אין פתרונות קסם

תרבות "פיצחתי את השיטה" והשפעתה על בעלי עסקים
תמונה של ורה
עו"ד ורה אורמן

זה תקופה ארוכה שאני עוקבת אחר הפרסומות של יועצי שיווק למיניהם, המבטיחים שהם "פיצחו את השיטה", שהם בודדו את הטעויות שבעלי עסקים עושים ושמביאות לסגירת העסק, שטוענים שיש "3 טעויות", "7 עקרונות", "10 כללים" ושאר ההבטחות המשווקות על ידם. הם מבטיחים לקהל שלהם, שיש בידם את המפתח להצלחה עסקית, שאם עושים רק כך או מתקנים רק את זה או רק פועלים על פי השיטה או העקרונות שלהם, אפשר להצליח, ולא סתם, אלא להצליח באופן מהיר וכמעט מיידי.

לאורך כל זמן ההתבוננות שלי בכל הפרסומות הללו, אני תוהה כיצד הן משפיעות על בעלי העסקים. הם רואים שקיימים שלל פתרונות ושיטות וגלולות פלא שאם רק לוקחים אותן, קורה קסם והופ! הם על הגל לעושר כלכלי ולהצלחה עסקית. כבעלת עסק, מוקפת בחברים וקולגות שגם הם בעלי עסקים, וכן בהיותי מלווה ומייעצת לבעלי העסקים, אני רואה שלא רק שהפרסום הזה לא מעודד את בעלי העסקים, אלא הוא כל הזמן משאיר אותם בתחושה שיש עוד משהו שהם לא ניסו או לא עשו, שהם עדיין לא גילו את השיטה ולא התנסו בפתרון פלא כזה או אחר, וזה מוביל לדכדוך ולתחושת כישלון. אני תוהה, האם תרגילי שיווק למשיכת לקוחות איבדו את זה לגמרי? האם הרצון להגיע לקהל לקוחות חזק יותר מהעיקרון הבסיסי של אמת בפרסום או אחריות להבטחות בפרסום?

ברור שיש שיטות לשיפור מצבו של העסק וישנן דרכים לקצר תהליכים, לייצר סדר, ישנם עקרונות ליצירת תשתיות שיובילו בסופו של דבר להצלחה של העסק, אבל בין זה לבין הטענה שיש דבר אחד שיגרום לכל זה לקרות, ובאופן מהיר – קיים מרחק בלתי ניתן לגישור.

כידוע, כולנו נחשפים בכל זמן נתון לכמויות עצומות של מידע, פרסומות ותוכן. לאור זאת, אנשי השיווק והפרסום מחפשים כל הזמן דרך למשוך את תשומת ליבם של הלקוחות הפוטנציאלים שלהם. כך, למשל, מצאו אנשי השיווק שאם תציין מספר כלשהו בכותרת, כפי שכתבתי לעיל, למשל: "7 עקרונות", "10 כללים", תוכל למשוך את קהל היעד שלך ולשווק לו / לפרסם לו / למכור לו וכד'. כאמור, עקב הצפת המידע, כדי שהקהל לא רק יימשך למה שהוא רואה, אלא ממש ילחץ ויקרא, חייבת להיות כותרת שמוכרת. ומה מוכר הכי טוב? הבטחה לתוצאות בלתי רגילות, סיפור הצלחה מדהים שמאחוריו עומדת השיטה שגרמה לכל זה לקרות ועוד. כתוצאה מכל אלה, יועצי שיווק או מנהלי מדיה דיגיטלית, בעיקר, מוכרים את האשליה שיש להם את הדבר האחד הזה ביד שהוא המפתח להצלחה, ולא רק זה, אלא שהמפתח פותח מייד את הדלת להצלחה והלקוחות והכסף פשוט נשפכים עליך בכמויות שלא תיארת לעצמך שהן אפשריות עבורך.

החלטתי לצאת לשטח ולבדוק את כל ההבטחות האלה. לחצתי על כל הפרסומות, נרשמתי לרשימות התפוצה וקיבלתי אין-ספור מדריכים, וידאו, אודיו וכד' – חיפשתי את האמת בפרסום. השוויתי בין ההבטחה של המפרסם לבין החומר שקיבלתי, ואף לנראות הדיגיטלית שלו עצמו. לצערי, לא מצאתי אמת בפרסום.

מה שכן מצאתי הוא פער בין הכותרת לבין החומר שהועבר אליי. לא מצאתי פיצוח שיטה, כאילו שאחת כזו קיימת בכלל. לא ראיתי שמי שהבטיח שיסביר איך הוא עשה את זה ועכשיו רק רוצה ללמד אחרים, באמת מקיים את שהבטיח. מה שבעיקר מצאתי זה שימוש בטכניקות נכונות, ואכזבה משלל ההבטחות.

