לא הקלף מלוכלך

על הסרט "קלף מלוכלך" ועל רמאויות בברידג'
תמונה של אבי
אבי רוזנטל

סרטו הדוקומנטרי של דניאל סיוון "קלף מלוכלך" מנסה להציג את סיפורו של שחקן הברידג' הישראלי לוטן פישר. פישר הוא ללא ספק כישרון יוצא דופן בקנה מידה עולמי. מכאן ועד לטענה החוזרת בסרט שמדובר בשחקן הטוב בעולם – יש מרחק רב.

פישר ושותפו רון שוורץ הורשעו ברמאות שיטתית בתחרויות בין-לאומיות חשובות ונענשו בהרחקה לשנים ארוכות. הם הורשעו על ידי התאגדות הברידג' הישראלית אבל גם על ידי התאגדות הברידג' האירופית ועל ידי התאגדות הברידג' האמריקנית.

כפי שנאמר גם בסרט, בעקבות החשדות נגד פישר ושוורץ התגלו חשודים נוספים. כמה מהם הורשעו ברמאות שיטתית. בולט במיוחד זוג האיטלקים שהתאזרחו במונאקו, פנטוני-נונס. לפני הרחקתם מתחרויות הם דורגו במקום ראשון ושני בעולם.

לדעתי התיאור המוצג בסרט נתפס באופן שונה על ידי אנשים מתוך קהילת הברידג' ועל ידי אנשים מחוץ לקהילה, שאינם מכירים את כללי המשחק ואינם מכירים את המשמעויות של הישגים בברידג' ושל הרשעות בהתנהגות החורגת מהכללים. למשל מעשה שעשה פישר עוד בנעוריו ושבגינו הורשע ברמאות בברידג' והורחק מתחרויות לתקופה ארוכה – צופים שאינם שחקנים עלולים לתפוס את המעשה כמשהו פחות מהותי מכפי שיתפסו אותו שחקני תחרויות ברידג'.

גם השימוש במונח "אלוף עולם" נתפס בהקשר שונה על ידי אנשים מתוך קהילת הברידג' התחרותי. אין ספק שזכייה בכל אליפות עולם היא הישג מזהיר, אבל… אין דומה זכייה באליפות עולם בספורט שבו יש אלוף עולם אחד לזכייה באליפות עולם בקטגוריה מסוימת בברידג'. יש אליפויות עולם בקטגוריה פתוחה לנבחרות לאומיות (Bermuda Bowl) ויש אליפויות עולם הנחשבות יוקרתיות פחות, למשל זוגות מעורבים (בכל זוג גבר ואישה). בברידג' תמצאו מספר רב של אלופי עולם מכהנים בזמן נתון, שלא לדבר על כאלה שזכו באליפויות עולם בשנים קודמות.

הסיפור האמיתי הוא התחרותיות והשאיפה לניצחון. זו שאלה של גבולות: מה מתחרה מוכן לעשות על מנת לנצח? זה נכון בברידג' ובענפי ספורט אחרים אבל זה נכון גם בתחרות מקצועית בתחומים אחרים, בפוליטיקה, באקדמיה, ברפואה ובתחומים נוספים.

הפירמידה נעשית צרה בראשה

יש אנשים מוכשרים רבים המצליחים בתחום עיסוקם. ככל שהם מתקדמים ושואפים להגיע להישגים גדולים יותר, כך המימוש נעשה קשה יותר. המוכשרים פחות והאמביציוזים פחות כבר אינם מתחרים ברמות הגבוהות יותר. בפסגות הרים גבוהים בדרך כלל קר יותר ולכן קשה יותר להתמודד.

גם בפסגות יש ערך גבוה יותר להישגים בתחרויות הנחשבות ביותר בתחום העיסוק הקשה ביותר. כל היריבים מוכשרים. כל היריבים בעלי ידע והבנה וכולם שואפים לנצח. הפערים בדרך כלל קטנים הרבה יותר מאשר בהתמודדויות ברמות פחות גבוהות. למשל לזכות באליפות עולם לצעירים עד גיל מסוים זה פחות קשה מאשר לזכות באליפות עולם לבוגרים. באליפות בוגרים יש להתחרות נגד רבים שגם הם זכו באליפות עולם לצעירים בשנתון זה או בשנתון אחר.

כסף

לא מדובר רק בתהילה ובכבוד. מדובר גם בהרבה כסף. הסכומים בצמרת המקצוענים בברידג' רחוקים מהסכומים בענפי ספורט כמו כדורגל, כדורסל, טניס או רכיבה על אופניים, אך בכל זאת מדובר בהרבה כסף – סדרי גודל של 200,000–500,000 דולר לשנה (קראתי הערכה כזו של בוב האמן, שהיה בעבר אלוף עולם). ככל שזוכים יותר בתחרויות חשובות מתקרבים לרף הגבוה של הטווח. לפעמים גם עוברים אותו.

לעשות הכול בשביל לנצח

אם כן, זו שאלה של גבולות. יש כאלה שמנסים להגיע להישגים הטובים ביותר בהגינות מלאה. יש כאלה שחורגים במעט ויש כאלה המוכנים לעשות הכול בשביל לנצח.

"הכול" פירושו גם לעבור קווים אדומים של שימוש בדברים אסורים. ראינו את זה אצל ספורטאים שצרכו סמים ששיפרו את הישגיהם. רוכב האופניים לאנס ארמסטרונג, שהוזכר בסרט "קלף מלוכלך", לא לבד. הוא רק מפורסם יותר מאחרים וזכה ליותר הצלחות בעזרת הסמים. גם משתתפים אחרים בטור דה פראנס הושעו עקב צריכת סמים.

