יהיה טוב?

הסרט "סודות בחברה"
תמונה של יונתן
יונתן קורפל

הסרט הצרפתי "Franch Tech" זכה בארצנו לשם "סודות בחברה", לטעמי השם המקורי הולם יותר. הסרט נוצר בשנת 2020 אך הגיע למחוזותינו רק עתה בשל משוכות הקורונה. מדובר בקומדיה מיוחדת במינה, שמוצגות בה סיטואציות מגוחכות עד הזויות המעלות חיוך על פני הצופים, אבל זהו חיוך שיש בו גם עצב, כי תמונת המצב הנגלית לא משקפת את העולם האידיאלי בעיני רבים.

בסרט מתואר עולם שנשלט על ידי ההייטק, עולם שיש בו רכבים אוטונומיים והרבה רחפנים; מקומות עבודה שבהם העובדים בוחרים בכל יום אם להגיע למשרד או לעבוד מהבית, והם אפילו קובעים את שכרם. במקום העבודה אין חדרים שמוקצים מראש לעובד זה או אחר, ובדרך כלל יושבים, אם בכלל, בחללים משותפים. העובדים, שרבים מהם מנוכרים אלה לאלה, עסוקים בפעילות בחדר הכושר ובתחביבים אחרים. המטרות והפרויקטים לא בדיוק מוגדרים, וחלק מהאמירות בין העובדים ללקוחות, או בין העובדים לבין עצמם, אינן בהכרח ברורות לכל הצדדים. אולם מראית העין החופשית הזאת עלולה להטעות, הואיל ובמציאות המתוארת האנשים אינם חיים בחירות, אנשים רבים משועבדים למלחמת הקיום.

בעולם זה אנו פוגשים את גיבור הסרט כשהוא ניצב בנקודה קריטית בחייו, הן מבחינה כלכלית, והן במישור המשפחתי. הוא נותר ללא מקור הכנסה, ובה בעת גם אשתו נעדרת מהבית לתקופה לא קצרה וזאת כדי לבחון האם היא רוצה לחזור לחיי משפחה עימו. גיבורנו נותר לבד עם ילדיו.

למרבית המזל הוא מוצא מקום עבודה מן הסוג הנ"ל. אולם הוא שונה לחלוטין מעמיתיו בגילו, בהתנהגותו, בלבושו, ובכל יתר המישורים. לא כל מה שנאמר במסגרת העבודה, מכל הצדדים, מובן לו, כולל דברים שהוא עצמו משמיע. הקושי הגדול שעימו הוא מתמודד הוא מדיניותו של מנהל החברה שלא להעסיק עובדים שהם הורים לילדים, כנראה בשל העובדה שהדבר יכול להפריע ליכולת להפעיל את הכפופים לו בכל עת. סטנדרט זה מקובל לכאורה על כל הבכירים ויתר העובדים. בשל זאת גיבורנו מסתיר את עובדת היותו אבא לשני ילדים, מה שיוצר מצבים מגוחכים. בסיום, די בהפתעה, ניצת זיק של תקווה חיובית.

כדי להימנע מספוילר משמעותי, לא אוסיף עוד באשר לעלילה. כאמור, בסרט ייתכן שתחייכו מדי פעם, אולם בטוח שלא תתגלגלו בצחוק רועם. ואם נוסיף לכך את הבימוי הפשוט, כמו גם התפאורה, את הסצנות הלא מעמיקות, ואת היותו סרט שהוא פרי יצירה משפחתית (דניס פודלידס הוא השחקן הראשי, אחיו ברונו הוא שחקן ובמאי הסרט, ושני האחים יחדיו כתבו את התסריט), נוכל לשער מדוע המבקרים, ברובם, לא התלהבו.

אני לעומת זאת בהחלט ממליץ על הסרט משום שלמי שמבין לאן העולם צועד וכיצד הוא משתנה במקביל להייטק, ברור כי אנחנו כבר עמוק בתהליך. הרבה ממה שנראה עתידני לרבים מהצופים, הוא כבר מציאות בימינו, גם אם רבים בינינו מתקשים להבין. כל זה עורר אצלי מחשבות רבות, וזהו הרי יעודה של כל יצירה אמיתית. לאחר הצפייה בסרט אף העמקתי במחשבות, הואיל ואני כלל לא בטוח שבהמשך הדרך צפויות לנו בחיים הפתעות לטובה כמו בסרט.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

  1. יותר ויותר אנשים מתחילים למאוס בעולם הדיגיטלי מוצף הרשתות החברתיות, ורוצים לחזור מעט אחורנית.

  2. גם אני מרגישה שאנחנו נכנסים במהירות לעולם מטורף ואחר לגמרי.

  3. די כבר עם הפסימיות. חיי האנשים הולכים ומשתפרים בכל דור.

  4. יונתן, אני צחקתי בלי הפסקה. הסרט פשוט, קטן, מחופף פה ושם, אבל מבריק. כלומר התובנות בו חשובות. החירות שהעידן הטכנולוגי מביא איתו -היא חירות מדומה. חברת ההי-טק, "העבודה" של השותף. הרעייה שמשרתת בצוללת "שומרת סוד", יש לא מעט כבלים בחיי העבודה של הדמויות. השעבוד הוא ללא גבולות, תרתי משמע. בדרך יש כל מיני התנגשויות קטנות. כל מיני אי הבנות. אהבתי את ההומור המרומז. למי שאוהב קריצות ורמיזות והרהורים שאחרי. מומלץ. תודה על הביקורת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עמירם

הֶסְתֵּר פָּנִים              

בְּיוֹם הָעַצְמָאוּת בַּשָּׁנָה הַקָּשָׁה  מַשֶּׁהוּ עָצוּר, נוּגֶה בַּהַרְגָּשָׁה. אָנוּ נְתוּנִים בִּתְחוּשַׁת הַתָּשָׁה, נָעִים בֵּין הַרְעָשָׁה לְהַחְרָשָׁה. וּמָה שֶׁכּוֹאֵב שֶׁבָּאֵלּוּ הַזְּמַנִּים בִּיבִּי וְשָׂרָה בְּ"הֶסְתֵּר פָּנִים". הַזּוּג

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן