עוברים למציאות חדשה

כיצד להתכונן ליום שאחרי המגפה
תמונה של מאיר
מאיר פלג

מתי נחזור למסלול חיים נורמלי כמו לפני הקורונה? איש לא באמת יודע, איש אינו יכול להבטיח.

אולם אי-הידיעה לא מונעת מאיתנו לחשוב כבר עכשיו על תוכניות לעתיד, ולא מונעת מאיתנו להיערך. ייתכן שהשגרה החדשה כלל לא תהיה כפי שהייתה. וכך, במקביל למכות שנחתו עלינו, הסתגלות היא עכשיו שם המשחק.

רובנו מכירים מישהו שכבר נדבק, או שנכנס לבידוד בגלל ששהה ליד חולה מאומת – מי שרק מגיב לאירוע, ללא תכנון קדימה ובעיניים פקוחות, עתיד לנחול כישלון. כל עסק חייב לשטח את עקומת בעיותיו הצפויות. להלן דרכים אחדות שבעזרתן חברות יכולות להתכונן ליום שאחרי מבול המגפה.

ראשית, היכונו "לנורמלי הבא" על ידי הכנה להישרדות. כלכלנים צופים כי הכלכלה העולמית תתכווץ ב-5.2 אחוזים בשנת 2020. ארצות שונות כבר נכנסו למיתון. הפעילות האנושית והניידות עדיין מוגבלות במדינות לא מעטות. הגורמים הללו יוצרים סביבה שלילית עבור המסחר. על החברות לפעול כדי להמשיך ולשרוד. אין טעם להביט רחוק מדי אם העסק היום-יומי עדיין לא מובטח. למען "הנורמלי הבא", על חברות לבחון כיצד הן מושפעות מהמגפה ולפעול לתיקון בהתאם. לדוגמה, חברות התלויות מאוד בשרשרות האספקה צריכות למצוא דרכים לעקוף את ההפרעות. הן יכולות לעשות זאת באמצעות לוגיסטיקה משופרת או באמצעות הישענות על מקורות מקומיים.

חברות צריכות לשקול גם קיצוץ עלויות. ביטול הלא-חיוני ודחייה של השקעות לא הכרחיות. מרבית עובדי המשרד עשויים להעדיף להמשיך לעבוד מהבית בכל מקרה. חלק מבעלי העסקים עשויים להידרש לקבל החלטות קשות. אולם עם זאת על החברות להיות מודעות לכך שהמגפה היא גם משבר הומניטרי. ראוי להימנע ככל האפשר מקיצוצים בעבודה ובעובדים. במקום זאת, יש לחפש דרכים להפחית את עלויות משאבי האנוש באמצעות קיצוץ שכר ועל ידי הקטנה של בונוסים והטבות, במיוחד של אלה שיכולים להרשות לעצמם.

שנית, שינויים בהתנהגויות. אנשים שינו באופן קיצוני את התנהגותם בתגובה למגפה. יותר אנשים קונים עכשיו באינטרנט. בעוד שהמכירות הקמעונאיות הכוללות צנחו באופן צפוי, 43 אחוזים מסוחרי המסחר האלקטרוני דיווחו על עלייה במכירות. בכל התחומים יש כיום אופציות לקניות מקוונות. עובדים מתחילים להתאקלם בעבודה מרחוק, ורבים טוענים (לפחות אלה בארה"ב) כי הם כנראה יעבדו זמן רב יותר מהבית, גם כאשר הכלכלה תיפתח מחדש. הבנת שינויים אלה יכולה להנחות ארגונים כיצד להתאים את עצמם ל"נורמלי הבא".