הרץ הקנדי למרחקים קצרים בן ג'ונסון זכה במדליות זהב אולימפיות, והן נשללו ממנו לאחר שהתברר שהשיג אותן באמצעות שימוש בחומרים אסורים. אתלטיות, שחייניות ומתעמלות בברית המועצות ובמזרח גרמניה נטלו חומרים אסורים בשיטתיות וזכו בתהילה ספורטיבית גם בזכותם. בחלק מהמקרים התוצאה הייתה נזקים בריאותיים קשים ובלתי הפיכים.

גם במקרים של שחקני ברידג' בצמרת העולמית שהורשעו ברמאות שיטתית, קרוב לוודאי שהגבולות נחצו באופן בוטה והם זכו ביתרונות לא הוגנים, שהקנו להם הישגים שספק גדול אם היו מגיעים אליהם ללא רמאות.

לא הקלף מלוכלך. הרמאים הם המלוכלכים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

 1. מי שעושה מעשה אסור שקשור לתחרות בה השתתף צריכים ליטול ממנו כל תואר ומדליה.

 2. בכל מקום שיש תחרות במיוחד עם זה קשור לפרסים או תארים יש מי שמנסים לזכות בכל מחיר, ואם צריך גם לשקר. יש לנהוג כלפיהם בשיא הקשיחות.

 3. שקרן הוא רמאי ויש לאסור עליו להתחרות בכל התחרויות הרשמיות בכל הרמות

 4. לפי הסרט מוצג שהחלטת ההתאגדות לא היתה הוגנת. אני לא מכירה את חוקי המשחק או את ההאשמות הספםציפיות אבל מעניין אותי לדעת האם באמת היתה רמאות (היות והוא עדיין טוען לחפותו, עבר בהצלחה עם שותפו בדיקת פולגרף ויש פרופסור לסטטיסטיקה שטוען שאותם סימונים לא חוקיים הם אקראיים).

  1. טלי תודה על תגובתך. לוטן פישר הורשע לא רק על ידי ההתאגדות הישראלית לברידג'. הוא הורשע גם על ידי ההתאגדות האירופית ועל ידי ההתאגדות של ארצות הברית. בנוסף הוא הורשע גם בעבר, כולל עבירה חמורה עליה הורחק ממשחקים ליותר משנה. נכון, העבירה הזו בוצעה כשהיה נער. נכון, שזו הייתה טעות לחון אותו כנער אחרי שריצה רק חלק מעונש ההרחקה ללא תנאים מגבילים. היה צריך לחייב אותו לשחק רק עם מנטור בוגר ואחראי, שילמד אותו לא לרמות. לגבי הפרופסור הנכבד, כמו רבים אחרים שלא מבינים סטטיסטיקה, את לא הבנת את טענתו. הוא לא אמר שזה היה אקראי. הוא אמר שסטטיסטית לא הוכח שהם רימו. הפרופסור בא מעולם המחקר. בעולם המחקר יש השערת 0 (H0) שאומרת שאין תמיכה בהשערת המחקר. במקרה זה השערת ה-0 היא שהם לא רימו. ההשערה האחרת (להלן: H1) שהיא השערת המחקר, במקרה זה שהם רימו. אם התוצאות הן קיצוניות ברמת ביטחון מסוימת (נהוג להשתמש בחלק מהמקרים ב-5% הקיצוניים) אז הובחה השערת המחקר. במקרה זה מדובר בפרקטיקה ולא במחקר. שחקנים רבים שמו לב לתופעות לא סבירות כששיחקו נגד פישר ושותפו. האמת שאפילו אני שמתי לב לכך במקרה שהוא שיחק בשולחן סמוך אלי בגביע המדינה. לגבי פוליגרף, לא במקרה הוא אינו קביל בבתי משפט. יש קבוצות אוכלוסייה מסוימות שתוצאות הפוליגרף אינן מעידות עליהן דבר. יש לי מה להגיד בנושא פוליגרף. נדמה לי שלא כאן המקום להגיד את זה.

   1. ראיתי עכשיו את הסדרה וקראתי את תגובתך.
    אתה רשמת על תופעות לא הגיוניות שהוא עשה בניגוד לרוב האנשים שהיו עושים מהלכים אחרים.
    האם זאת סיבה להרשעה? שהוא עשה משהו שונה?
    לא ראיתי ראיות מרשיעות שם ( אלא אם כן לא הכניסו אותם לסדרה).
    האם אתה יכול לתת דוגמאות לראיות שהרשיעו אותו?

    1. ישנו טווח סביר של פעולות ששחקנים ברמה גבוהה יבצעו בהסתמך על המידע הלגיטימי והגלוי לכל המשתתפים , אחרת זו התאבדות שתוביל לרוב להפסד .
     זוג שמבצע באופן שיטתי פעולות לא הגיוניות איננו זוג שממפתח תורת יחסות חדשה אלא בדרך כלל זוג שמרמה .

 5. שוקי, תודה על תגובתך. לא כתבתי על תופעות לא הגיוניות. הטענות בהקשר של הרמאויות בה הורשע יחד עם שותפו, שהם העבירו זה לזה מידע לא חוקי. בברידג' כל מידע שהשותף שלך יודע על סמך ההכרזה או המשחק שלך גם היריבים זכאים לדעת. המידע הלא חוקי הוא כזה שרק השותף שלך מכיר. אם אתה רוצה פרטים נוספים אתה מוזמן לקרוא באתר Bridge Cheaters

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן