להקדים תרופה למכה

יישום הקוד הוולנטרי למניעת הטרדה מינית בארגונים
תמונה של אביטל
אביטל וינברג צילום: דרור כץ

כותרות העיתונים זועקות: עובדת צעירה בפיצרייה הוטרדה על ידי בעל המקום; בכיר הטריד עובד; רופא שיניים הטריד שיננית; ומרצה באוניברסיטה הטריד סטודנטית.

האם זו גזירת הגורל? האם יש חיסון לתופעה הזו? האם אפשר ל"חנך" אנשים? החוק למניעת הטרדה מינית נחקק בישראל בשנת 1998, מאז ועד היום אומנם חל שינוי חברתי תודעתי מבורך, אבל לא נעשה די ביישום הוראות החוק בפועל.

הטרדה מינית במקומות העבודה היא תופעה שכיחה וחמורה. היא קיימת בארגונים גדולים וקטנים, פרטיים וציבוריים. מחקרים מראים כי בארגון שבו קיימת אווירה המאפשרת הטרדה מינית, יורד פריון העובדים והארגון מאבד ידע ארגוני יקר, וזאת בניגוד למקומות עבודה שבהם ישנם כללי התנהגות ברורים והאקלים הארגוני לא סובלני להטרדות מכל סוג שהוא.

ממחקרים עולה כי מחירה הכלכלי של הטרדה מינית נאמד באובדן של מיליארד שקל לתוצר השנתי, הנובע מכמה גורמים: ירידה בפריון העבודה של המוטרד או המוטרדת, נזקים כלכליים מהליכים משפטיים, פגיעה בתדמית הארגון, ניידות מוגברת בארגון שלא לצורך, הפסד כוח אדם (עקב הפסקת עבודה) והפסד השקעה בהון האנושי.

בשנת 2016 פרסמו מכון התקנים הישראלי ואיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית את הקוד הוולנטרי למניעת הטרדה מינית במקומות העבודה (להלן: הקוד).

מטרתו העיקרית של הקוד היא להתוות למעסיקים דרך ליצירת סביבת עבודה בטוחה ללא הטרדות מיניות. הקוד מסייע לארגון לוודא את עמידתו בדרישות החוק, ויתרה מזאת, לפעול ליצירת סביבה מכבדת ובטוחה במקום העבודה. הקוד מגשר בין שפת המחוקק לשפת הארגון ומקל על הארגונים להשיג אווירת ביטחון, להגביר את המודעות למניעת ההטרדות ולהטמיע את הנורמות הערכיות של הארגון לצד מטרותיו הכלכליות. כל זה מביא לשיפור תדמיתי החשוב לארגון עצמו ולעובדיו, לצד נאמנות העובדים והגברת שביעות רצונם ממקום העבודה.

הטמעה ויישום של הנחיות הקוד בארגון, יובילו מעסיקים לכבד את הוראות החוק למניעת הטרדה מינית ותקנותיו ולפעול מתוך אחריות ערכית המקדמת נורמות חברתיות, ומתמודדת באופן מהותי ואפקטיבי עם התופעה.

לסיכום, החוק למניעת הטרדה מינית מתמקד בהגנה על העובדים, בעוד שהקוד הוולנטרי למניעת הטרדה מינית מגן בנוסף לכך גם על הארגון. מעסיקים שיבחרו לאמץ את הקוד ויפעלו לצמצם ואף למגר את התופעה במקום העבודה, יובילו מהלך משמעותי שיפחית פגיעה בארגון עצמו, אם חלילה תתרחש בו הטרדה מינית. עבור ארגון איכותי שחפץ להיות מוביל כדאי ורצוי לשמור על הנכסים העיקריים של הארגון: עובדיו ושמו הטוב.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

  1. פעם ראשונה שומעת על זה
    חשוב שכל הנוגעים בנושא יפוצו את הקוד וחשיבות ברבים.

  2. טוב שלמרות הקורונה ועזה והפוליטיקה אתם מתעסקים גם בנושאים כאלה שחשובים לטווח ארוך.

  3. באמת הגיע הזמן לעקור את נושא ההטרדות המיניות מתוכנו. נדמה שיש כעת ממשלה שיותר איכפת לה מהנושא.

  4. לא תרופה
    אלא חיסון
    וזה באמת משקף את התועלת של התקן האמור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן