הברקה בהגנה

הגנה נפלאה התלויה בשחקן אחד – בכדורסל ובברידג'
תמונה של אבי
אבי רוזנטל

בפוסט "הגנה חשובה יותר" תיארתי הגנה כעבודה משותפת ומתואמת של קבוצה. בכדורסל מדובר בקבוצה של חמישה. בברידג' בקבוצה של שניים. באותו פוסט ציינתי שני דברים שהתרשמתי מהם במיוחד במשחקי כדורסל במגרש הישן של הפועל ירושלים ברחוב שטרן בקרית יובל. שניהם קשורים בהגנה. על הראשון כתבתי באותו פוסט. על השני אני כותב בפוסט זה.

בילי תומפסון שיחק בעונות 1995/1996 ו-1996/1997 בקבוצת הכדורסל של הפועל ירושלים. תומפסון שיחק בעמדה 1 (סנטר). קצת מוזר בהתחשב בכך שגובהו היה 1.98 מ' ולא היה לו מבנה גוף רחב באופן יוצא דופן.

האלופה הבלתי מעורערת הייתה מכבי תל אביב. לסנטר שלה קראו קונסטנטין פופה, רומני ששיחק במכללות בארצות הברית. גובהו היה כ-2.18 מ'. כשעמד קרוב לסל וקיבל את הכדור לידיו הארוכות היה עליו רק להניח אותו בפנים.

כשצפיתי במשחק בין שתי הקבוצות בירושלים, זה אכן קרה: פופה קיבל את המסירה במדויק לידיו… אבל משום מקום התעופף בילי תומפסון הנמוך ממנו בכ-20 ס"מ וחסם אותו.

בילי תומפסון

לא ראוי להמעיט מערכו של תומפסון, שבגיל 32–33 שיחק בהפועל ירושלים. לא רבים משחקני הכדורסל זכו גם באליפות המכללות וגם באליפויות ב-NBA. אם זיכרוני אינו מטעה אותי, הוא זכה גם באליפות בתי הספר התיכוניים של ארצות הברית. שתי האליפויות שזכה בהן היו כשחקן שעלה מהספסל ב"לוס אנג'לס לייקרס". כמובן שם הוא לא היה סנטר מחליף. הוא היה סמול פורוורד מחליף. לסנטר קראו כרים עבדול ג'אבר. הוא אחד מטובי השחקנים ב-NBA בכל הזמנים. ממדי גופו אינם נופלים מאלה של פופה, וכישרונו ויכולותיו עולים עליו בהרבה.

ההקבלה לברידג'

ברוב המקרים הגנה בברידג' דורשת תיאום ושיתוף פעולה בין שני המגינים. לכן זוגות קבועים המתואמים ביניהם בדרך כלל מצליחים יותר מזוגות שאינם משחקים באופן קבוע, ולכן זוגות שיש ביניהם פערי רמה גבוהים מתקשים להצליח בהגנה באופן עקבי.

קורה גם שהגנה נפלאה תלויה רק במגן אחד. במקרה זה מהלך או מהלכים יצירתיים שלו עשויים להביא להצלחה יוצאת דופן בהגנה. אחת הדוגמאות להברקה בהגנה בברידג' היא המשחק של גבריאל צ'גס, גדול שחקני ברזיל בכל הזמנים, במפגש נגד נבחרת צרפת באליפות העולם לנבחרות פתוחות בשנת 1974.

הצרפתים הגיעו לחוזה של ♠6 מצד דרום. במהלך ההכרזה מצאו התאמה גם בסדרת ה-♣. צ'גס במערב הכפיל. צ'גס במערב צריך להוביל קלף ראשון כשהיד שלו היא היד הבאה:

10983 ♠

Q1097

KQ742

 -♣

ברור שצריך להוביל ב-. אבל צ'גס הוביל ב-Q!

מקובל להוביל מראש רצף של שני קלפים גבוהים. במקרה הזה ב-K. הסיכוי היחיד להפיל את החוזה הוא באמצעות זכייה של השותף ב-A, אם הוא מחזיק אותו, וממשיך ב-♣ לחיתוך במערב.

בהובלה ב-K מזרח, שהחזיק ב-A, המערב מקבל את הזכייה. הכרוז חותך את ההמשך ב-. הוא מבצע את החוזה. בהובלה ב-Q הוא חושב שה-K ביד הכרוז ולכן זוכה ב-A.

ממהלך המכרז ומקלפי הדומם ברור לו שהסיכוי היחיד להפלת החוזה הוא משחק של ♣.

שותפו המשיך ב-♣ להפלת החוזה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שאול אייזנברג

רומן שהצליח

ההצלחה של רובי קין בעונה הראשונה במכבי תל אביב

תמונה של שי

יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן