ייעוץ עסקי או ליווי? מה ההבדל בין השניים?

איך בוחרים בניהם
יושבים זה מול זה
תמונה: freepik.com

מטבעם של כל בעל ובעלת עסק לשאוף לשגשג ולראות כיצד בית העסק צומח ומגדיל את רווחיותו. בפועל, הזירה העסקית התחרותית יכולה לעתים להעמיד אותנו אל מול אתגרים רבים, חלקם סביבתיים ונובעים מתנודות השוק, הקהל הצרכני וכן אתגרים פנימיים הנוגעים לישראל, וחלקם נובעים מתוך תפעול שגוי בתוך בית העסק עצמו, החל מהיבטים ניהוליים ועד להתנהלות פיננסית.

בעלי עסקים החשים כי הם ישנו דבר מה הם אינם מתמודדים עמו באופן הנכון ביותר, משכילים לעשות ופונים לקבלת ייעוץ חיצוני מטעם איש או אשת מקצוע המתמחים בייעוץ לעסקים.

רפרוף מהיר ברשת יכול לגלות כי ישנם שני סוגים שונים של שירותים לייעוץ לעסקים: האחד כשמו כן והוא 'ייעוץ עסקי' ואילו השני עונה לשם 'ליווי עסקי'. דומה, דומה, אך ישנם הבדלים עליהם נעמוד במדריך הבא.

ראשית כל, מהו ייעוץ עסקי?

ייעוץ עסקי הוא מונח כללי המתאר ליווי של בעל או בעלת עסק על-ידי איש מקצוע המביא עמו ניסיון וידע, וזאת במטרה להשיב את העסק אל דרך המלך, אל דרך של שגשוג, גדילה ורווחיות.

הייעוץ העסקי יכול לנבוע משורה ארוכה של צרכים שונים; בעל עסק המבקש להבין כיצד להגדיל את הרווחיות בהתאם לנתונים הקיימים. בעלת עסק המבקשת לבחון כיצד לשפר את מערכי המכירה שלה שאינם מצליחים להגיע אל היעדים בהם היא חפצה.

לצד זאת, יועצים עסקיים יכולים בהחלט להידרש גם עבור היבטים מורכבים מכך, דוגמת חברות המבקשות להתמזג יחדיו. אחת מן החברות עשויה לבקש לצרף לצידה יועץ עסקי שיבחן את כדאיות המהלך וכן ילווה אותו בפועל משלב המשא ומתן ועד לסיומו של התהליך.

אותו ייעוץ מתבסס על מפגשים תקופתיים בהם היועץ נוכח, מתווה את המשימות הנדרשות לביצוע, ובוחן זאת לאורך זמן.

ומהו הליווי העסקי?

לצד הייעוץ העסקי, ישנו גם שירות העונה לשם ליווי עסקי שמטרתו היא זהה, אך הדרך מעט שונה. זאת כיוון שבשונה מן הייעוץ העסקי המתבסס על מפגשים המתפרשים על פני תקופה, הרי שהליווי העסקי נועד להפוך את היועץ למעין חלק בלתי נפרד מבית העסק.

אדם המגיע לבית העסק מדי יום, מצוי עם הלקוח אותו הוא מלווה בצמתים המרכזיים ובהחלטות החשובות באופן יומיומי ושוטף. מצוי בתוך המחלקות השונות, נחשף להיבטי התפעול לא רק ממעוף הציפור, כי אם מתוך עבודה מתמשכת ורציפה.

הליווי העסקי הוא במילים אחרות, ייעוץ עסקי צמוד יותר, סמוך יותר, וזאת בהתאם לצרכי בעל/ת העסק.

כיצד בוחרים בין השניים?

בקרב עסקים הנדרשים לייעוץ סמוך וצמוד במשך תקופה, הרי שמומלץ לבחור ראשית כל בליווי העסקי. עם זאת, אין כל הכרח להישאר בפורמט זה כאשר הצורך פוחת, ובהדרגה ניתן להפחית את מספר המפגשים, דבר שלמעשה יתורגם לייעוץ עסקי במתכונתו הקלאסית.

במקרים רבים מומלץ לפנות ליועץ העסקי המספק את השירותים, ולהחליט על אופיו של השירות במהלך שיחת או שיחות הייעוץ שייערכו לאחר מכן.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

הפתעה צרפתית

הבחירות בצרפת: ניצחון מפלגות השמאל וכישלון הימין

דילוג לתוכן