איך להוציא רישיון עסק בקלות ובמהירות?

הוצאת רישיון עסק עלולה להיות תהליך מסורבל, ויקר
צילום: bpsusf en.wikipedia.org

הוצאת רישיון עסק עלולה להיות תהליך מסורבל, ממושך ויקר, וגם להסתיים בתשובה שלילית – אבל אם מקפידים על התנהלות מושכלת בהתאם להנחיות, ניתן כבר תוך זמן קצר לקבל את הרישיון המיוחל ולהפעיל את העסק באופן חוקי. מומלץ בחום להתייעץ עם מומחים בתחום, ובכל מקרה ליישם את הטיפים הבאים:

בדיקת תכנית בניין ותב"ע

כדי להבין איך להוציא רישיון עסק בקלות ובפשטות, חשוב לדעת מהן בעצם הדרישות מכל עסק. הדרישה הראשונה היא שהעסק יוקם במקום שמיועד לפעילות העסקית הספציפית שהוא מבקש לבצע. בכל ישוב ישנם אזורים שמיועדים למגורים ולא לעסקים, אזורי מסחר ובילויים שבהם ניתן להקים עסקים רלוונטיים אבל מוסך למשל לא יקבל רישיון, ואזורים שמתאימים גם לעסקים בתחומי המלאכה והתעשייה.

בהתאם השלב הראשון בדרך להוצאתו של רישיון עסק הוא לבחון את התב"ע העדכנית. בנוסף יש לבחון את תכנית הבניין הספציפי שבו אמור לשכון העסק, כדי לוודא שאין בו חריגות בנייה שעלולות לעכב ואף למנוע את מתן הרישיון. חשוב לבצע בדיקות אלה עוד לפני שחותמים על חוזים ומתחייבים לשכור נכס או לקנות אותו.

בירור מיהם גורמי הרישוי הרלוונטיים עבורכם

עוד מידע חיוני כדי לדעת איך להוציא רשיון עסק הוא רשימת גורמי הרישוי הרלוונטיים לעסק הספציפי שלכם. את הרשימה תוכלו לקבל דרך הרשות המקומית, וליתר דיוק מאגף הרישוי או מחלקת הרישוי, ועוד אופציה היא לעיין בצו רישוי עסקים עדכני. צו רישוי עסקים מפרט את גורמי הרישוי בהתאם לסוגי העסקים – כך למשל בית קפה נדרש לקבל אישור ממשרד הבריאות וממשטרת ישראל ואילו בקשת להוצאת רישיון עסק של חברה שעוסקת בהדברה חקלאית תיבחן ע"י המשרד להגנת הסביבה ומשרד הכלכלה.

גורמי רישוי אפשריים נוספים הם הרשות הארצית לכבאות והצלה, משרד החקלאות וגורמים שונים ברשות המקומית.

איך להוציא רישיון עסק בעזרת מידע מקדמי?

כל בעל עסק רוצה מן הסתם להבין איך להוציא רישיון עסק במינימום זמן. קיצור דרך חשוב הוא קבלת מידע מקדמי – רשימה של כל הדרישות שמציבים לעסק כל גורמי הרישוי הרלוונטיים עבורו.

כדאי מאוד לבקש מידע זה, בין אם באמצעות אגף או מחלקת הרישוי ברשות המקומית ובין אם ע"י פנייה ישירה לגורם הרישוי. כשיודעים מראש מהן הדרישות על-מנת לקבל רישיון לעסק, ניתן לתכנן אותו בהתאם וכך להבטיח תשובות חיוביות מצד כל הגופים המוסמכים.

הגשה מסודרת של כל המסמכים והתכניות

הדגש האחרון לגבי איך להוציא רישיון עסק בלי לגרום לעיכובים מיותרים הוא להגיש באופן מסודר את תכניות העסק ואת כל המסמכים הנלווים הנדרשים ע"י הרשויות. לדוגמה, תכנית עסק שמוגשת למשרד הבריאות צריכה לכלול תרשים סביבה, תרשים מגרש, פירוט של העסק עצמו בקנה מידה של 1:100, ובחלק מהמקרים גם תכנית בטיחות וסידורי הנגשה. בעסקי מזון נדרש פירוט של תהליכי העבודה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך