קורונה – המדריך למעסיק

איך לעבור את משבר הקורונה במינימום נזקים
תמונה של טל
עו"ד טל שרון

מעסיקים רבים מצאו עצמם בימים אלה ללא יכולת להמשיך ולשלם שכר לעובדים, הם מצויים במצב של אי-ודאות קשה בנוגע לדרך שבה עליהם לפעול. במאמר זה אנסה לפזר קצת את הערפל ולתת למעסיקים הכוונה ראשונית לגבי המושגים החדשים שנכנסו לעולמינו ואיך אפשר לנסות ולעבור את התקופה הזו במינימום נזקים.

נגיף הקורונה החדש נכנס לחיינו והוסף לרשימת המחלות המידבקות בעלות חשיבות בין-לאומית בפקודת בריאות העם-1940. מחלות אלה מחייבות הודעה מיידית לעניין תקנות הבריאות הבין-לאומיות, וכך מצאנו את עצמנו תחילה ללא מסגרות חינוכיות, לאחר מכן צומצמה הפעילות במשק, ובהמשך הופסקה הפעילות למעט זו של עובדים "חיוניים", כך קוראים להם היום. לנוכח המצב, מעסיקים רבים מצאו את עצמם ללא הכנסות שוטפות וללא יכולת לשלם לעובדיהם את שכרם.

אז מה עושים?

ראשית, מוציאים את העובדים לחל"ת (חופשה ללא תשלום) – לכאורה, נדמה שזו האופציה העדיפה בנסיבות הללו, שכן היא בעצם מקטינה באופן משמעותי את הוצאותיו של העסק, שלרוב הוצאתו הגדולה היא בגין כח אדם. אפשר, כמובן, להוציא לחל"ת רק עובדים שכירים.

על המעסיק ליידע את העובד על הוצאתו לחל"ת בכתב ולהחתים אותו על כך, לתחום את החל"ת בזמן מוגבל (שאם לא כן מדובר בפיטורים המחייבים את המעסיק לבצע שימוע), במכתב ההודעה על הוצאה לחל"ת יש לפרט כי יחסי עובד מעביד אומנם ממשיכים לחול, אך צבירת הזכויות בהתאם לוותק (חופשה, מחלה, הבראה) נעצרת.

לעניין פיצויי פיטורים, בגין כל שנת עבודה לפני היציאה לחל"ת ייחשבו 14 ימים בתקופת החל"ת לוותק של העובד במקום העבודה.

חשוב מאוד להודיע לעובד, תמיד בכתב, כי אין חובה על המעסיק להמשיך ולבצע הפרשות לקופת הפנסיה, לקרן הפיצויים ולקרן השתלמות בתקופת החל"ת ולכן האחריות לכך עוברת לעובד, אלא אם כן הסכימו הצדדים אחרת בהסכם עבודה, או שחל על הצדדים הסכם קיבוצי הקובע אחרת. על המעסיק חלה חובה להודיע לגוף המנהל את הקרנות, על הפסקת ביצוע ההפרשות.

במהלך החודשיים הראשונים לחל"ת מחויב המעסיק להפריש סכום כסף לביטוח הלאומי לטובת העובד, והוא רשאי לאחר חזרתו של העובד לעבודה, לקזז סכומים אלה ששילם, ממשכורתו של העובד.

אם המעסיק מעוניין להוציא את העובד לחל"ת, הרי שיש לקבל לשם כך את הסכמתו של העובד. עם סיום החל"ת מחויב המעסיק להחזיר את העובד לעבודה באותם תנאים. אם המעסיק כופה על עובד את היציאה לחל"ת, הרי שלעובד קמה הזכות להתפטר בדין מפוטר בשל הרעת תנאי העבודה ובלבד שהודיע למעסיק, בכתב, על כוונתו והמעסיק עומד על דעתו, ואז יישא המעסיק בתשלום הזכויות המגיעות לעובד כאילו פוטר.

הוצאה לחל"ת כפויה נחשבת כפיטורים ולמעסיק אסור לפטר עובד המצוי בימי מחלה, ומכאן שגם אי-אפשר להוציא עובד המצוי בחופשת מחלה, לחל"ת כפויה.

שנית, מאפשרים לעובדים לנצל את ימי החופשה הצבורים שלהם – אם העובד צבר ימי חופשה אפשר להוציא אותו לחופשה בתשלום, בהתאם לכמות ימי החופשה הצבורים שיש ברשותו. למעסיק יש זכות לכפות על העובד חופשה בתשלום. אולם המעסיק אינו יכול לכפות על עובד שאין ברשותו ימי חופשה צבורים, לצאת לחופשה על חשבון ימי חופשה שיצבור בעתיד.

