תהליך רישום פטנט

איך עושים את זה נכון
תמונה סמלית
צילום: shutterstock.com

החלום הגדול של כל מפתח, יזם, ממציא, הוא להגיע אל הנקודה בה הוא מפתח פטנט ויש לו אפשרות לרשום אותו על שמו. בצורה כזו, הוא יוכל להרוויח עליו במשך תקופת זמן ארוכה בה הזכויות הבלעדיות על הפטנט יהיו על שמו, וכל מי שירצה להשתמש בו יהיה חייב לקבל את אישורו ולשלם לו על כך.

רישום פטנטים הוא תחום מאוד נרחב ובעל משמעויות רבות. מה שעומד מאחורי זה בפועל הוא, כל אדם אשר חושב, עובד וממציא פטנט מסוים זכאי ליהנות מהרווח הכלכלי שנוצר בעקבותיו. כלומר, כל מי שמשקיע בפיתוח הפטנט, בין אם זה מבחינת עלויות, זמן, משאבים פיזיים, מחשבה, זכאי ליהנות ממנו, והתמורה צריכה לבוא בדמות רווח כספי שהוא יכול לייצר בהתאם לאיכות וסוג הפטנט.

מה זה תהליך רישום פטנטים?

רישום פטנטים הוא תהליך מוגדר שמתבצע בצורה מאוד ברורה וספציפית, זאת על מנת שיתבצע באופן אחיד ובצורה כזו שכל אחד יוכל לבצע אותה. יש לרישום שתי משמעויות. הראשונה היא בעצם הרישום עצמו וההכרה שהוא מעניק. השנייה, למנוע מצב שאדם ירשום פטנט שכבר קיים. כלומר, למנוע מצב שאדם יעבוד על פרט מסוים, יחליט לרשום אותו כפטנט ואז יתברר שכבר יש פטנט דומה. ככה מונעים כפילויות.

על מנת לבצע את התהליך בצורה נכונה, חשוב לשכור אנשי מקצוע שמתמחים בתחום כולל עורכי דין שיש להם ניסיון וידע בתהליך הפרוצדוראלי והטכני. הם יוכלו לעזור בכל ההיבטים הקשורים לרישום מהתחלה ועד הסוף.

בשלב הראשון, יש לבחון האם קיים פטנט דומה. במידה וכן, אז אין טעם לבצע את הרישום, במידה ולא אז אפשר להתחיל בתהליך באופן רשמי. בשלב השני, יש להגיש את המסמכים אודות הפטנט, כולל תוכניות אבטיפוס, מפרט טכני, שרטוטים, חדשנות, מניע להמצאה, הסברים מה בדיוק הפטנט עושה, כיצד ולמי הוא יכול לעזור. על סמך מסמכים אלו ועל סמך השאלה, עד כמה הפטנט הוא באמת חדשני ואיננו מובן מאליו, הוא ייבחן ויוחלט האם להגדיר אותו כך.

תהליכי רישום פטנט עולים כסף, יש לשלם אגרות בשלב הראשוני ולאחר מכן יש לשלם אגרה על מנת שהפטנט יישאר רשום. חשוב להדגיש, יש להגיש את הבקשה במדינה בה הפטנט ממוצא וכן במדינות בהן רוצים שהוא יירשם.

ישנן מדינות שחתומות בהסכמים ואמנות, אשר מכירות בפטנטים שמומצאים במדינות אחרות. יחד עם זאת, חשוב שהפטנט יהיה רשום ספציפית בארצות הברית, הן בגלל המשמעות שיש לכך. ישנם ממציאים שבוחרים לרשום את הפטנט בשורה של מדינות על מנת להגן על הזכויות שלהם בכל אחת מהן.

לפני סיום נדגיש, מדובר בתהליך שלוקח זמן אך חשוב לעשות אותו נכון מאחר וזה משמעותי למוניטין ולרזומה של היזם, ממציא. בפרט אם מדובר בפטנט שיכולה להיות לו השפעה כלכלית, טכנולוגית ומדעית חשובה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שאול אייזנברג

רומן שהצליח

ההצלחה של רובי קין בעונה הראשונה במכבי תל אביב

תמונה של שי

יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן