סוף שנת מס – הזמן לעשות חשבון, גם חשבון נפש

מוקדש לבעלי העסקים הקטנים והבינוניים
תמונת ורה
עו"ד ורה אורמן

סוף שנת המס הגיע, ובעיניי מדובר באירוע חשוב עבור בעלי העסקים הקטנים והבינוניים, שכן זה הזמן לעשות חשבון, כולל חשבון נפש. זה הזמן לבדוק ולסכם את הפעילות העסקית לאורך השנה, לחשוב על כל הדברים הטובים והפחות טובים שקרו לעסק, להבין איפה היו בעיות שחזרו על עצמן או בעיה רצינית אחת שהטרידה את בעל העסק. זה הזמן לחשוב אם יש משהו בפעילות העסקית שדורש תיקון או התאמה או דיוק, ואם כל הפעולות שבוצעו היו נכונות והניבו תוצאות.

זה הזמן לשבת עם בעלי מקצוע ולהתייעץ: להיפגש עם רואה החשבון ולהבין מה קורה במספרים של העסק, האם היו הוצאות חריגות, האם היו הכנסות מספיקות, האם יש מספרים חריגים או בעיות שעלו במהלך השנה. זה הזמן לבחון את ההתחייבויות הכספיות של העסק, הלוואות שנטל העסק – האם העסק עומד בהתחייבויותיו, האם ההחזר החודשי גבוה מדי לתזרים המזומנים, וייתכן שצריך לבחון מחדש את ההלוואה כדי לא להגיע למחנק, להרגשה שאי אפשר להתקיים, שלא לדבר על להתפתח.

נתקלתי במקרים רבים מדי של בעלי עסקים שכבר מרגישים שההלוואה חונקת, אבל עוצמים עיניים וממשיכים לסחוב במחשבה שמשהו יקרה והמצב ישתנה. אבל במציאות כמו במציאות, ניסים לא קורים, ומה שיקרה הוא אחד מהשניים: או שהעסק יעבוד בלחץ תמידי ולא יצליח לייצר צמיחה או שבסופו של דבר לא יצליח לעמוד בהחזרים ויקרוס. דווקא ראייה מפוכחת ואחראית של הנקודה הזאת תתרום רבות לצמיחתו של העסק, ורצוי מאוד לבחון עניין זה מדי סוף שנה לפחות.

זה הזמן לבחון את התמחור של המוצרים, לחשוב אם התמחור נכון או שהיו שינויים שלא קיבלו התייחסות, להתייעץ עם אנשי מקצוע, לבדוק את המחירים של המתחרים בשוק, לבדוק אם הבאנו בחשבון את העלויות של המוצר, כולל עליית המחירים הצפויה. אני מכירה בעלי עסקים שלא עדכנו את המחירים שלהם במשך שנים. בזמן הזה הם החליפו ציוד, העלויות וההוצאות שלהם עלו, הם שדרגו את הנכסים של העסק, הוסיפו עלויות שיווק, אבל המחיר שלהם לא השתנה מחשש לאובדן לקוחות. חשוב שאותו בעל עסק יבין שהוא הופך את העסק שלו לפחות ופחות רווחי, שכן אם העלויות שלו עלו, ואם יש עלייה כללית בשוק, לא ייתכן שהמחיר שלו לא יעלה. חוסר התמודדות עם נושא זה יוביל את העסק לחדלות פירעון בוודאות.

כמו כן יש לבחון את דרכי השיווק של העסק – האם השיווק היה נכון ומדויק לעסק, האם יש תועלת במבחן השקעה מול תוצאות, ייתכן שהגיע זמן להחליף ערוצי שיווק או לעדכן את העלויות. נתקלתי בבעלי עסקים אשר בחרו לעצמם ערוץ שיווק כזה או אחר ודבקים בו במשך שנים, בלי לבחון את יעילותו ואת השפעתו על המכירות של העסק. מומלץ להיחשף לערוצי שיווק חדשים ולבחון את יעילותם עבור העסק. עולם השיווק משתנה בתדירות גבוהה מאוד ובעל העסק לא יכול להרשות לעצמו לא לבחון את ערוצי השיווק מדי תקופה, ובמיוחד בתום השנה, כאשר כבר אפשר לראות את התוצאות בשטח.

