חשיבותה של הגנה

יכולת אישית ותיאום קבוצתי בברידג' ובכדורסל
תמונה של אבי
אבי רוזנטל

לפני הרבה שנים נהגתי לצפות במשחקי כדורסל במגרש הישן של הפועל ירושלים ברחוב שטרן בקרית יובל. מהמשחקים הללו אני זוכר בעיקר שני דברים, שניהם קשורים בהגנה, שהרשימו אותי במיוחד. על אחד מהם אכתוב במאמר זה.

"הגנה של 4-1", כך קראתי להגנה של נבחרת ישראל שהפסידה במשחק ידידות לנבחרת יוון. אחד שומר וארבעה מסתכלים. לאחד ששמר קראו נדב הנפלד. שחקן שבארץ לא זכה להערכה ראויה.

השחקנים הישראלים נדב הנפלד ודורון שפר זכו באליפות ארצות הברית כשחקני מכללת קונטיקט. שני ההישגים גדולים. אולם ההישג של הנפלד גדול יותר. לשותף של דורון שפר בקו האחורי קראו ריי אלן, לימים כוכב NBA, שזכה בשתי אליפויות. עד שסטפן קרי עבר אותו הוא היה מלך השלשות של ה-NBA בכל הזמנים. עם הנפלד לא שיחק אף שחקן שהפך לשחקן בולט ב-NBA.

הנפלד היה מוערך פחות מדי מפני שלא קלע הרבה נקודות. אולם מי שמבין כדורסל יודע שיש היבטים משמעותיים אחרים, למשל: משחק ההגנה. הנפלד הצטיין בהגנה ובהיבטים נוספים, זוהרים פחות.

באופן אישי, אני לא מתרשם משחקן שקולע 30 נקודות במשחק אבל השחקן שהוא שומר עליו קולע 15 נקודות יותר מאשר הממוצע שלו.

מהכתוב בתחילת פסקה זו ברור שבהגנה בכדורסל יש מרכיב אישי אבל יש גם מרכיב קבוצתי. הגנה טובה הכרחית בשביל שקבוצת כדורסל תצליח.

גם במשחק ברידג' יש חשיבות רבה להגנה. שחקן ברידג' משחק בשלושה תפקידים שונים: כרוז, דומם (מצב שבו ההשפעה שלו זניחה) ומגן. ככרוז השחקן מנסה לבצע חוזה. כמגן הוא מנסה ביחד עם השותף להכשיל את החוזה.

בתחרויות ברידג' עשויה להיות משמעות לביצוע חוזה עם לקיחות עודפות שמתחרים אחרים לא ביצעו וגם להכשלה של ביצוע חוזה יותר פעמים מאשר מגינים אחרים.

משחק היד של הכרוז דומה לקליעה בכדורסל: הרוב תלוי בשחקן ולא באחרים (זה פחות מדויק בכדורסל שם למוסר לקולע יכולה להיות השפעה).

משחק ההגנה בכדורסל דומה למשחק ההגנה בברידג': יש צורך ביכולת אישית אבל גם בתיאום קבוצתי. בכדורסל זו קבוצה של חמישה. בברידג' של שניים.

יש גם הבדל בין ברידג' לכדורסל: בברידג' ב-50% מהמשחקים משחקים בהגנה ורק ב-25% ככרוז.

מה שמשותף לכדורסל ולברידג' הוא הטיה לטובת מהלכים התקפיים ולרעת מהלכים הגנתיים. לא פעם מי שלא מבין ברידג' לעומק מתרשם יותר מביצוע מבריק של חוזה מאשר ממהלכים הגנתיים יוצאי דופן.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

4 תגובות

    1. אורית גבע, תודה על תגובתך. בשלב המשחק בברידג' יש שני צדדים: המגנים והכרוז. שותפו של הכרוז הוא הדומם, שאינו פעיל במשחק באופן עצמאי. כך שבצד שאינו של המגנים לא נדרש שילוב.

  1. תדמיתית הגנה, אפילו הכי טובה, אולי מונעת מהצד השני לנצח, אבל היא כשלעצמה לא מעניקה את הניצחון

    1. אריאל תודה על תגובתך,
      בברידג' אפשר לנצח באמצעות הגנה טובה. גם בכדורסל. כמובן שנדרשת גם יכולת משחק סבירה בברידג' והתקפה סבירה בכדורסל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שאול אייזנברג

רומן שהצליח

ההצלחה של רובי קין בעונה הראשונה במכבי תל אביב

תמונה של שי

יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן