זלזול תהומי

אנקדוטה מהברידג' מדגימה את הנזק של זלזול בשופטים
תמונה של אבי
אבי רוזנטל

אין פסול בכך שחב"ד ארגנו אירוע לילדים לכבוד ל"ג בעומר בבת ים, אבל כידוע השטן מסתתר בפרטים הקטנים. במקרה זה בכוכב האירוע – "דוד החקיין".

מהתכנית של יעל דן בגלי צה"ל למדתי שאותו דוד הוא פדופיל מורשע שריצה עונש מאסר לא קצר. חברת מועצת העיר דרשה לבטל את האירוע וציינה שאינה מדברת כפוליטיקאית אלא כאם לילדים. היא הוסיפה שלדרישתה הצטרפו גם הרבנים הראשיים של העיר.

אי אפשר לתייג את זה כשמאל לעומת ימין. גם לא כדתיים לעומת חילונים.

יעל דן שאלה אותה: איך הורים מוכנים לשלוח את הילדים שלהם לאירוע בכיכובו של פדופיל מורשע?

התשובה הציפה את אחד הנזקים של ההפיכה המשפטית, נזק שלא קל לזהותו. היו הורים שאמרו לה שהם אינם מאמינים לבית המשפט, ולכן אולי "דוד החקיין" אינו פדופיל.

הזלזול התהומי הזה בשופטים הזכיר לי את אחד האירועים המבישים ביותר ליד שולחן הברידג', אירוע שהייתי שותף לו בעל כורחי משום ששיחקתי באותו שולחן, בתחרות הזוגות הפתוחה בפסטיבל הברידג' הישראלי בתל אביב.

הייתי שחקן חסר ניסיון ומוגבל בידע. שיחקתי עם שותפה שרמת המשחק שלה הייתה נמוכה. שיחקנו נגד זוג צעירים ישראלים. הם השתמשו בקונבנציית ההכרזה גסטם. מדובר בקונבנציה לא פשוטה, שנהגתה על ידי שחקן הברידג' הצרפתי פייר גסטם (1922–2000). הקונבנציה מתארת חלוקה עם לפחות 5-5 בשתי סדרות. הבעיה היא שיש כאלה שטועים בהבנה ובהסבר אילו שתי סדרות מתארת כל הכרזה. זה גם מה שקרה בשולחן שלנו.

בתום המכרז ביקש הכרוז לתקן את ההסבר השגוי של שותפו. קראתי למנהל תחרות (שופט תחרות). הגיע טון קוימן, מנהל תחרות הולנדי. לא היה לי ספק שמדובר במנהל תחרות מעולה, אבל רק כמה שנים לאחר מכן גיליתי שהוא אחד ממנהלי התחרות הטובים ביותר בעולם.

כמקובל במצבים כאלה, קוימן ביקש מכל אחד מהשחקנים לתאר את גרסתו למה שקרה. לא היו חילוקי דעות. הוא פסק שהמכרז לא הסתיים ושלשותפה שלי יש זכות להכריז אחרי שהיא קיבלה את המידע הנכון. היא בחרה להכריז 4

בשלב זה אמר אחד היריבים למר קוימן: "אני לא מקבל את ההחלטה שלך, אני אערער עליה".

מה בעצם אמר אותו צעיר לאחד משופטי הברידג' הבכירים בעולם? אתרגם לכם: אתה לא מבין בחוקי המשחק.

חשוב לשים לב שלא היו חילוקי דעות. לו היו חילוקי דעות ומנהל התחרות היה מאמין לי ולא לאותו שחקן, היה לגיטימי לערער.

הסתכלתי על מנהל התחרות הבכיר במיוחד וראיתי מהבעת פניו עד כמה הוא נפגע. אם היה זה מנהל תחרות ישראלי, קרוב לוודאי שהיה צועק על השחקן.

היה לזה מעין סוף טוב. הייתי אחד מהשחקנים היחידים שביצע את החוזה משום שניחשתי את מקומו של ה-J, שהיה קלף יחיד ביד עם 5-5 בשתי סדרות אחרות.

אחרי התחרות התלוננתי על מה שקרה. לא למעני, אלא למען מנהל התחרות שנפגע ולמען הברידג' הישראלי, על מנת שאותו בחור צעיר שערער על סמכותו של השופט לא ייצג את ישראל בתחרויות בחו"ל ויתנהג באופן דומה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

3 תגובות

  1. לזלזל בבעלי ידע וסמכות זה שלילי
    אבל גם לקבל אוטומטית כל מה שהם אומרים זה לא הכי נכון בעיני

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אריה

פסוקו של יום

שימוש באמירות מחץ כדי להסביר את המצב שנקלענו אליו

דילוג לתוכן