אלופות

נבחרת הנשים של ישראל בברידג' אלופת העולם
קלפים
צילום: TerriersFan en.wikipedia.org

לפני ימים אחדים במרקש שבמרוקו הסתיימו אליפויות העולם לנבחרות לאומיות בברידג'. הן הסתיימו באחד ההישגים הגדולים ביותר של הברידג' הישראלי, אולי הגדול ביותר בכל הזמנים: נבחרת הנשים של ישראל זכתה באליפות העולם (Venice Cup)!

זו הפעם הראשונה שנבחרת בוגרת של ישראל זוכה באליפות עולם לנבחרות לאומיות בברידג'. הנבחרת הצעירה של ישראל כבר זכתה באליפות עולם.

בנבחרת שיחקו שלושה זוגות: האחיות דנה ונוגה טל, עדי אסולין והילה לוי ואדל פטלקו וזיו רויטמן.

מעט רקע על התחרויות באליפות העולם בברידג'

בכל נבחרת משחקים שני זוגות בכל מפגש. בנבחרת יכולים להיות שלושה זוגות. בכל מפגש נח אחד הזוגות, על פי קביעה של הקפטן של הנבחרת. בכל מפגש מול נבחרת אחרת זוג אחד יושב במזרח-מערב וזוג שני בצפון-דרום.

בשני השולחנות משחקים את אותן חלוקות קלפים. בכל חלוקת קלפים משווים את התוצאות של שני הזוגות בצפון-דרום (אחד מכל נבחרת) ואת התוצאות שני הזוגות במזרח-מערב (אחד מכל נבחרת). לא אלאה את הקוראים באופן הטכני לקביעת תוצאה כוללת לאותה חלוקת קלפים. מסכמים את התוצאות בכל החלוקות הרבות שמשחקים וכך מקבלים תוצאה מספרית כוללת. הנבחרת שקיבלה ניקוד גבוה יותר – ניצחה.

האליפות החשובה ביותר היא האליפות לנבחרות פתוחות, כלומר פתוחה להשתתפות של שחקנים ושחקניות בכל שילוב של זוגות – שחקנית עם שחקנית, שחקנית עם שחקן ושני שחקנים. במציאות כמעט כל המשתתפים הם גברים. מספר הנשים המשתתפות קטן מאוד. אליפות זו נקראת Bermuda Bowl. השנה זכתה נבחרת שוויץ, שניצחה בגמר את נבחרת נורווגיה בתוצאה 194:264.

Venise Cup היא אליפות העולם לנבחרות נשים. כל המשתתפות הן נשים. הפעם זכתה נבחרת ישראל, שניצחה את נבחרת טורקיה בהפרש גדול. התוצאה: 307:153.

התחרות השלישית היא אליפות לסניורים (אנשים מעל לגיל 60) משני המינים. היא נקראת d'Orsi Trophy .

התחרות הרביעית היא אליפות לנבחרות עם זוגות מעורבים. בכל זוג משחקים אישה וגבר. תחרות זו נקראת Wuhan Cup.

שיטת המשחקים

שיטת המשחקים מזכירה את שיטת המשחקים בגביעי אירופה בכדורסל וב-NBA: שלב מוקדם, שבו כל נבחרת משחקת נגד כל נבחרת אחרת; שמונה הראשונות עולות לשלב ההצלבה בשיטת נוק-אאוט; המנצחות בשלב רבע הגמר עולות לחצי הגמר; שתי המנצחות בחצי הגמר עולות לגמר.

בכדורסל הנבחרת הראשונה מתמודדת מול השמינית, השנייה מול השביעית, השלישית מול השישית והרביעית מול החמישית. זוהי דרך לתת יתרון לנבחרות שהצליחו יותר בשלב המוקדם.

בברידג' הנבחרת הראשונה בשלב המוקדם בוחרת את היריבה שלה. בדרך כלל היא תבחר את השמינית. אחריה בוחרות הנבחרות את היריבה על פי הסדר – השנייה, השלישית והרביעית.

אציין כי כל שלב במשחקי ההצלבה בברידג' נמשך יומיים. במהלכם משחקים מספר רב של חלוקות קלפים בשישה מושבים (שלושה מושבים בכל יום).

דרכה של נבחרת הנשים של ישראל לגמר

נבחרת הנשים של ישראל סיימה את המוקדמות במקום השמיני והאחרון מבין העולות. נבחרת פולין החזקה, שזכתה במקום הראשון בשלב המוקדם, בחרה בישראל.

זה למעשה היה הגמר האמיתי. נבחרת ישראל ניצחה בתוצאה 185:215. בחצי הגמר ניצחה ישראל את סין בתוצאה 208:221. בגמר חד-צדדי הביסה ישראל את טורקיה.

איני מכיר לעומק את ההיסטוריה של Venice Cup. אין ספק שזכייה של נבחרת שסיימה שמינית בשלב המוקדם היא נדירה. איני יודע אם זה כבר קרה בעבר. יש האומרים שההפרש שבו ניצחה ישראל את טורקיה הוא הגדול ביותר אי פעם בגמר אליפות העולם לנבחרות נשים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. נירה גרינברג, תודה על תגובתך.
   כמי שכתב את המאמר הזה וגם מאמרים אחרים במדור הברידג' העוסקים בברידג' של נשים, אני לא הכתובת לטענות מהסוג שאת מעלה.
   את מוזמנת לשתף את המאמר כדי שיגע גם לאחרות ואחרים.

 1. כל יום הרבה שעות שידור של משחקי כדורגל של גברים
  נדיר מאד מאד שיש איזה תקציר של שתי דקות על התעמלות אמנותית וכדומה

 2. היום בבקר ראיינו בטלוויזיה את המתעמלת הצעירה שמשמשת כקפטיינית של הנבחרת הזאת. פשוט קסם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

הידד למשתמט!

הכנסת אישרה את החלת דין הרציפות על חוק הגיוס

דילוג לתוכן