הכוח מתעורר וצריך לפקוח את העיניים

הגיגים בעקבות הסרט "בן-גוריון: אפילוג",
צילום שחור לבן של בן גוריון
דוד בן-גוריון צילום: Hans Pinn commons.wikimedia.org

בשבוע שעבר ראיתי סוף סוף את הסרט "בן-גוריון: אפילוג", המבוסס על ראיון עלום בן שש שעות שנתן בן-גוריון בערוב ימיו, חמש שנים לאחר שהתפטר מתפקיד ראש הממשלה, ריאיון שיוצרי הסרט גילו במקרה וששימש כחלק מתחקיר לסרט עלילתי על חייו. הסרט, בבימויו של יריב מוזר ובעריכתה של יעל פרלוב, משלב קטעים מהריאיון שניתן בשדה בוקר ב-1968 עם קטעי ארכיון שונים ומציג את דמותו של בן-גוריון ברגע מסוים מאוד בזמן, כשהוא כבר מחוץ למעגל ההשפעה הפוליטית.

אף שהסרט מוקרן כבר זמן מה, כשהגעתי לקופה וניסיתי לקנות את הכרטיסים הכמעט אחרונים, נחטפו אלה באותו רגע בדיוק על ידי מישהו באינטרנט. לבסוף נמצאו לנו מקומות בצד האולם, וכשנכנסנו גילינו שהוא מלא מפה לפה, דבר משמח ושאינו מובן מאליו כשמדובר בסרט תיעודי היסטורי, ונראה לי שמעולם לא נכחתי בסרט שלווה באנחות ובצחקוקים עגומים רבים כל כך מהקהל.

אף שהסרט מרתק ורלוונטי מאוד, בעיקר בשימוש שהוא עושה בעבר לצורך הצבת מראה בפני ההווה, נכזבו ציפיותיי לכך שישפוך אור נוסף על שנות ממשלו האחרונות של בן-גוריון ועל נסיבות פרישתו. בסרט, שקטעי הארכיון צובעים אותו באור שקיעתי ורדרד, בן-גוריון מצטייר כמי שרואה את המציאות נכוחה, וחלק מדבריו אף נדמים כנבואיים. עם זאת, כידוע, דמותו של בן-גוריון הייתה מורכבת הרבה יותר, וההיסטוריה הוכיחה לא פעם כי נסיבות הפרישה של מנהיגים מהחיים הפוליטיים ולכתם למדבר קשורות דווקא לנקודות העיוורות שלהם, וזו נקודה מעניינת לחקירה שלא באה לידי ביטוי בסרט.

בקישור מעט מוזר (אך לא בלתי רגיל אצלי, כידוע למי שעוקב אחר הבלוג הזה…) נזכרתי בכך שוב כשיצא לי לראות השבוע במקרה טריילר לפרק השמיני בסאגת מלחמת הכוכבים – "הג'דיי האחרונים", הצפוי לצאת בדצמבר השנה ובו אמור לחזור לחיינו לוק סקייווקר. למי שלא זוכר: בפרק הקודם "מלחמת הכוכבים – הכוח מתעורר" המורדים מחפשים את לוק סקייווקר, אביר הג'דיי האחרון, כדי שיחזור מהגלות שכפה על עצמו ויחדש את מסדר אבירי הג'דיי. לוק החליט שאינו יכול עוד ופרש לגלות באי מבודד על כוכב בגלקסיה מרוחקת לאחר שרומה ונבגד על ידי תלמידו-אחיינו קיילו רן (התחליף החיוור, תרתי משמע, לדארת' ויידר), אשר עבר לצד האפל, גרם לחיסולם של כל אבירי הג'דיי והותיר את לוק כג'דיי האחרון ששולט בצד המואר של "הכוח". כל הסרט הטרידה אותי השאלה איך ייתכן שלוק, השולט ברזי הכוח, יכול היה להיות עיוור כל כך למציאות ולתת לבגידה כזו להתרחש (שאלה שלא קיבלה מענה בסרט ואולי תיענה פעם בטרילוגיה נוספת בסדרה…).

בסרטים הנקודות העיוורות של הדמויות הן שיוצרות את העניין, הן אלה שמאפשרות את הקונפליקטים ואת הנפתולים שמניעים את העלילה קדימה. איפה הגיבור טועה בהערכתו את עצמו, את רצונותיו ויכולותיו או את הסובבים אותו? היכן הוא אינו רואה נכוחה את המציאות? שם נמצא גרעין הסיפור. לפי סוג הסיפור והז'אנר של הסרט, לעתים הגיבור מתפכח ולעתים הוא נותר בעיוורונו.

בחיים, כמו בסרטים, לכולנו יש נקודות עיוורות, ולמרות מה שהיינו רוצים לחשוב, הן אלה שפעמים רבות מניעות את עלילת חיינו. כדי לשנות דפוסים חוזרים, אין מנוס מלהתחקות אחריהן. אך אם הנקודה היא עיוורת בהגדרה, איך נוכל לראות אותה? האמת היא שהמציאות מעמתת אותנו שוב ושוב עם אותה נקודה עיוורת ומזמינה אותנו לפקוח את העיניים. ובכל זאת, גם לאחר שבגידה או פגיעה עצומה מצד אלה שבטחנו בהם טלטלה אותנו (לא בלי שהיו סימנים מקדימים שסירבנו לראות), לאחר שמישהו שחשבנו שהוא "בצד שלנו" התפרץ עלינו פתאום וחשף מאגר עצום של טינה מצטברת (מאיפה זה בא? הרי הייתי בסדר גמור!), אחרי שרימו אותנו וניצלו את תמימותנו (שאנחנו גאים בה), אחרי שהימור (בטוח!) שלנו התנפץ בפנינו או אחרי שמסע צלב שלקחנו על עצמנו (הרי ברור שהצדק המוחלט אתנו) הביא אותנו לבידוד ולסף הרס עצמי – אחרי כל אלה, פעמים רבות אנחנו מביטים בחזרה בפני המציאות בעיניים עצומות לרווחה, וממשיכים בשלנו, עד הסיבוב הבא.

לא קל להתעורר ולהבחין במבנים הנפשיים שגורמים לנו ליפול שוב ושוב, בין היתר באמצעות התעלמות, הדחקה ועיוורון, אבל כשעושים זאת, אפשר לקבל אחריות על העבר, להביא אותו להווה ולרפא אותו על מנת לצאת לעתיד בדרך חדשה. ואם לחזור לפרק החדש של מלחמת הכוכבים ולאותה גלקסיה רחוקה רחוקה – אחרי שהכוח התעורר, הוא צריך גם לפקוח היטב היטב את העיניים, כדי שהג'דיי האחרון לא ייאלץ לכבות את חרב האור.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

13 תגובות

  1. בן גוריון עדיין משמש דוגמא ומופת למנהיגות.האיש היה רב"ט בצבא הטורקי. בעל יכולות למידה עצמית. פיקד ביד רמה על אלופים. נולד לפיקוד ומנהיגות היה מדינאי ברמה של דה גול וצ"רצ'ל הקים מדינה. לחם נגד כל צבאות ערב.חבל שעכשיו 2017 אין מנהיג ברמה כזו.

  2. הוא הרי הכיר את פרצופם האמיתי ועשה עליהם מלחמה בכל החזיתות.

  3. אני מדור אחר שלא מכיר את בן גוריון. קיוויתי שהסרט יסביר לי את הדמות. וזה לא ממש קרה.

  4. פוסט מאורר להסתכל היטב.
    איך הופכים נקודות עיוורות לנראות?

  5. היה לי נעים לקרוא כי כשראיתי את הסרט הזה עלו לי בדיוק אותם מחשבות ותובנות.

  6. אפילו הימין מציין אותו לטובה ושכחו מה עשה לרוויזיוניסטים ולאנשי חירות גם אחרי הקמת המדינה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

40, 32 ו-26

אחרי שנת הקורונה – תובנות לגבי המגזר הערבי באקדמיה