הבגד עושה את הסרט

על נשים ובגדים בשני סרטים ישראליים
עינת קאפח

אחד ההבדלים המהותיים בין הקולנוע הישראלי לזה ההוליוודי, ויש הרבה, הוא שהסרטים כאן לא אסקפיסטיים, זאת אומרת שאנחנו לא בורחים דרכם לעולמות אחרים. הרחובות, השחקנים והסיפורים הם שלנו. אבל שתי ציפורים מרעננות נחתו פה לאחרונה, ומבחינה מסוימת פיזרו ארומה של קסם מעולם קצת אחר. אני מתכוונת לבגדים שלובשות הגיבורות בסרטים "ישמח חתני" ו"לעבור את הקיר". בסרט האחרון זכתה המעצבת בפרס אופיר.

שני הסרטים מתארים נשים גיבורות חזקות וממוקדות מטרה שמנסות להתנגד למציאות שנכפתה עליהן. ב"ישמח חתני" הן נאבקות ברב הספרדי-חרדי שמשתלט להן על עזרת הנשים, וב"לעבור את הקיר" נאבקת הגיבורה בגורל או באל. בשני הסרטים הגיבורות מתעמתות עם האנטגוניסט (הרב, הגורל-האל) ומכריחות אותו לשנות את המציאות שאותה יצר.

מתוך בחירה מודעת, הגיבורות מולבשות בבגדים בעלי אופי ייחודי שמחזקים את מהותן של הנשים. "ישמח חתני" מתרחש בשכונת הבוכרים בירושלים ומתאר נשים מזרחיות שנאמנות למסורת. הציפייה הבסיסית היא שהנשים יהיו לבושות בבגדים כמו חצאית רחבה, חולצה מהוהה וסוודר עם כיסים. אולם הבחירה בסרט היא שהנשים ייראו כמו נשים איטלקיות יפות. עוצמתן של הגיבורות מורגשת כבר בשוט הפתיחה, שבו הן נראות הולכות ברחוב ונושאות מטעמים לקידוש בבית הכנסת. הן לבושות בבגדים אלגנטיים ונראות כל כך יפות. הבגדים האלגנטיים מופיעים לאורך כל הסרט, גם בימי חול, ומחזקים את הכבוד שהצופים רוחשים לדמויות. הן אולי חלשות מול הרב (וחבל שהקונפליקט נפתר בסופו של דבר על ידי גבר) אבל הן נראות חזקות ומכובדות. העין של הצופה מתענגת על הנשים שמכבדות את עצמן ומאירות בצבע את השכונה החורפית והאפורה. מעניין שדווקא אחת מהן, שמושפעת מהרב בכמה סצנות, לבושה בבגדים משעממים וכבדים. השאר, שנאלצות להתמודד עם כיסוי ראש כאלמנט של צניעות, הופכות את הדרישה לחגיגה של עצמאות. "אני אשמור את זה לפורים", אומרת אחת מהן, ובמקום שפיסת הבד תהפוך לאיום היא מייצגת את כוחן ואת יחסן של הנשים לבני זוגן.

בסרט "לעבור את הקיר" יש חגיגת צבעים וצורות שמזכירה לי את גמ"ח הבגדים שניהלה סבתי הצדקת. מצד אחד סגול וכתום זרחני זועק, ומהצד האחר חום של וילונות ומפות שולחן משנות השמונים. מיכל, גיבורת הסרט, היא בעלת תשובה ודמות ייחודית (מתפרנסת מפינת ליטוף על גלגלים, ובין השאר מחזיקה נחש שחור שילדים חרדים אמורים ללטף ולאהוב). מיכל היא דמות צבעונית שמתריסה כלפי ריבונו של עולם, "אני כאן, ואתה תעשה בדיוק כמו שאני מבקשת, לא כמו שאתה מוצא לנכון, אלא כמו שאני רוצה". הייחודיות וההגזמה האלה באות לידי ביטוי גם בבגדים שהיא לובשת. היא יותר צבעונית מסביבתה (אולי כמו רמה בורשטין, בימאית הסרט, שתופרת בעצמה את בגדיה) והבגדים שלה מייצגים שיק עם קריצה וכמובן גם צניעות, שילוב שקיים בגיבורה עצמה.

בכל סצנה בסרט מצאתי את עצמי מחייכת בראש ובראשונה בגלל הבגדים של הגיבורה. אולם הסרט, שמתחיל באווירה מחויכת שמתאימה לקומדיה רומנטית, נעשה אפור ומעיק ככל שהוא מתקדם, עד לסצנה שבה הגיבורה חנוטה בשמלת חתונה חונקת (אין פה ספוילר, זה הפוסטר של הסרט). זאת בדומה לסרטה הקודם של בורשטין "למלא את החלל", שגם הוא הסתיים בבחורה לבושה בשמלת חתונה ומבט מפוחד על פניה. המתח שבין הרומנטיקה שמייצגת שמלת החתונה המפוארת לבין הסחרור והחרדה שמתרוצצים בנפשה של הגיבורה, בא לידי ביטוי לא רק בסיפור, אלא גם בבגדים.

זה אחד הדברים המהנים בקולנוע – האפשרות לברוא עולם שאינו השגרה הרגילה שלנו, אלא חגיגה המאפשרת לגיבורות, ודרכן לנו, להרגיש לרגע שאנחנו בקסם של אפשרויות. ויסלחו לי הקוראות שמתלבשות ביום-יום כמו הגיבורה ב"לעבור את הקיר", אני אישית מעדיפה את הגרדרובה של החבורה המרגשת ב"ישמח חתני".

ישמח חתני:

במאי: אמיל בן שמעון

שחקנים: אביב אלוש, אוולין הגואל, יגאל נאור, אורנה בנאי, עינת שרוף, איציק כהן, יפית אסולין, שרון אלימלך

תסריטאי/ת :שלומית נחמה

לעבור את הקיר:

במאית ותסריטאית: רמה בורשטין

שחקנים: נועה קולר, עמוס תמם, עוז זהבי, דפי אלפרן

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. הבגדים עושים את האדם
    ואין זו אמירה ריקה
    את מתלבשת בצורה יפה ומוקפדת ונותנת כבוד לאנשים אותם את פוגשת ולאירוע אליו את מגיעה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן