לנהל את העסק מהקוקפיט

על הצורך במינוף ידע של מומחים לטובת ניהול העסק
תמונה של איתי
איתי ארגמן

בעלי עסק? מנהלי חברה? קיימת סבירות גבוהה מאוד שיש לכם מכרסמים בעסק שמונעים את התפתחותו, מעכבים אותה או אפילו מקשים על הישרדותו. הם שם, ממש ברגע זה. נוגסים בכל חלקה טובה. בכל התחומים – הפיננסי, התפעולי, הארגוני והניהולי.

אין עסק, גדול ככל שיהיה, שאינו זקוק להכוונה, למבט עילי מפוכח, לפרספקטיבה לעומתית שאינה מוגבלת או כפופה לפרדיגמה העסקית הקיימת. הצצה לנתונים הסטטיסטיים לסיכויי הישרדות העסקים במדינה מלמדת שישנם הרבה חסרי מזל שנכשלו להבין את זה בזמן.

הסטטיסטיקה העגומה מלמדת שסיכויי ההצלחה לאורך זמן של עסק חדש נמוכים מאוד. רבים תולים את הסיבות למצב זה בגורמים אקסוגניים שאינם בשליטה שלהם כמו רשויות המס, חוקי מגן לעובדים, תחרות וכשלי שוק למיניהם וכד' (מי שעוקב אחר המחאה החברתית החדשה של ה"שולמנים" ודאי קיבל הוכחה לכך). נכון שישנם כשלי שוק, תקלות מס ואפליה בין מגזרים ובין סוגי עובדים, אך האמת שמסבירה את הסטטיסטיקה מתכסה בשלל תירוצים. היא קבורה עמוק בתוך העסק ובתוך ראשו של מנהל העסק.

רובנו מפספסים משהו בעסק שלנו, ולעיתים קרובות המחיר יקר מכפי שאנו מוכנים לשלם. אך אנו משלמים! טבין ותקילין, ולמה? בעיקר בגלל חוסר ידיעה או חוסר הבנה. מדהים לגלות כל פעם מחדש עד כמה מנהלים הבכירים לא מודעים לפגמים מובנים בתוך הארגון. הפגמים סמויים מן העין, משתלבים היטב בתהליכים, מחופשים למשהו מאוד קונבנציונלי והופכים לחלק טבעי בשגרת היומיום.

לאחרונה נתקלתי בדוגמה מאלפת להתנהלות כמעט בלתי נתפסת של חברה קמעונאית גדולה ומוכרת. החברה מקדישה משאבי זמן יקרים ביותר לייצור דו"ח של נתונים כספיים בפורמט מיושן, נטול בקרות, בעל סיכון גבוה להשתבשות המידע ואיבודו ובלי יכולת אמיתית לבצע טיוב בסיסי. זורעת אל קוצים.

במקרים רבים גם ליקויים שניתן לזהות בתוך הארגון לא זוכים להתייחסות רצינית, אם מפני שנכשלים להבין את המשמעות שלהם או אם משום שלא יודעים איך להתמודד ולפעול בעניין. כשכל האורות האדומים נדלקים וכשההשלכות מקבלות ביטוי בביצועי העסק ובפרמטרים מרכזיים, קשה לקשור אותם למקור הבעיה ואז תולים את הקולר במקום הכי נוח.

ומה לגבי עצמאים? לעצמאים, מומחים בתחומם, קל יותר לשלוט על העסק מהבחינה הזאת כי הכול קרוב אליהם. עם זאת דפוסי חשיבה והתנהלות שגויים יולידו גם אצלם "מחלות עסקיות". הבעיה מחריפה כשהם מרחיבים את המנגנון העסקי שלהם ונדרשים לקבל החלטות חדשות על פעולות, השקעות כספים, גיוס עובדים. הרחבת העסק כרוכה גם בהגדרה מחדש של תפקידו של בעל העסק. את פעולות הצמיחה וההתרחבות יש לעשות בשום שכל ובמבט מפוכח.

