאון מוחלט. אין קונים ואין מוכרים, והמחירים ממשיכים לרדת. כל כסף פנוי של הציבור ושל המשקיעים שהצליחו למכור דירות או ניירות ערך, מושקע מיד בפיקדונות בנקים כמו פק"מים, תמורת ריבית של כ-3%, והבנקים מצדם מקפיצים ללא רחם את הריביות בהלוואות לצרכנים (מסגרות אשראי) ולעסקים, לרבות ליזמים ולחברות קבלניות.

שוק הדיור חוזר לנורמליזציה. לאחר ירידת מחירים של כ-30% הזוגות הצעירים חוזרים לשוק במחירים נורמליים. המשקיעים, שנאלצו למכור דירות במחירי שפל, חוזרים לחיסכון פיננסי בפיקדונות, באג"ח ואפילו במניות. שערי המט"ח מתייצבים ברמות ראליות וכדאיות ליצוא, המשק הישראלי מתאזן לרמה נורמלית לאחר עשור של גאות ושפל וסערת טייפון של ירידות ועליות בשיעור הריבית.

סוף-סוף מבינה המנהיגות הכלכלית של מדינת ישראל את היעדים הכלכליים הנדרשים למשק, ומוותרת על משחקי מניפולציה ועל להטוטנות של כל מיני שרי אוצר אופורטוניסטים, המוליכים שולל את עם ישראל.

* הערה: כל האירועים המתוארים בטור זה הם פרי דמיונו הקודח של הכותב.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

 1. יפה כתב שלום רימון בתסריט דימיוני וקצת קיצוני, אבל המציאות לאחר העלאת הריבית בהחלט יכולה להיות ירידה דרסטית של מחירי דירות. יהיו לא מעט לווים שיתקשו להחזיר משכנתאות ויצטרכו לותר על הדירות שלהם. מחלקת המחקר של בנק ישראל פרסמה מחקר, שהתסריט שתארתי כאן מופיע כאחד התסריטים האפשריים.

 2. הכל אפשרי, לך תסביר את זה לצעירים שלקחו משכנתא ענקית מהבנק וממשיכים לבזבז כאילו אין מחר.
  היה רצוי שהמדינה תתערב יותר בזמן לקיחת המשכנתא ותעצור אנשים מלקיחת סכומים שאינם יוכלו להחזיר וגם תפעל ליצירת דיור ציבורי רחב יותר..

 3. הכלכלה הישראלית תתכווץ מאד כתוצאה מהסתייגות של יותר ויותר מדינות מהמדיניות של מדינת ישראל.

 4. הפוליטיראים מטעים
  והפרשנים לא מבינים
  בתוך שנה התיקרות של שמונה אחוזים
  יחי הנדלן

 5. השוק ממשיך לעלות וכעת עם המשבר בששווקי המניות והמטבעות הריצה לנדלן תגדל.

  1. מעולה למה מדכא? תסריט אופטימי בהחלט של ירידת מחירי הדיור..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן