שיווק של אז והיום

כיצד שינו הרשתות החברתיות את המשחק
תמונה של קארין
קארין בלאופרב

באמצע שנות האלפיים נראה כי כל החברות והתאגידים הצליחו להתמודד עם הקשיים שהביאה עימה הדיגיטליזציה. חברות רבות החלו להשתמש בדואר אלקטרוני ויצרו נוכחות מסחרית באינטרנט. בעולם השיווק קיבלו החברות את השינוי ועד מהרה צמצמו את הפערים, אך הן לא ידעו שזו רק ההתחלה. עולם השיווק צפוי להשתנות בצורה דרסטית ובקצב מסחרר.

בשנת 2006 פתחה פייסבוק את דלתותיה לציבור הרחב. הרשתות החברתיות החלו להשפיע על צרכנים ועסקים, והן ממשיכות לעשות זאת מאז בקצב עוצר נשימה.

ננסה לדמות את דרכי השיווק של אז והיום למשחקי כדור. את השיווק שקדם לרשתות החברתיות ניתן לדמות לבאולינג. חברה משתמשת בכלי השיווק שלה (הכדור) בשביל להשפיע על הצרכנים שלה (הפינים). הכדור לעיתים מגיע לצרכן ולעיתים לא, אבל מהצדדים דבר לא מפריע לכדור.
שיווק מודרני דומה יותר למכונת פינבול. כלי השיווק הם הכדורים הקטנים אשר מנסים להגיע לצרכנים (המטרות השונות של המכונה). הרבה יותר קשה להעביר את הכדור למטרה שרצינו. הכדור יכול להגיע לאביזר משחק אחר, לקפוץ למעלה או לשנות כיוון. דבר זה מעיד על הכוח העצום שיש היום לצרכנים.

כיום הצרכנים קונים את המוצר שאנו משווקים, מנסים אותו ומעבירים עליו ביקורת ברשתות החברתיות. לביקורות אלו יש השלכה עצומה מכיוון שהן נחשפות למיליוני אנשים.
מעבר לביקורות, צרכנים מפרשים את המסר של המוצר בעיניהם, מביעים ומפיצים את דעתם, ופתאום המסר שהחברה השקיעה בו ותכננה להעביר משתנה אלפי פעמים. וכך, קמפיין פרסומי שלם שהושקעו בו זמן ומחשבה רבה יכול לרדת לטמיון.

עם זאת, ברור כיום שלרשתות החברתיות יש יתרון עצום בשוק, ומי שיודע לנווט בהן יכול להשתמש בהן לטובתו ולהביא הצלחה אדירה לעסק שלו.

בעולם השיווק של היום, החברות צריכות להעביר כמה שיותר מידע על אודות המוצר/השירות ולדאוג שהמסר שלהן יהיה ברור ומובהק, וכך לצרכנים לא יהיו "חורים" שהם יצטרכו למלא.

חברות יכולות וצריכות לייעל את שירות הלקוחות שלהן. ניתן לעשות זאת על ידי אינטראקציה שוטפת עם הלקוחות באמצעות הרשתות החברתיות. זהו למעשה היתרון הגדול ביותר של הרשתות החברתיות – היכולת להיעזר בצרכנים לצורכי שיווק באמצעותן. החברות יכולות לשאול את הצרכנים לגבי העדפותיהם, למשל מה לדעתם חסר במוצר? על אילו צרכים הם רוצים שהמוצר יענה? בעזרת התשובות שתתקבלנה, החברות יכולות לייעל את המוצר ולהתאים אותו עוד יותר לקהל היעד.

לסיכום, עולם השיווק לא ישוב להיות כפי שהיה בעבר. חברות צריכות "לעלות על הגל" ולשלב את הרשתות החברתיות כחלק מאסטרטגיית השיווק שלהן. זוהי דרך נפלאה להגיע ליותר צרכנים, אך יש לדעת כי הן אינן כלי שמתנהלים איתו בקלות דעת. מוניטין של חברות שלמות נבנה ונהרס בכל יום באמצעות הרשתות החברתיות.

עשו זאת בחוכמה ובזהירות, זה לא משחק.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

9 תגובות

  1. אבל יש ממול תופעה נגדית
    להרבה קובעי מדיניות נמאס מהשתלטות הרשתות על חיינו

  2. שילוב של שיווק ברשתות מקומיות וקידום תוצאות במנוע החיפוש הוא שם המשחק

  3. תודה על מאמר מצוין ומאיר עיניים. מומלץ מאד שהקורא (שכותב באתר זה לפעמים) מאיר פלג יעיין במאמר שלך להרחבת השקפת עולמו.

    1. אני ממש נהנה מתגובות אנונימיות . האם פחד להזדהות שמא תגעמה ההערות?

  4. קארין, מאמר תמציתי וקולע. היום שיווק הואאינטרנטי למרות שבארץ לא כולם עדיין הבינו זאת

  5. אין ספק שהרשתות החברתיות תורמות בניהול נכון לשיעור המרה גבוה יחסית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גבי

מעשה שהיה

איש מכירות טוב צריך ניסיון ויכולת לזהות סכנות