שלישית, התחייבות לאימוץ דיגיטלי. המגפה הבהירה עד כמה הטכנולוגיה חיונית לעסקים. מנהיגות דיגיטלית הראתה שוב כי היא משתלמת מאוד. עסקים עם ערוצי מסחר אלקטרוני מבוססים התמודדו בקלות עם שטף הקונים מרחוק. חברות שהעבירו את עומס העבודה שלהן לענן מצאו את עצמן מתאימות לעבודה מרחוק. במקביל, הן צמצמו את הצורך בהשבתה משמעותית בזמני סגר. כלים דיגיטליים ואוטומציה יכולים להגדיל מאוד את היעילות. כך גם יקוצצו העלויות תוך שיפור התפוקה ואיכות השירות שהם גורמים מכריעים בנוף העסקי של ימינו. התפתחויות בתחום מחשוב הענן יהפכו את אימוץ הקו החדש לקל, מהיר וזול. ארגונים צריכים גם למנף כלים דיגיטליים שיעזרו לבנות מחדש ולחזק את התרבויות הארגוניות שלהם, שהרי עבודה מרחוק יכולה לגרום לעובדים להרגיש בודדים ומבודדים.

רביעית, פיתוח כושר הסתגלות וחוסן. בין גורמי המפתח המבדילים בין חברות המשגשגות כרגע לאלה הנאבקות על הקיום, הם יכולת הסתגלות וחוסן. אפשר לטעון שלתעשיות יש מראש יכולת הישרדות. לדוגמה, תעשיות תלויות אנשים כמו קמעונאות, ייצור וכרייה צפויות למצוא עצמן במאבק קיומי בגלל מגבלות הקורונה. חברות הייטק ושירותים פיננסיים ימצאו עצמן במצב נוח יותר. על חברות לפתח ולשפר את יכולת ההתמודדות והספיגה של המהומה העתידית. פתיחות לחשיבה מחודשת של מודלים עסקיים ואסטרטגיות תאפשר לחברה להסתגל ביתר קלות לנסיבות משתנות. היכולת לממן, לשכנע עובדים, להתאים את תהליכי העבודה ולפרוס טכנולוגיות חדשות היא שתכריע כיצד יראה העתיד. על חברות להשקיע בפיתוח יכולות אלה.

לסיכום, אסונות ומגפות יכולים להכות בכל עת, והם עלולים לשנות את אורחות חיינו. מה שנחשב היום נורמלי, אולי לא יהיה כך מחר. כולם מקווים כי האיום של נגיף הקורונה ייעלם בסופו של דבר, אבל גם אם הנגיף ייעלם, המצב כבר לא יחזור לקדמותו. נראה כי אין ברירה אלא להסתגל למצב הבא. בעזרת תובנות ואסטרטגיות, ארגונים וחברות יכולים למצוא דרכים לשרוד את המשבר הנוכחי, להמשיך לפעול ואף לשגשג במצב הנורמלי הבא.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

  1. כתבה טובה ומעניינת!
    אבל היא מתמקדת בתחום הכלכלי-עסקי בלבד; הייתי מצפה לדברים בנושאים נוספים, כמו חינוך, תרבות הפנאי, משפחה וחברה וכד׳.

    1. סבלנות.במסגרת המותר באתר זה אי אפשר לכתוב מאמרים ארוכים. אני מוכן לכתוב על הנורמאלי הבא" גם בתחומים שהזכרת ואפילו בתחום של ESPORT. נכון – יש תחומים שקשה להבין איך הנורמאלי החדש יהיה בפעילות מרוחקת, אבל בספורט למשל – יהיה ריאליטי שבו הקהל מתפעל שחקני כדורגל אמיתיים על המגרש…

  2. מאמר נפלא, כתיבה קולחת. כל הכבוד מאיר על עוד מאמר מצוין.

    1. לצערי ממעיטים לפרסם מאמרים שלי…"יש צורך מופרז לעריכת התכנים" לדברי המערכת.אצלי הכל בלהט הכתיבה/תרגופם/עריכה עצמית/מחקר, ובאמת אינני מקפיד כל כך , גם בגלל העניין האישי שלי במסקנות, בתוצאות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך