סרט מלחמה לא שגרתי

עלה לאקרנים "דנקרק"
ילום שחור לבן
תמונה מהקרב האמתי בדנקרק, צילום: Puttnam (Mr) and Malindine (Mr) ommons.wikimedia org

סרטי מלחמה היו סרטים מבוקשים מאז ומתמיד. ככל שנוקפות השנים הם הופכים להיות אלימים יותר, רוויים במראות קשים ושטופי דם ואימה. הרעים והטובים מתנגשים ובדרך כלל הטובים מנצחים בסופו של דבר וגוברים על כוחות הרשע.

והנה הפעם מגיע סרט חדש – "דנקרק", והכיוון שלו אחר לגמרי. במובנים מסוימים הוא אפילו מנוגד ונע בכיוון הפוך לסטנדרטים שהתגבשו במשך ההיסטוריה של הקולנוע. אין כאן תיאורים קשים של פגיעות מזוויעות. לא תמצאו כאן מעשי גבורה של חייל ההורג חיילי אויב בצרורות. אפילו דיאלוגים כמעט אין כאן, למעט כאלה של משפטים בודדים, שגם הם כלל אינם טבולים בפאתוס.

כדי להבין את הסרט על מאפייניו חשוב להבין את הרקע ההיסטורי. אינני רוקח כאן ספוילר, שהרי מדובר בעובדות היסטוריות שאפילו הומחשו בכמה סרטים. בשלבים ראשונים יחסית של מלחמת העולם השנייה נקלע חיל משלוח בריטי ענק למצור בחוף הצרפתי דנקרק, שפונה לאנגליה. גייסות אלה, שמנו כארבע מאות אלף חיילים ולא היו מצוידים די צורכם בנשק כבד, עמדו בפני נטרול (מוות או שבי), שהיה יכול לפגוע קשות ביכולתה של בריטניה להתנהל בהמשך המלחמה הארוכה. בריטניה התגייסה למאמץ עליון כדי לחלץ כמה שיותר חיילים ממלכודת המוות. בסופו של דבר הצליחו לחלץ כ-85% מהם, בפעולה קשה שלוותה בקורבנות רבים. חלק גדול מההישג שייך לאזרחים שגויסו או נחלצו לסייע בסירות קטנות.

הבמאי כריסטופר נולן ממקד את סרטו בחלק מתהליך הפינוי והעלילה מתקדמת בכמה צירים במקביל. אב ובנו וחבר בסירתם הפרטית שגויסה למאמצי החילוץ. שלישיית טייסי מטוסי קרב שיצאה לנסות ולהילחם במטוסים הגרמניים שתוקפים כל העת את החיילים הבריטים חסרי האונים המצפים לנס. ושני לוחמים שמנסים כל פעם לעלות על ספינה אחרת בניסיון להימלט מהתופת, אך ידם של הרעים משבשת שוב ושוב את מסעם בחזרה הביתה.

את הרעים כלל לא רואים. שומעים ירי גרמני ורואים כמה ממטוסיהם. אין להם פנים. ההישג הבריטי ההיסטורי היה הצלחתם של מרבית החיילים להימלט משדה הקרב בחזרה למולדתם. אין כאן תובנות גדולות, אלא אוסף של רגעים קשים שעוברים על כמה דמויות. גורלם נתון מעט בידיהם ותלוי בעיקר במקרה ובמזל. בלחץ הנוראי יש בוודאי גילויים של אדם קרוב אצל עצמו, אולם לא בפראות רבה מדי. אין כאן התפרצויות זעם קיצוניות, אין תופעה גורפת של הרמת קול, צעקות רמות מדי או הפרת משמעת רבתי.

הסרט מראה צדדים קשים של המלחמה וקודם כול את אפסותם של חיי האדם, הנקטלים בהמוניהם. לחיילים כבר קשה להתרגש מאין-ספור הרוגים מכל עבר. והרי מאמץ ההצלה של החיילים נועד כדי שאפשר יהיה להשתמש בהם בשנות המלחמה הבאות בקרבות קשים אחרים.

אין בסרט כניסה לפרטים. לא מובהר מה קרה לפני שעלילת הסרט מתחילה. אין הסבר מה הוליד את הסיטואציה הכואבת. גם לא מה היה היקפה של פעילות החילוץ והרכבה. הואיל ורק חלק קטן באוכלוסייה של היום יודע את פרטי אותו קרב היסטורי חשוב, הרי שמידת ההבנה של צופים צעירים צפויה להיות נמוכה יחסית, וכך אולי גם שביעות רצונם מהסרט. למרות כל אלה אני ממליץ ללכת ולצפות ביצירה מלחמתית זו. ראשית כדי ללמוד משהו על אבן דרך חשובה זו באותה מלחמת עולם, ושנית כדי להבין את הלקח החשוב של המערכה בדנקרק. עוצמה בלחימה נמדדת ביכולת העמידה ברגעי משבר.

ציון אישי: 80

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

7 תגובות

  1. ההישרדות היא העיקר. סרט מלחמה כפי שעשו פעם. ללא התלבטויות פסאודו-פסיכולוגיות. מצוין. היחס למוות, לחברות מתגמד מול ההישרדות.

  2. ראיתי את הסרט אתמול ואני עדיין תחת השפעתו הקשה.
    כמו שכתבת, אין כאן חייל מבולבל והמום המחפש את ידו בסגנון "להציל את טוראי ראיין" וגם לא גיבור יחיד שנראה שהכדורים פשוט עוקפים אותו. יש כאן 300,000 גיבורים שרק רוצים לחיות עוד קצת עד להגעת הספינה.
    גם כאן כמו ב- Interstellar, משתף נולן פעולה עם האנס זימר הענק וגם הפעם הופך פס הקול לשחקן הראשי. אני כותב מילים אלו תוך האזנה באוזניות לפס הקול ושוב מתארגן לו גל של מועקה בבטן ושוב אני חש בחול הים תחת רגלי כמו אחד החיילים על חוף הים. יצירת מופת, לדעתי.

  3. הסרט עוסק בגבורת החיילים והאזרחים שנענו לקריאה לפנותם מצרפת לבריטניה. הסרט אינו עוסק בכלל בקרע הכללי של המלחמה ומה שגרם למובלעת דנקרק להיווצר. מבחינה היסטורית ברור שאם הגרמנים היו רוצים להשמיד את הצבא הבריטי שנסוג לדנקרק הם היו יכולים לבצע זאת תוך ימים אחדים. הגרמנים כיתרו את הבריטים. הכיתור כלל מאות פנצרים שהיו מאומנים במלחמת בזק. לגרמנים היה יתרון אווירי מוחלט. אולם היטלר לא פקד על חיסול הצבא הבריטי כיוון שבאותו הזמן הוא תכנן להגיע לברית עם הבריטים – גרמניה תשלוט על אירופה והבריטים ישלטו בים ועל האימפריה שלהם. לכן לא התאים לגרמנים להשמיד את הצבא הבריטי בדנקרק.

  4. לאף אחד עוד לא היה אומץ לעשות על זה סרט שלא בסגנון ההירואי אלא מנקודת המבט של הלוחם שרואה ממול את המוות

  5. אני הבנתי מהסרט משהו חשוב. שום דיאלוג על הנאצים ומעשיהם. שוםמעשה אידיאולוגי. שום לחימה עד הכדור האחרון. הכל מצטמצם בדאגה לשרוד את השעה הבאה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך