זוגיות שחוקה

דינמיקת זוגות וקבוצות בברידג'
מודל גלגל החיים
גלגל החיים

אחד המודלים האימוניים נקרא גלגל החיים. בייעוץ ובאימון בכלכלת המשפחה משתמשים בו לעיתים, והאיור בתמונה הכותרת מתאר גרסה של המודל שאני בניתי. תמצאו גרסאות רבות אחרות הנבדלות בתחומים המתוארים בגלגל. במהלך האימון לקוחות מתבקשים לתת לעצמם שני ציונים סובייקטיביים לגבי כל אחד מהפריטים בגלגל: חשיבות התחום ורמת התפקוד שלהם בו.

שני התחומים הקריטיים בהקשר של ייעוץ בכלכלת המשפחה הם קריירה וכסף, המסומנים באדום באיור. בדרך כלל קריירה וכסף מקבלים ציון דומה בחשיבות, אבל מרבית האנשים ידרגו את התפקוד בקריירה בדומה לדירוג החשיבות של התחום ואילו את ההתנהלות הכספית שלהם בציון נמוך הרבה יותר. הבנת הפער בדירוג התפקוד בשני תחומים משיקים אלה היא בסיס לדיאלוג בין היועץ למשפחה לצורך שיפור ההתנהלות הכספית.

אך לא בגלל התחומים האלה הצגתי את המודל. הצגתי אותו בגלל זוגיות. ככל שנשואים זמן רב יותר, יורדים הציונים הממוצעים הניתנים לחשיבות ולתפקוד בתחום זה. המגמה הזאת מתארת שחיקה.

כשזוגות ותיקים אינם נפרדים, קשה לדעת מה באמת קורה – האם יש ביניהם זוגיות מופלאה? האם יש ביניהם זוגיות טובה? האם הם חיים זו לצד זה מנימוקים של הרגל, תועלת או פחד? או אולי הם כבר לא זוג, בהסכמה רשמית או בלעדיה, וכמעט לא נותר ביניהם דבר משותף.

זה נכון גם לגבי זוגות שבעבר הייתה ביניהם זוגיות נהדרת, שלא לומר כמעט מושלמת.

בתקופה האחרונה שמתי לב שכמה זוגות קבועים וותיקים בצמרת הברידג' העולמי כבר לא משחקים יחד או שמשחקים יחד פחות.

הזוג האמריקני ג'ף מקסטרוט ואריק רודוול זכה במספר רב של אליפויות עולם. הודבק להם הכינוי Meckwell על מנת לתאר את הזוגיות הברידג'יסטית יוצאת הדופן שלהם.

בחודשים האחרונים אפשר לראות את ג'ף מקסטרוט משחק עם שותפים אחרים. את רודוול אני לא רואה בתחרויות חשובות המשודרות באינטרנט.

גאייר הלגמו נחשב לפני כמה שנים לשחקן הטוב בעולם. השותף הקבוע שלו תור הלנס שיחק איתו בכל התחרויות העולמיות החשובות ובנבחרת מולדתם נורווגיה ולאחר מכן גם בנבחרת מונאקו.

בזמן האחרון ראיתי את הלגמו משחק עם שותפים אחרים. הלנס לא נעלם, הוא ממשיך לשחק בתחרויות.

הזוג האיטלקי הבכיר ורסאצ'ה ולאורה שיחק במשך שנים רבות יחד בנבחרת איטליה ובתחרויות חשובות אחרות. לאחרונה צפיתי במשחק באינטרנט וראיתי את ורסאצ'ה משחק עם שותף איטלקי בכיר אחר.

כמו בזוגות בחיים שלא נפרדו באופן רשמי, לאנשים מהחוץ קשה לדעת מה באמת הביא לשינוי.

האם זה רק שינוי זמני קצר והם יחזרו לשחק יחד? האם מדובר בתהליך שחיקה ארוך? האם אחד מהם חלה? האם אחד מהם כבר מתפקד פחות טוב משתפקד בעבר או אולי לפחות אחד מהם מעוניין בהתנסות אחרת?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

4 תגובות

  1. זוגיות בכל המישורים נשחקת
    אם כי יזש מקרים שדווקא בסוף הדרך אחרי הרבה שנים שלא חסר סבן בעיות
    הזוגיות מתחזקת כי השותפים מבינים שיש רק דרך אחת וניא הכלה

  2. בוב דילן טען שהזמנים משתנים…גם הטעם ,הריח וההבנות יכולים להשתנות.
    קל וחומר בסינכרון בין שניים גבר ואישה… שאפילו פרצופם וגופם דוהה מתקמט, ונובל….

  3. בברידג אי אפשר לבגוד בחשאי, וכך לגוון ולמצוא תנחומים

  4. למה לא לקיים זוגיות מקבילה עם 2 או אפילו 3 בני זוג. יש לזה כמה חולשות אבל לדעתי גם כמה חוזקות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עמירם

השלכות

על תכונותיו של אדם בוגר

דילוג לתוכן