שונה וקשה

הסרט "צעירה מבטיחה"
תמונה של יונתן
יונתן קורפל

אחד הסרטים שכבר הספקתי לצפות בהם אחרי עידן הקורונה הוא "צעירה מבטיחה". זהו הסרט הראשון שכתבה וביימה אמרלד פנל הבריטית, והוא זיכה אותה בפרס האוסקר על התסריט. עם תום הסרט, כאשר נדלקו האורות באולם, הצופים החלו לנהל שיח עם חבריהם, לנסות להעריך את מה שסיימו לראות זה עתה ולגבש עמדה.

הסרט עוסק באישה צעירה שהתחילה מסלול מבטיח של לימודי רפואה, אך נטשה אותו בשל טראומה. מאז חלפו כמה וכמה שנים, וחייה חסרי תוחלת. אלה חיים קשים ומשונים של מי שלילותיה שונים מימיה. זוהי בעצם נקודת ההתחלה של הסרט, ומכאן הוא צועד אט אט אחורנית, כדי לקלף ללא חיפזון את השכבות ולאפשר להבין את מה שקרה. בו בזמן הוא גם זוחל קדימה להתרחשויות שמתחילות לגרום לשינויים. כך עד הסוף, שמתברר כשונה מהערכת הצופים.

הדמות המרכזית בעלילה, שאותה מביאה השחקנית קארי מאליגן, מייצגת בצורה חריגה את החלק הנשי ביחסים הבין-מיניים, המעסיקים יותר ויותר את החברה האנושית במדינות מפותחות. העלילה ממחישה עד כמה נשים נפגעות, עד כמה הבעיה רחבה, עד כמה נמנעים מלהוציא אותה לאור, עד כמה התופעה הנה כמעט מוסכמה, ועד כמה היא נפוצה אפילו בקרב קבוצות חברתיות מתקדמות לכאורה.

ההתפתחות בעלילה מובאת בחלקה בצורה ריאליסטית, חלקים אחרים מוצגים בצורה סמלית יותר. כל אלה תורמים לאניגמטיות הסרט, וזו לעיתים מסקרנת ומובילה למחשבה, במקרים אחרים מותירה חללים ריקניים.

הסרט הנו סרט קשה. לא יוצאים ממנו מחויכים. אני ממליץ לכל מי שהנושא לא מכביד עליו, לצפות בו. כל בר דעת מעוניין הרי לקדם את השינויים המתחוללים בתחום המגדרי ולהאיץ אותם. הסרט תורם, כאמור, בכך שהוא מגביר את המודעות לבעיה ולמאפייניה. גם העובדה שהוא חריג היא יתרון בעיניי. הסקירה שלי קצרה, בין היתר משום שכל אמירה נוספת תהיה ספוילר שיקטין את החוויה של הצפייה בסרט.

ציון אישי: 83

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

  1. כאישה אחפש אותו. חשוב לעודד סרטים שמסבירים את מצוקת הנשים.

  2. אצלכם הביקורות הן קצרות ולעניין. לא סיפורים ארוכים ומשעממים שנועדו להוכיח שלכותבים מגיעה משכורת שהם מקבלים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך