עוסק מורשה או פטור?

הגיע הזמן לקבל תשובה!
מחשבון
תמונה: freepik.com

החלטתם כי הגיע הזמן לצאת לדרך עצמאית? המון אנשים מבינים בדיעבד כי עבודה כשכירים אינה מתאימה להם. לא כולם בנויים ללחץ שמביא איתו מקום עבודה מסודר עם בוס על הראש. המון אנשים רואים באפשרות של עבודה כעצמאים אפשרות שלא תחזור על עצמה. ההחלטה הראשונה שלכם בתור עצמאיים תהיה האם לפתוח עוסק מורשה או פטור. כמובן שלכל בחירה שתעשו יהיו השלכות – חיוביות מצד אחד, אך גם שליליות מהצד השני. הגיע הזמן לשים את הקלפים על השולחן כדי שתוכלו לעשות את הבחירה הנכונה מבחינתכם. נדגיש כי ישנם מקרים בהם תהיו מחויבים לפתוח עוסק מורשה, בלי שתהיה לכם יכולת להקים עוסק פטור. 

מה צריך לדעת על עוסק מורשה?

היתרונות בהקמת עוסק מורשה הם רבים ומגוונים. אחד מהם יהיה הרושם הראשוני שעוסק מורשה יוצר על הלקוחות שמקבלים שירות. כאשר פונה ללקוח עוסק מורשה, ניתן יהיה להבין כי מדובר על עסק רציני. מעבר לכך מי שהקים עוסק מורשה יהיה זכאי להזדכות על מע"מ בכל רכישה שקשורה לעסק. לא משנה אם מדובר על רכישת ציוד, מוצרים ואפילו הוצאות שנוגעות לרכב. ההתנהלות של עוסק מורשה תהיה פשוטה בהרבה בהשוואה לעוסק פטור. היתרונות הופכים את האפשרות הזאת לאפשרות מועדפת על מרבית העצמאיים נכון לכתיבת שורות אלה.

אחרי שדיברנו על היתרונות בהקמת עוסק מורשה, צריך גם להזכיר את החסרונות. החיסרון הכי מובהק הוא שתצטרכו להתעסק עם בירוקרטיה גדולה יותר. לא רק הוצאת קבלות על כל תשלום אלא גם הוצאת חשבונית מס בכל עסקה. הדיווחים לרשויות המס הופכים להיות קבועים אחת לחודשיים, לא תהיה לכם אפשרות לוותר. בו בזמן תצטרכו לשלם מע"מ על העסקאות שמתבצעות דרככם. כל הדברים הללו צריכים להילקח בחשבון כאשר מקימים עוסק מורשה. 

אילו דברים צריך להכיר על עוסק פטור?

אחרי שהכרתם את העוסק המורשה, בואו נדבר מעט על עוסק פטור. בהשוואה בין עוסק מורשה או פטור חובה להכיר את כל האפשרויות הנמצאות על הפרק. היתרון של עוסק פטור הוא שהוא בעצם פטור מלשלם מע"מ על העסקאות שאותן הוא מבצע. התשלום של הלקוחות הפרטיים קטן, מה שיאפשר לכם בין היתר להוזיל את מחיר השירותים והמוצרים. בו בזמן כמות הדיווחים לרשויות המס יורדת עד כמעט פעם אחת בשנה.

לא כל הנוצץ זהב, יש כאלה שרואים באפשרות של העוסק הפטור כאפשרות הכי טובה שיש. אך הרושם הראשוני של עוסק פטור פחות טוב, כולם מבינים כי מדובר על עסק קטן בתחילת דרכו. אם זה לא מספיק לעוסק פטור אין את האופציה להזדכות על מע"מ כפי שעושה עוסק מורשה. בעסקאות רציניות למע"מ יש חשיבות גבוהה, כזו שחובה לדעת אותה. אך עדיין פתיחת עוסק פטור חוסכת המון כאבי ראש כאשר מסתכלים על העתיד. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של משה

כצפוי, שונה!

על "טעות אנוש – רומן מתח" מאת שולמית לפיד

תמונה של יורם

הידד למשתמט!

הכנסת אישרה את החלת דין הרציפות על חוק הגיוס

דילוג לתוכן