שלישית, מאפשרים ניצול ימי המחלה הצבורים של העובד – אם בגלל המגפה לקה העובד בחרדות או במצב נפשי שאינו מאפשר לו לעבוד, או אם מדובר בעובד המצוי בקבוצת סיכון ולא יכול להתייצב למקום העבודה בשל מצבו הבריאותי, או אם מדובר בעובד שהוא או ילדיו שוהים בבידוד (רק לעניין הבידוד אין צורך באישור רופא), יש לאפשר לו לשהות בימי מחלה באישור רופא, עד לסך ימי המחלה הצבורים שיש ברשותו, כאשר, ככל שאין הסכם אחר החל על הצדדים, יום המחלה הראשון אינו בתשלום, ימי המחלה השני והשלישי הם בתשלום מחצית יום והחל מהיום הרביעי יש לשלם מחלה באופן מלא.

אסור לפטר עובד שנמצא בחופשת מחלה (גם אם אין לו ימי מחלה צבורים), אסור למעסיק לדרוש מעובד בבידוד להגיע למקום העבודה, וכן אסור לאפשר לו להגיע למקום העבודה גם אם הוא מעוניין בכך.

רביעית, מקטינים את אחוזי המשרה או את השכר – המעסיק רשאי, בהסכמת העובד, להקטין את אחוזי המשרה של העובד או להפחית את שכרו, לשם חיסכון בעלויות ההעסקתו. ככל שלא יקבל המעסיק את הסכמתו של העובד מראש לשינוי כאמור, הרי שהעובד יוכל להתפטר בדין מפוטר בשל הרעת תנאים ועל המעסיק יהא לשלם לו זכויותיו כאילו פיטר אותו. הקטנת שכרו של העובד עשויה לפגוע בכיסוי הביטוחי שלו ולכן כדאי ליידע אותו על כך.

כמו כן חשוב לזכור, כי אישה בהיריון או בטיפולי פוריות, אשר יש לה ותק של חצי שנה במקום העבודה, בטרם נכנסה להיריון או החלה את טיפולי הפוריות, מוגנת מכל שינוי בעבודתה (חל"ת, הקטנת משרה, פיטורים, הרעת תנאים), אלא אם כן ניתן לכך אישור הממונה על חוק עבודת נשים במשרד התמ"ת.

אנחנו מצויים בתקופה קשה של חוסר ודאות, הממשלה והביטוח הלאומי מצמצמים את הדרישות הרגילות ומנסים להקל על האוכלוסייה ככל שניתן, ולכן חשוב להתעדכן כל העת בהוראות השעה שיוצאות ולבדוק זכאות כזו או אחרת בהתאם למצב האישי ולנסיבות הספציפיות.

אבקש לציין כי אין במאמר זה כדי לשמש ייעוץ משפטי או אחר ו/או חוות דעת משפטית או אחרת, והוא אינו תחליף לייעוץ משפטי מקצועי שאותו יש לקבל מעורך דין העוסק בתחום.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

7 תגובות

  1. אבל האמת היא שההצלה של העסקים תבוא או תיכשל בקשר לעזרת הממשלה. רק משם יכולה לבוא עזרה משמעותית.

    1. ישראל שלום, יכול להיות שהממשלה תעזור לעסקים, בינתיים הצעת העזרה היא מינורית ביחס לנזק שנגרם בפועל ולכן חשוב מאוד לקחת אחריות אישית, להתייעץ ולפעול בצורה נכונה שעשויה לחסוך הרבה זמן וכסף.

  2. אני אפטר את העובדים במינימום הפסד לי. למרות שליבי כואב על העובדים שלי. אין ברירה. מי שלא בעסק לא יבין זאת.

  3. לא מודעים לדרישות ולחוקים ולא רק לגבי פיטורים אלא לגבי מיסים ולגבי דיווחים ולגבי זכויות ואין מי שיעזור לו כי גם זה עולה הרבה כסף.

    1. בעל עסק חייב להיות מודע לדברים הללו, גם אם זה אומר להשקיע בכך כסף. בדיוק כמו שבעל עסק לא יעלה על דעתו להגיש דו"ח למס הכנסה ללא רואה חשבון, כך עליו לקחת ייעוץ משפטי כדי לנהל את העסק שלו נכון מבחינה משפטית ובכך דווקא לחסוך כסף.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גדעון

פרס ישראל לאן?

בעקבות המחלוקת בעניין הענקת פרס ישראל

צילום של אבי רוזנטל

לא הקלף מלוכלך

על הסרט "קלף מלוכלך" ועל רמאויות בברידג'