למרבה הצער, לרובנו אין יכולת להסתכלות נכונה ומקיפה. לכן מסקנתי היא שגם עצמאים המבקשים להתפתח חייבים לגייס לצידם מעגל כוח וחשיבה של מומחים בתחומם. ככל שמדובר בעצמאי ללא שאיפות התרחבות כלשהן (יש רבים כאלו וחבל), אני מציע לעשות בקרת עסק תקופתית, בדיוק כמו שעושים בדיקה רפואית, על מנת לזהות סטייה מהמסלול, לקבל הכוונה כיצד לבחון את שיטות העבודה ולשפר אותן, וכד'.

האם ניתן להסיק כי אי-אפשר להשיג הצלחה עסקית ללא בחינה מתמדת של העסק על ידי מומחים/יועצים חיצוניים? הצלחה עסקית הוא מושג יחסי. ישנם עסקים וחברות שעל פניו מצליחים להשיג שורה תחתונה חיובית ומרשימה ואף תזרים שוטף נוח, אך עדיין נכשלים לייצר מנגנון יעיל וחכם שיתרום להם ערך מוסף ניכר ויבטיח צמיחה לאורך זמן. דמו לעצמכם אדם שעל פניו הוא בריא, אך מזניח את הפעילות הגופנית שלו. גופו עובר תהליך איטי שמכרסם בבריאותו עד שיגבה ממנו מחיר.

לאחרונה פגשתי את נ', מנכ"ל חברה די מצליחה. עם זאת השליטה שלו על העסק כמעט לא קיימת. עסק כזה יכול לייצר רווחים למרות ליקויים שטבועים בו. אבל ההצלחה היא יחסית, שכן עסק כזה יתקשה לגדול ולצמוח בלי לשלם מחיר כבד. בסופו של דבר ההתפכחות היא בלתי נמנעת. המקרה הזה ממחיש שלא ניתן לעשות את השינוי הנדרש מבפנים, שכן ההסתכלות הפנימית מוטה ביותר.

למרבה הצער מנהלים רבים לא מפנימים את התועלת של אבחון מעמיק בעסק שלהם וליווי על ידי איש מקצוע. הסיבות לכך הן האמונה כי העסק ממצה את כל יכולותיו או כי מחיר ההזנחה כל כך רחוק עד בלתי נראה וכולנו רוצים כאן ועכשיו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

15 תגובות

 1. אבל הבעיה היא שצריך להזהר לא פחות מעודף הוצאות על מומחים שיכולה להרוס את העסק.

  1. עסק בתחילת דרכו או עסק קטן בשלבי צמיחה צריך ייעוץ ממוקד בנושאי הכוונה פיננסית, שיווק ומכירות בעיקר.
   בחירת יועץ נכון לעסק תשתלם בוודאות.

 2. מעניין.
  אני יועצת הבטחת איכות בארגונים ומזהה אצלם הרבה ממה שכתבת.

  1. שלום,
   זה תלוי באיזה שלב העסק שלך נמצא.
   בעיקרון, לעסק מרכיבים רבים שעובדים במקביל.
   יש לדעת לנהל כל אחד מהם נכון אחרת משהו מתפספס.
   ככל שהעסק מתרחב הוא מגייס לשירותיו מומחים מבפנים ואז רק צריך לדאוג לבקרות עליהם.
   כשהעסק קטן או צומח יש להיעזר בגורם/ים מבחוץ לפי העניין(וזה תלוי בכמה וכמה שאלות רלוונטיות).
   היעוץ יכול להיות נקודתי או מתמשך שוב, לפי העניין. נושאי הליבה הם :שיווק ומכירות, פיננסים, ניהול ובקרה

  1. שלום יגאל,
   הורתו של עסק תזדקק ל 2:
   1. היתכנות העסקית
   2. בשלות מנטלית

   בשלב ה"ריצה" של העסק לא קל לתקן.

 3. בעולם העסקים המודרני אי אפשר בלי
  ובעל העסק לא יכול בעצמו להיות מומחה בכל
  ולכן צריך מומחים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דו כיווני

לא לפחד מהפחד

היכרות עם מנגנון הדיסוננס הקוגניטיבי תוביל לצמיחה

דילוג לתוכן