זיכרונות חיים

על הסרט "הבריחה הגדולה"
תמונה של אילון
אילון גנור תמונה: חלה גנור commons.wikimedia.org

אפתח בהמלצת צפייה לסרט "הבריחה הגדולה", בעיקר לבני 65 ומעלה. אתן לו ציון של 8+.

הסרט מבוסס על סיפור אמיתי. מייקל קיין משחק את ברני, זקן כבן 90. אשתו ריני (גלנדה ג'קסון) בגיל דומה. שניהם חיים בדיור מוגן אי שם באנגליה, וכצפוי בגילים אלו מטופלים בתרופות ומוקפים באחיות ורופאים עם ידית חירום בחדרם למקרה הצורך.

קרוב ל-70 שנה עברו מאז הפלישה לנורמנדי על ידי בעלות הברית, וברני החמיץ את ההרשמה לטקס שיערך בנורמנדי לוותיקי החיילים והקצינים שהשתתפו בקרבות. בעידודה של אשתו, המזכירה לו את תושייתו, בן ה-90 שלנו בורח לצרפת באוטובוס, רכבת ומעבורת כדי להשתתף בכנס.

בבית הדיור המוגן מהומה רבה על היעלמו, המשטרה נקראת לחקירה והדאגה עצומה. בנורמנדי ברני מתגלה לתדהמת הצרפתים. הם מייצרים רעש תקשורתי במדיה על הזקן המופלג המעוטר בעיטורי המלחמה ההיא, והדבר כמובן מגיע גם לבריטניה.

עד כאן פרטי העלילה הגסים. איכותו הנהדרת של הסרט היא לאו דווקא בפרטי העלילה הללו, ולכן אינני מרגיש כמפיץ ספוילר המקלקל לכם את הצפייה. כוחו טמון בפרטי הזיכרונות, הדיאלוגים, המפגשים, גם בצידו של ברני וגם אצל אשתו הזקנה והחולה ריני, שנשארה בבית האבות.

מסתבר שגם בני 90 (שאינם חולים חלילה בדמנציה) זוכרים באופן חי ממש פרטי פרטים מעברם תוך העלאת זיכרונות רבים בשיחות בינם לבין עצמם או עם חייל ותיק ששירתו איתו במלחמה. הדיאלוגים והזיכרונות ממחישים עד כמה החיים עדיין לא תמו בגילים אלה ועד כמה לאהבה עדיין תפקיד מרכזי בחייהם. עדיין ניתן ליהנות משקיעה או מטיול בפארק תוך אחיזת ידיים.

בהיותי בן קרוב ל-74 אני חש לעיתים קרובות מ"האזורים" הצעירים שלידינו עד כמה אינם מבינים את חיי ואת משמעותם העכשווית. אמנם פתחתי בהמלצת צפייה למבוגרים בני 65 ומעלה, אבל אולי ארחיב עכשיו להמלצת צפייה גם לצעירים יותר. אולי סרט זה יספק להם הצצה למשמעות הזקנה באופן שאינם מבינים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

  1. גם לחולים בדמנציה יש זיכרונות מסויים אותם הם זוכרים לפרטי פרטים. וגם כאלה שאינם סובלים ממחלה זאת הולכים ושוכחים הרבה דברים

  2. סרטים זה מפלט טוב בתרופה הקשה בה אנו נמצאים ובתנאי שמדובר בסרטים שלא עוסקים באלימות ובמלחמות

  3. לו בגיל צעיר הייתי מבין לגבי מה שיקרה לי, כפי שבאמת קורה לי כיום, הייתי מתנהג אחרת ומכוון עצמי קצת אחרת. אבל אף אחד לא מסביר לנו מה משמעות הזקנה. זה מתברר לנו רק כאשר אנחנו מצטרפים לקבוצה הזאת

  4. התנהגות של אדם מהגיל השלישי נובעת מאוד ממצב בריאותו וממצבו הכלכלי. זה משפיע קיצונית על כיווני המחשבה שלו

  5. בסביבתי הקרובה שמתי לב שהקשישים לא זוכרים מה היה לפני חצי שעה אבל זוכרים פרטי פרטים ממה שקרה אפילו בילדותם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

דילוג לתוכן