זה גם הזמן לבחון את העלויות של אנשי המקצוע השונים שנותנים שירותים לעסק: רואה חשבון, עורך דין, יועץ פיננסי או כלכלי, יועץ עסקי, אנשי שיווק ומכירות, שירותי משרד וכדומה. לדוגמה, לאחרונה יצאו לשוק חללי עבודה משותפים אשר הוזילו מאוד את עלויות המשרד, וכן חברות הנותנות שירותי משרד מרחוק, שגם הן תרמו להוזלת עלויות אלה. עלויות שכר של עובדים גדלו משמעותית לעומת צמיחת עולם הפרילנסרים, אשר בכוחם להוזיל עלויות רבות לעסקים. מומלץ לחשוב אם כל אנשי המקצוע או העובדים עדיין נחוצים, אם כולם הצדיקו את התשלום שקיבלו, אם העסק כבר לא זקוק לחלק מהשירותים או להפך – זקוק ליותר שירותים או לעוד אנשי מקצוע. תחילת שנה זהו הזמן הטוב ביותר לקבל מחירים טובים מאנשי מקצוע, גם עבור שירותים מחברות גדולות, למשל ספקי אינטרנט, מינויים לתוכנות וכדומה.

לאחר בחינת הפעילות העסקית בשנה שמסתיימת והסקת מסקנות, מגיע הזמן לתכנן את השנה הבאה, לבנות תכנית ברורה ומסודרת, כולל הצבת יעדים, שוק חדש שרוצים לחדור אליו, לקוחות חדשים שרוצים לכבוש, עובדים שרוצים לגייס וכדומה. כל זאת לעומת התקציב שיידרש לצורך כך. העיקר – להגדיר את תכנית העבודה בעיניים מפוכחות. טובת העסק היא תמיד ראייה מציאותית של הדברים והצבת מטרות שניתן להשיג, תוך הבנת העלויות הכרוכות בכך.

זה הזמן לחשוב על לקוחות של העסק במהלך השנה, סכסוכים או קשיים שעלו מול לקוחות לא מרוצים או שרצו לבטל את ההתקשרות. להבין מה היו הגורמים לכך ומה המקומות שדורשים שיפור: תיאום ציפיות עם הלקוחות, שיפור השירות, שיפור עבודת הצוות של העסק, עובד שמתקשה, ספק שהשפיע על שביעות רצונו של הלקוח וכדומה.

מומלץ גם לבדוק את שיעורי הגבייה של העסק. עסק שמתעסק מדי יום בעניינים הקשורים לגבייה, מבזבז את זמנו על הגבייה ולא מקדיש אותו לייצור או לשיפור או פיתוח של העסק. לכן יש להבין מה היקף בעיות הגבייה, מה מקורן ומה הדרכים לשפר את שיעורי הגבייה בעסק. פעמים רבות פגשתי בעלי עסקים אשר התקבעו בהרגלי גבייה שאינם משרתים אותם אבל הם אינם מעלים על דעתם שאפשר לשנות אותם. לעיתים שינוי קטן בתנאי הגבייה יוצר שינוי עצום בתזרים מזומנים של העסק, ויותר מכך, מפנה את הזמן והראש של בעל העסק כדי שיוכל לעסוק בפיתוח עסקי, הקטנת עלויות, חדירה לשווקים חדשים וכל מה שישפיע לטובה על חיי העסק.

תקופת סוף השנה היא התקופה שבה יש להטיל ספק בכול, לבחון את כל הפעולות של העסק, יעילותן והשפעתן על השורה התחתונה בסוף שנה. להיות עצמאי או בעל עסק הוא לרוב הגשמת חלום או שאיפה לחופש כלכלי ולעצמאות כלכלית, כך שרצוי לבחון אם העסק מגשים שאיפות וחלומות אלה, או שזה נשאר בגדר חלום שנה אחר שנה, עד לסוף המר של חדלות פירעון ושברון לב.

עצמאות כלכלית והגשמה עצמית בהחלט בהישג ידינו, אך הדרך באחריותנו – שנת 2019 מוצלחת!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

15 תגובות

 1. לסכם אמתית ולא לעבוד על עצמכם. להסיק מסקנות ולתכנן היטב את השנה הבאה. אחרת תפלו חס וחלילה. בגלל זה כל כך הרבה עסקים נסגרים.

 2. ניהול להתנהג בהגיון ולא להשתעבד סתם כך לעסק שצולל וצולל

  1. שלום לך ותודה על השאלה, שהיא מאוד חשובה אבל התשובה עליה, לצערי, לא פשוטה. לרוב מי שלא רוצה לראות ולא רוצה לקבל עזרה או ייעוץ אי אפשר לשכנע אותו. פגשתי יותר מדי בעלי עסקים שהבינו שיש בעיה כאשר היה כבר מאוחר מדי רק שבדרך הם נטלו עוד ועוד הלוואות שהורידו אותם למצב בעייתי, ואפילו גרוע מכך, גם כאשר המצב היה גרוע הם פעמים רבות האשימו את המדינה, את המצב, את הכלכלה וכד'. לרוב אנשים לא רוצים לראות את המצב כמו שהוא ולהבין שהאחריות היא שלהם, כי הם מאוהבים בעסק או ברעיון להיות בעל עסק. גם זה נורא קשה להודות בפני הסביבה שהעסק לא עובד ואתה סוגר, כי מי אוהב להודות בכישלון? כך שעם השנים הבנתי שרק מי שרוצה שיעזרו לו ומבין שזה בידיים שלו, אפשר לעזור לו והוא באמת יכול לשנות את המצב, ולפעמים גם לסגור את העסק זה גם פיתרון, אבל בדיוק בשביל זה נדרש לעשות חשבון נפש לפחות פעם בשנה, להשוות לתכנן וכו'

  1. האינטרס של המדינה שהעסקים יצליחו, זאת בהחלט אמירה נכונה. הם מהווים רוב המעסיקים, רוב משלמי המיסים ואינם מהווים נטל על קופת המדינה (אלא ההיפך). עם זאת, ואולי בגלל שלעסקים קטנים אין לובי חזק או בכלל אזי לא רק שהמדינה לא עושה דבר כדי לעודד אותם אלא שהיא עושה הכל כדי להקשות בביורוקרטיה בלתי נגמרת ומיסים שאוכלים מחצית מהכנסות העסק, שיפור תנאי עבודה של העובדים על חשבון העסקים וכדי. אצל מרבית מבעלי העסקים אני מזהה קושי אמיתי לעבור מעסק קטן לעסק שהוא קצת יותר גדול והקושי לצמוח הוא עצום. זאת גם אחת הסיבות שכל אחד צריך לבדוק האם זה מתאים לו, האם יש לו גב כלכלי או יכולת לא להכניס כסף הביתה עד שהעסק מתייצב וכד'

 3. לא כל אחד יכול לנהל עסק. לא כל רעיון הוא טוב. לא לכל עסק יש סיכוי להצליח. ועל כל זה כדאי לחשוב מראש. או לפחות לברוח כשהנזק קטן.

 4. יכולים בהחלט לסייע לעסקים קטנים שחייבים סיוע מחוץ לחברה כי הם קטנים בשביל להעסיק מקצוענים פנימיים.

  1. מסכימה לגמרי. האתגר האמיתי שלי הוא להביא את זה לבעלי העסקים, אשר לרוב פונים לבעלי מקצוע כאשר יש בעיה וחייבים לפתור אותה. לרוב זה כבר שלב שבו מאוחר מדי או קשה מדי להביא תוצאה טובה. רוב האזרחים וכך גם בעלי העסקים חיים בתחושת יהיה בסדר ולא פועלים כדי למנוע ולבנות ולמצוח, אז לפחות שיעשו בדק בית פעם בשנה ויוכלו להעריך האם הם נמצאים במקום בו רוצים להיות, ואם לא שיפנו לעזרה

 5. איזה דוחות? רבים מבעלי העסקים הקטנים לא רושמים חלק מההכנסות שלהם

  1. תודה

   אנחנו מפיצים בדרכים שונות, כולל בפייסבוק ונשמח לכל מי שישתף גם כן

  1. תודה על ההצעה, אבל לדעתי, זה פחות נכון. חודש לרוב לא משקף את הפעילות בכללותה, שכן יש תקופות שפל ותקופות טובות של העסק, תקופות שבהן משקיעים יותר או פחות וכד'. כמו כן, לא ריאלי לצפות שבעלי עסקים יעשו את זה פעם בחודש, אם יעשו פעם בשנה כבר ישפרו את מצבם

 6. ענקיים. פחות ניתוחים ונתונים ויותר הרגשות ותחושות.

  1. מסכימה. לכן מציעה בדיקה שהיא ממש מינימאלית. פעם בשנה כל אחד יכול לעשות וזה ממש נדרש, אחרת כנראה שהוא מתגלגל ולא יותר מזה.
   הלוואי שיעשו פעם בשנה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

דילוג לתוכן