המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)
תמונה של אבי
אבי רוזנטל

במשחק הרביעי בסדרת הפלייאוף ב-NBA (13.5.2024) הביסה קבוצת "אינדיאנה פייסרס" את ה"ניו יורק ניקס" בהפרש של 32 נקודות.

ג'יליאן ברונסון, כוכבה של ניו יורק ניקס, ששיחק הרבה מתחת לרמתו הרגילה, נשאל על הסיבות להפסד. ברונסון אמר: "שיחקנו רע. אין תירוצים".

למעשה תירוצים לא היו חסרים. גם סיבות אמיתיות.

כמה מהשחקנים הבכירים ביותר של ניו יורק ניקס היו פצועים ולא השתתפו במשחק. נוסף לכך, הרוטציה הקצרה פגעה בקבוצה. ברונסון עצמו נפצע במשחק השלישי ופרשנים אמרו שגם במשחק הרביעי שיחק כשהוא לא לגמרי כשיר.

אבל ברונסון בחר לקבל אחריות ולא לחפש תירוצים. כך יכול היה להתמקד במשחק החמישי. במשחק החמישי ניצחה ניו יורק ניקס בהפרש של 30 נקודות. ברונסון הצטיין וקלע 44 נקודות.

גם הרמטכ"ל הרצי הלוי לא חיפש תירוצים ולקח אחריות על ה-7 באוקטובר. גם לו לא היו חסרים תירוצים ולא היו חסרות סיבות אמיתיות.

הוא היה יכול להגיד שהוא הרמטכ"ל היחיד בתולדות מדינת ישראל שנאלץ להתמודד עם העובדה שמרבית שרי הממשלה הממונה עליו אינם מייחסים חשיבות לביטחון מדינת ישראל.

כאשר שלח שני אלופים שיציגו בפני השרים את הסיכונים העומדים לפתחנו, רק שני שרים הגיעו לפגישה. ראש הממשלה פיטר את שר הביטחון יואב גלנט, משום שזה האחרון דאג לביטחון מדינת ישראל. רק בלחץ ההפגנות החזיר אותו לתפקידו. שר נוסף במשרד הביטחון הפריע ליואב גלנט ולהרצי הלוי לדאוג לביטחונה של מדינת ישראל. אותו שר הוא גם שר האוצר, ולכן היה לו מנוף ללחוץ עליהם.

הלוי בחר להתעלם מהסיבות האמיתיות שהקשו עליו וגם מהתירוצים, ולכן הוא מתפקד היטב מאז ה-7 באוקטובר.

חשבו כיצד נפגע תפקודו של מישהו אחר, שעיקר עיסוקו בבריחה מאחריותו.

אותו מישהו מחבר אותנו לשחקן הברידג' המתרץ – טיפוס נוסף בסדרת שחקני הברידג', שבה כבר תיארנו את השחקן החברתי, את המנצח-תמיד, את הנרדף ואת החזיר.

כשהמתרץ עושה שגיאה קשה ליד שולחן הברידג', תמיד יהיה מישהו אחר שאשם במקומו: השותף, היריבים, מנהל התחרות, השולחנות, הכיסאות, הרעש, מיזוג האוויר או החוסר במיזוג אוויר. כשהוא עושה שגיאה בתחילת התחרות, במהלך כל התחרות הוא יכול לדבר על השגיאה הקשה, שלדעתו לא הוא אשם בה.

ההתעסקות בהתחמקות מאחריות באה על חשבון רמת המשחק שלו. התוצאות גרועות. הסובלים הם כל האחרים שמעורבים במשחק איתו. יותר מכולם סובלים השותף שלו או השותפה שלו, משום שהוא או היא נמצאים לידו במהלך התחרות כולה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

3 תגובות

  1. אין מקום להשוואה
    בברידג' יש אנשים חושבים
    אך לא בפוליטיקה הישראלית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

דילוג לתוכן