סחר חליפין מודרני

הברטר – אפשרות שיש לתת עליה את הדעת
תמונה של מאיר
מאיר פלג

ברטר היא שיטת מסחר המבוססת על החלפת סחורות ושירותים. בשיטה זו לא קיים מוצר אשר מוגדר כאמצעי חליפין, כמו הכסף המשמש בימינו, ולפיכך אין הבחנה בין קונה ומוכר, מפני שכל משתתף בסחר הברטר הוא בו-זמנית גם קונה וגם מוכר. בראשית כשדיברו על ברטר התייחסו רק לאפשרות אחת – רק אחד מול אחד. כבר שנים שהדבר איננו מדויק, וברטר מודרני נעשה בין מדינות ולעיתים בין מספר גורמים, לא רק שניים.

גורם אחד נותן נפט לשני, השני נותן סוכר לשלישי, וזה האחרון נותן מוצרי צריכה לראשון. את כל התהליך מלווה הליך חשבונאי שמשווה את הערכים. הכול אפשרי עם מעין "בורסה" מתווכת באמצע, היא חברת הברטר, הנותנת את כל הנדרש כדי שכל המעורבים יצליחו. בדומה לכך, עיתון נותן מדיה פרסומית ובתמורה נוטל כל מה שהוא צריך מכל משתתף דרך חברת הברטר המתווכת. חברת הברטר מאפשרת את הסחר במובן הרחב של המילה, בין כל הגורמים האפשריים הרשומים אצלה. אלה כבר אינם חייבים לפעול זה מול זה, אלא יכולים לתת כל מה שניתן להציע ולקבל כל מה שצריך.

כאשר עסקת ברטר מתבצעת בין שני אנשים אין צורך בהגדרות חוקיות. מדובר בתמורה הדדית. אך בין עסקים ההגדרה שונה. חשוב לדעת כי על פי חוק, עסקאות כאלה הן חוקיות אך ורק אם הן מדווחות בחשבוניות מוסדרות לרשויות המס. כמו בכל עסקה חובה ליצור איזון בין השווי של השירותים הניתנים על ידי כל אחד מהצדדים, מכיוון עסקה כזאת היא הכנסה לכל דבר ועניין. אם עסק אינו מדווח על עסקאות ברטר בחשבוניות, תיתכן פסילה של ספרי החשבונות שלו, והוא חשוף לקנסות ולנקיטת צעדים פליליים נוספים.

לשם כך נחוצה חברת הביניים – היא עוסקת ברישום הסחר בין הגופים ובניהול יתרות, ובסוף התקופה המוסכמת מאזנת את החישובים בתשלום היתרות. בימינו זו בדרך כלל פלטפורמה דיגיטלית המאפשרת לעסקים קטנים ובינוניים לבצע עסקאות סחר חליפין בקהילה המורכבת מאלפי עסקים בתחומים מגוונים מכל רחבי הארץ. בעיקרון כדאי למכור בברטר ולהגדיל מכירות ללא עלויות שיווק. למשל באמצעות ברטר אפשר לבצע חיסול מלאי עונתי, וכך לשמור על תזרים מזומנים. בברטר מקבלים אשראי ללא הצמדה וריבית, וחברת הביניים היא שמאפשרת את האשראי לתקופה קצובה. כך אפשר לערוך ברטר בין מספר גופים, ולא רק אחד מול אחד.

התהליך פשוט למדי. כל החברות העוסקות בברטר יכולות להציע את המוצרים או השירותים שלהן לכל העסקים שכבר הצטרפו לקהילה ולתמחר אותם כרגיל, אולם במקום שהתשלום יגיע אל חשבון הבנק, הוא נרשם לזכות החשבון האישי בקהילת הברטר. כך אפשר לשקלל, להתחשבן ולמלא כל צורך חוקי בניהול החשבונאות. ברגע שהצטברו בחשבון האישי יתרת זכות או קו אשראי, החברה יכולה לנצל אותם כדי לבצע רכישות מעסקים אחרים בקהילה. ניתן לנצל את קו האשראי בכל רגע, למכור עכשיו ולרכוש אחר כך, או להפך. עסקים חכמים יודעים לנצל היטב את השיטה העתיקה של סחר חליפין, לקבל אשראי ביניים וירטואלי, לעבוד על פי חוק ולא להיות קשורים לתזרים מזומנים.

זוהי זירת מסחר במעגל קהילתי, וזהו מעגל שגדל וגדל ואיתו גדל המגוון המוצע למשתתפים. כדאי לתת את הדעת לאופציה שכזאת, שלדעתי איננה מנוצלת דיה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

פרה בשדה

חץ בענף רפת החלב

השפעת נזקי המבצע והחלטות האוצר על ענף רפת החלב

תמונה של נוח

לא רק מכות

מבט אל אירועים שבהם נהרגו ערבים

צילום של יוסי

גזירה משמים?

איך לרתום תהליכי שינוי שכבר קורים בחברה החרדית