פרסום ורגשות

שיווק רגשי: מהות ומשמעות
תמונה של מאיר
מאיר פלג

רוב מודעות הפרסום בתקופה האחרונה פונות לפן הרגשי שלנו, לעיתים אפילו באופן בוטה. רבים מאיתנו קונים על סמך החלטות רגשיות, ולא בהכרח הגיוניות. אנחנו גם מושפעים מהחלטות של אחרים. אם יש מי שמתלונן על מוצר מסוים, כנראה לא נקנה אותו. אך אם נקרא המלצות, סביר שגם אנחנו נחליט לקנות. האם נצא לבית מלון שפורסם שהסדינים בו מלוכלכים? סיכוי קלוש, גם אם המתלונן כלל איננו מוכר לנו.

אם כן, בכל החלטת רכישה מעורב גם פן רגשי, ולכן חברות המותגים הגדולות מתמקדות יותר בפיתוח נאמנות למותג שלהן וביצירת מעורבות רגשית מרבית של הלקוחות, ומשקיעות יותר בשיווק רגשי.

שיווק רגשי מתמקד במאמץ פרסומי או שיווקי שמעורר רגשות כדי שהלקוחות יזכרו את המותג, ישתפו מידע שמקדם אותו, ימליצו עליו וירכשו בעצמם את השירות או המוצר. לעיתים קרובות, שיווק רגשי מספר סיפור משכנע כדי להתחבר לקהל היעד בצורה אנושית ואישית יותר. כדאי להשתמש במדיום שלרוב הצרכנים יש גישה מהירה אליו, למשל רשת חברתית, סרטונים, שלטי חוצות, פודקאסטים, פרסום דיגיטלי וחומרים פיזיים כמו אריזות ומוצרים אחרים.

החלטות הרכישה של כל לקוח נובעות משינוי במצבו הרגשי. לפני שהלקוח מקבל את החלטת הרכישה הסופית, הוא עשוי לחוש רגשות שלעיתים הוא אפילו איננו מבין את מהותם, ואולי אף איננו מודע לקיומם. ברגע שהרגשות הללו משתלבים זה בזה, משתנה מצבו הרגשי של הלקוח, וזה מה שמוביל להחלטת הרכישה הסופית שלו.

ישנם שישה סוגי רגשות שיכולים להתעורר לפני שלקוח מקבל החלטת רכישה: גאווה, פחד, קנאה, בושה, אלטרואיזם ותאוות בצע. ערבבו את הרגשות הללו – והחלטת הרכישה בטוח תתרחש. יש לשים לב לכך שכל מאמץ שיווקי או פרסומי עלולים להיכשל אם תהיה התמקדות רק בכיוון של רגש בודד.

כדי להצליח במאמצי השיווק הרגשיים, יש להביא בחשבון את מערך האמונות של הלקוח שמשפיע על מצבו הרגשי הנוכחי. אם אתם מוכרים מוצרי מזון אורגניים על בסיס צמחי, סביר להניח שהלקוחות שלכם תומכים בחיים ירוקים, קיימות וטבעונות. לעומת זאת, אנשים שעושים דיאטות שלא מתבססות על מזון צמחוני עשויים לפתח רגשות מנוגדים לגבי קנייה כזו, ולכן כמשווקים, חובה עליכם לחקור היטב בטרם מסע השיווק. אסור לנחש כשמדובר בשיווק רגשי ואסור להסתמך על אינסטינקטים ועל תחושת בטן. חשוב לדעת מהו מצבו הרגשי של הלקוח ומהן אמונותיו, בכל הקשור להחלטות הקנייה שלו. ככל שמעמיקים במחקר על הלקוחות, מקבלים יותר תובנות לגבי המצב הרגשי שלהם ומשפרים את מערך השיווק הרגשי.

סיפורים, לדוגמה, יכולים להוות טקטיקת מיתוג רגשי. זוהי אחת מאסטרטגיות השיווק החזקות ביותר. כאשר משתמשים בסיפורים עבור המותג, מתחברים טוב יותר לרגשות הלקוח ומעוררים בו תחושה של יחס אישי.

אפשר להשתמש גם בביקורות מקיפות ובסיפורי לקוחות מרוצים. באתרים רבים מוצג בדף "אודות" הסיפור המרגש של בעלי האתר, או של המוצר/המקום. לדוגמה, כאשר בית מלון מציג את סיפור ההקמה שלו בזמן שלטון הבריטים בארץ ואת מעורבות בעלי המלון בפרשיות עלומות, מפעיל הסיפור מנגנון רגשי, לפחות אצל חלק מהקוראים. כמו כן, חשוב להתמקד בתכונות של המוצר או השירות. זה קריטי כדי להשפיע על החלטת הלקוח לרכוש את המוצר או השירות.

השקעת מאמצים בפנייה לרגשות הלקוחות, ושזירתם באסטרטגיית הפרסום והשיווק, תייצר לקוחות מרוצים שיסייעו בהפצת המודעות למוצר.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

3 תגובות

  1. נשמע מעניין אבל למה לא הבאת יותר דוגמאות ממש שממחישות כל עקרון וכל שיטה וכל רגש?

    1. + בשמחה הייתי מביא פירוט רב אלא שהעורך איננו מאפשר מאמר ארוך….דוגמאות יש בשפע, ואחשוב איך ךהכליל דווקא בתגובות , כי כאמור- אין העורך מאפשר מאמר מפורט מדי, שנדרש להיות ארוך הרבה יותר. האם תרצי לדעת משהו ספציפי? תשובות לשאלות שלך ספציפיות לגבי רגשות מסוימים? שיטה למימוש פרסומי? אפשר להתכתב איתי…logitmp@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גבי

מעשה שהיה

איש מכירות טוב צריך ניסיון ויכולת לזהות סכנות