"התרגיל של נאס"א"

חשיבותה של דינמיקה קבוצתית טובה
תמונה של אבי
אבי רוזנטל

כשהייתי מתכנת מחשבים צעיר שלח אותנו המעביד לסדנת יחסי אנוש. במהלך הסדנה הכירו העובדים המשתתפים זה את זה באופן מעמיק יותר, מה שתרם בהמשך לשיפור העבודה המשותפת.

אחד התרגילים שעשינו נקרא "התרגיל של נאס"א". כל משתתף קיבל רשימה של 20 פריטים שאותם נדרש לדרג מבחינת חשיבותם, בידיעה שנמצאים בחללית ששטח האחסון בה מוגבל. בדיעבד הבנתי שהדירוג האישי שלי היה גרוע, אבל השלב הבא היה דירוג קבוצתי.

הייתה לי השפעה גדולה על הדירוג הקבוצתי הטוב של הקבוצה שלי. ידעתי שמשתתפים אחרים מייחסים חשיבות לדעתי. ידעתי גם, שאחד מחברי הקבוצה סיים תואר שני בפיזיקה. להערכתי, היה לו ידע רלוונטי רב יותר מאשר כל שאר משתתפי הקבוצה. בכל פעם שהייתה מחלוקת על הערכת חשיבות פריטים תמכתי בדעתו.

הקבוצה השנייה לא הצליחה להציג את הדירוג שלה לפני המנחה וכל המשתתפים. פשוט משום שלא היה דירוג כזה. שני משתתפים חשבו שהם מנהיגי הקבוצה ובכל מחלוקת חייבים לקבל את דעתם. בכל פעם שהיו להם הערכות שונות התחילה ביניהם סוג של "מלחמת עולם".

לדינמיקה קבוצתית יש חשיבות בהקשרים רבים בחיים, כך גם במשחק ברידג'. קבוצות בתחרויות קבוצתיות בברידג' מורכבות משניים או שלושה זוגות. בכל מפגש עם קבוצה אחרת משחקים שני זוגות. אחד יושב בצפון-דרום והשני בשולחן אחר במזרח-מערב. לעיתים דינמיקה גרועה בקבוצה פוגעת בהישגיה.

דינמיקה גרועה עלולה לבוא לידי ביטוי ביתר שאת בקורסי ברידג'. יכולה להיות דינמיקה נפלאה בין התלמידים, אך לעיתים עלולים להיווצר יחסים קשים וטעונים.

בניגוד לתחרויות של קבוצות, שבהן כל אחד בוחר את שותפיו לקבוצה, לקורסי ברידג' מגיעים לרוב ללא היכרות מוקדמת עם מרבית המשתתפים האחרים, ולכן הדינמיקה הקבוצתית לא תמיד טובה.

מניסיוני כמורה לברידג' אומר כי בקבוצות שהייתה בהן דינמיקה טובה בין המשתתפים – כולם הרוויחו מזה. ואילו בקבוצות שבהן הייתה דינמיקה רעה, שלא לומר נוראה – כל משתתפי הקורס הפסידו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

4 תגובות

  1. למה ללכת רחוק. בואו תראו מה קורה בפוליטיקה. הכל ברור. אין דינמיקה, ואין התחברות, ובודאי לא דינמיקה קבוצתית. והבלגן הוא ההתוצאה הישירה

  2. גיבוש פנימי הוא חשוב אך לא פעם הוא מסתיר מתחתיו ניגודי אינטרסים וחתירות

    1. לדינמיקה קבוצתית משקל חשוב גם בצבא, ובמיוחד ביחידות קטנות

  3. לרתום את כולם למען השגת המטרות המשותפות שכולם צריכים לשרת בצורה מירבית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן