הלקוח צרכן או צרחן

לצרכן הישראלי מגיע שירות מקצועי ואמין
תמונה של נעמי
ד"ר נעמי דדון

מהי רמת השירות שלה אנו זוכים בארץ, כצרכנים? איזה ציון הייתם נותנים לנותני שירותים למיניהם, בכל התחומים? אם יורשה לי לנחש, ציון לא גבוה. ולמה זה כך?

ספקי השירותים למיניהם טרם הפנימו שהלקוחות הם צינור הדלק שמתדלק אותם. ובלי דלק זה אין להם זכות קיום.

מדוע היה צריך לחוקק כל כך הרבה חוקים שיגנו עלינו כצרכנים? מדוע יש צורך בכל כך הרבה רשויות ועמותות שיגנו עלינו כצרכנים? ובכן, רבים מנותני השירותים עובדים בשיטת מצליח, כל זמן שהשיטה תצליח לא תהיה להם מוטיבציה לשנות.

ולמה השיטה מצליחה? כי אנחנו, כצרכנים, מאפשרים לה להצליח, כי חלקינו עצלנים, חלקינו לא מודעים לזכויות, אחרים לא מאמינים שניתן לשנות, ויש שניסו והתייאשו, נוכח הזמן והאנרגיות שיש להשקיע כדי להצליח, בדיוק על כך בונים נותני השירותים, שנתייאש ונוותר והם ירוויחו.

למשל, בחיובים למיניהם יש הרבה מאוד טעויות והן תמיד לרעת הלקוח. פעמים רבות מחייבים אותנו על דברים שלא קיבלנו, הסכומים לא תמיד גדולים וזאת בכוונת מכוון למנוע מאיתנו את הרצון והמוטיבציה לטפל.

לעיתים יש לי תחושה שאצל נותני השירותים יש צוות חשיבה שעסוק יומם ולילה במציאת דרכים להוצאת עוד כסף מהלקוח באופן שהוא לא ירגיש או לא יפנה, ואם ירגיש או יפנה הוא יתייאש מהניסיון לקבל את המגיע לו או לממש את זכותו.

והיכן הרגולטור? שאלה טובה…

ניסיוני האישי מלמד כי נחישות והתמדה יביאו לתוצאה יעילה.

יש לראות במאבק זה שליחות חברתית ולא לוותר, אחד נלחם כל השאר זוכים ונהנים, כולם נלחמים – ממגרים את התופעה.

לא לוותר גם אם הדרך קשה, שכן היא נכונה והיא משתלמת לא רק כלכלית, אלא גם חברתית.

אז הלקוח הוא צרכן, מומלץ שיהיה צרכן נבון, וגם אם לעיתים הוא צריך להיות צרחן, זה בסדר…

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

13 תגובות

  1. כתבת:לעיתים יש לי הרגשה,בניגוד אלייך אני משוכנע שיש צוותים שמתכננים איך לעבוד עלינו, אני רואה זאת בעיקר ברשתות הסופרמרקטים.
   שמים שלט ליד המוצר, אך הקוד שונה בספרה אחת.
   לצערי נתקל בזה בלי סוף.
   עם ישראל הוא פראייר ולא מתעקש שיחזירו לו סכומים קטנים. וחבל.

 1. מדויק! הבעיה הגדולה היא לא בטעויות שקורות ויקרו תמיד, אלא בשירות שמקבלים , אם מקבלים, ועד שמקבלים כדי לתקן ולטפל ב״טעות״…

 2. העצמאים בישראל סובלים מעודף רגולציה,תשלומי מיסים גבוהים בהרבה מכל מגזר אחר, העדר תמיכה ממשלתית ובנוסף הצרכן שלא אחת הוא בהחלט צרחן…
  בהחלט צריך לשפר את רמת השירות אך בד בבד לסייע לעצמאים ונותני השירותים…
  הצרכן הישראלי ככלל אינו פראייר, נכון שיש מגזרים בישראל שמשלמים יותר ומקבלים פחות…

 3. כמה שאת צודקת,אני נתקל יום יום בבעיות אלה, טעויות סופרמרקט, אי התאמה בין הסכום הרשום על הפריט לזה המחוייב בקופה, בדפי חשבון, החבילות בדואר שאנו שולחים הרשום בדואר שליחים שאמורים להגיע תוך 24 שעות ומגיעים לאחר 3 שבועות. אני מנסה להלחם בתופעות אך לא תמיד יש כח. הלוואי וכולם יקבלו החלטה ואז כמו שכתבת נמגר את התופעה.

  1. נעמי היקרה הלוחמת לטובת הציבור בנושאים רבים ומגוונים.הרבה אנשים לא מוכנים להכנס לנושאים כאלו.טוב שיש בחורה כמוך לעיתים קרובות מראה לנו כמה יש אי צדק וחובה לטפל בהם .מאחל לך הצלחה לטןבתנו חזק ואמץ

  1. נעמי היקרה הלוחמת לטובת הציבור בנושאים רבים ומגוונים.הרבה אנשים לא מוכנים להכנס לנושאים כאלו.טוב שיש בחורה כמוך לעיתים קרובות מראה לנו כמה יש אי צדק וחובה לטפל בהם .מאחל לך הצלחה לטןבתנו חזק ואמץ

 4. הל כך נכון!
  בעוד שזה כך אצל החברות הגדולות
  גם הקטנות והעצמאים סיגלו את התרבות של שיטת המצליח, הענקת שירות לא איכותי וחיובים "שגויים"
  ואת כל כך צודקת, במיוחד היום – בעידן שבו הלקוח הוא המרכז, מי שלא יפנים זאת, לא תהיה לו זכות קיום

 5. העסקים בחסות מגיפת הקורונה מעלים מחירים, ומורידים לאפס את רמת השירות. כאשר לצנחנים תהיה ברירה, הם יבואו חשבון עם עם העסקים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של דורון

גַּלִּי

שיר על "כולם"