לדוגמה: יועצת שיווק הבטיחה שהיא פיצחה את השיטה לשיווק ולקבלת תוצאות מהירות, ללא השקעה באנשי מקצוע או בתשלום לפרסום ממומן, ועכשיו היא מעוניינת להעביר את הידע שלה הלאה. במודעה שהיא מפרסמת היא מבטיחה שכל מי שנרשם לרשימת התפוצה שלה מקבל סרטון הסבר לשיטה שפיתחה איך לשווק לבד, ללא השקעה כספית, ולקבל תוצאות מהירות. היא אף משתפת בסיפורי לקוחות מרוצים, שמספרים על תוצאות כמעט מיידיות. בפועל במהלך המצגת, היא מסבירה קצת על מה שעשתה (אולם אי-אפשר להבין באמת מה היא עשתה) ונותנת 3 עקרונות שעל פיהם יש לעבוד.

לא רק שלא מצאתי שום חידוש בעקרונות, ולא רק שהם נאמרו באופן כללי ומעורפל, אלא ברור שחסרים עקרונות נוספים הדרושים כדי להשיג תוצאות. לקראת סוף הסרטון כאשר היא מסבירה מי הלקוחות שלה (כלומר, מסבירה למי שמקשיב לה האם הוא הלקוח עבורה), בין יתר הדברים, היא מגדירה אותם כבעלי משאבים (זמן וכסף) ושהם לא מצפים לתוצאות מיידיות. אבל, רגע רגע, לא היה זה בדיוק מה שהובטח לי במודעה השיווקית כאשר הוזמנתי לצפות בסרטון?! הרי הובטח לי שאיחשף לשיטה שתביא לי תוצאות מיידיות ללא צורך בתשלום לאנשי מקצוע ולפרסום ממומן?!

נותרתי מבולבלת מכל העניין או יותר נכון, מרומה.

על מי האחריות בעניין זה? על אנשי השיווק המנצלים את חולשותיהם של בעלי עסקים שמחפשים פתרונות קסם ונופלים בקלות ברשת? על בעלי עסקים שבמקום לעבוד על מכלול הנושאים בעסק, מחפשים פתרונות קסם ומייצרים את תרבות המכירה הזו?

האמת היא שהקמה וניהול של עסק מצליח מחייבים טיפול בנושאים רבים בעסק, וכאשר אנשי השיווק מוכרים לבעלי עסקים אשליה שיש פתרונות קסם, שאפשר להשקיע רק בשיווק ולהצליח, הם מייצרים אצל אותם בעלי עסקים מחשבה שזה באמת כך. בעיניי, כל אותם היועצים שמוכרים אשליות נוהגים בחוסר אחריות, שכן מי שנחשף לפרסומות האלה, באמת מתחיל להאמין שקיימות שיטות ושישנם סודות שהוא טרם נחשף אליהם ושיש גורם אחד שחוסם בפניו את הדרך להצלחה. חלק גדול של בעלי העסקים ממשיכים לחפש אחר אותו גורם ומבזבזים המון זמן וכסף ברדיפה אחריו. חלקם חיים בתחושת תסכול מתמדת, וחשים שאין להם סיכוי להצליח כי ישנם סודות ושיטות שהם עדיין לא גילו. חלקם האחר הבינו מזמן שכל אלה הם טריקים שיווקיים, שאין מאחוריהם אמת, והם מרגישים מתוסכלים מכך שעדיין לא מצאו את הדרך להצלחה.

לצערי, כל אלה הן פיקציות שמשווקות לבעלי העסקים, אך התוצאה אינה משביעת רצון, ובעיקר, מונעת מבעלי העסקים להתמקד במציאות המורכבת והמגוונת של ניהול עסק מצליח.

ופתרונות קסם?

טוב, זה רק עבור אלה שמאמינים בקסמים, כן?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

    1. אם מפרסמים שוב ושוב שזה אמיתי אנשים מתחילים להאמין

  1. אם אין ברירה, אבל בהסכמה ובהגינות ולא במלחמות ומשפטים. בדיוק כמו נישואין בין בני זוג, שמסתיימים.

  2. שמעריציהם באים לכנסים שלהם ללמוד בשעה איך להצליח ומשלמים הרבה כסף עבור המופע.

  3. מדובר בנושא כאילו מובן מאליו ובכל זאת רוב בעלי העסקים נופלים בפח. אם מתוך חוסר ניסיון ואם מתוך יאוש ואם מתוך רצון לפעול כמו כולם.

    1. כל אחד יחליט מה נכון לו, מה שחשוב זה להבין שאין קסמים ואלה רק טריקים של אלה שמפרסמים את עצמם

  4. מחזיקה מסעדה למשל. והזרם לא נחלש. רק מתחזק. שום דברי הגיון לא ישכנעו את מי שנדלקו להפוך פתאום למסעדני צמרת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן