ניצחון טכני שעלול להוביל להפסד לכול

המשבר הנוכחי בעולם הברידג'
קלפים
צילום: Marie-Lan Nguyen ommons.wikimedia.org

במאמר הקודם תיארתי משבר שאירע בעולם השחמט לפני עשורים אחדים. המשבר שמתהווה בימים אלה בעולם הברידג' כנראה חמור הרבה פחות, אבל גם כאן נזרעו זרעי פורענות ולא ברור כיצד הם יתפתחו.

אליפות העולם לנבחרות פתוחות נקראת Bermuda Bowl. זוהי תחרות הקבוצות החשובה ביותר בעולם וברמה הגבוהה ביותר. ההעפלה לגמר נקבעת על פי אזורים, למשל שבע הנבחרות הראשונות באליפות אירופה מעפילות לגמר. אירופה היא היבשת המפגינה את רמת הברידג' הגבוהה ביותר, למעט אולי צפון אמריקה, ולכן זוכה למספר גדול יותר של מדינות משתתפות מאשר אזורים אחרים. מעצמת הברידג' החזקה ביותר, ארצות הברית, היא המדינה היחידה המציבה שתי נבחרות בתחרות ה-Bermuda Bowl.

אליפות אירופה של שנת 2021 נערכה במקוון באמצעות אתר האינטרנט Real Bridge. אתר זה הועדף על פני אתר Bridge Base הפופולרי משום שהוא חשוף פחות לרמאויות.

איטליה צפויה לארח את ה-Bermuda Bowl בשנה הבאה, ולכן לפי הכללים זכאית להשתתף בתחרות באופן אוטומטי. נבחרת ישראל תשתתף גם היא, לאחר שזכתה להישג מכובד במיוחד כאשר סיימה במקום הרביעי באליפות אירופה.

אך הסיפור האמיתי של אליפות אירופה קשור לנבחרת איטליה, שסיימה במקום השלישי בלי לשחק אף משחק. אף נבחרת לא התייצבה נגד נבחרת איטליה, והיא קיבלה ניצחונות טכניים של 0:12. בתחרות ליד השולחן הניצחון המקסימלי הוא 0:20.

מדוע לא התייצבה אף נבחרת נגד איטליה?

לאחד משחקני נבחרת איטליה קוראים פולביו פנטוני. כששיחק בנבחרת מונקו, שבה התאזרח יחד עם שותפו קלאודיו נונס, הורשעו השניים ברמאות שיטתית והושעו מתחרויות לשנים רבות.

כמה שנים לאחר מכן זוכו השניים על ידי בית הדין לבוררות בספורט מחמת ספק. אציין שבית הדין לבוררות בספורט אינו מתמחה בברידג'. בכל ערכאות הברידג' הם הורשעו.

שחקני הנבחרות האחרות סירבו לשחק נגד פנטוני, משום שלכולם ברור שהוא היה שותף לרמאות שיטתית. כמה איגודי ברידג' לאומיים (אנגליה, הולנד, שוויץ, שוודיה) אף הוציאו מכתבי הסבר להתאגדות האירופית. התאגדות הברידג' האמריקנית שלחה מכתב תמיכה באיגודים אלו וזיא מחמוד, מטובי השחקנים בעולם ושחקן שאינו מרמה בתחרויות, כתב מכתב אישי התומך באי-הופעה נגד איטליה.

משחקי מבחן לקביעת נבחרת איטליה ל-Bermuda Bowl

בימים אלה פרסמה התאגדות הברידג' האיטלקית את רשימת הקבוצות שיתמודדו במשחקי המבחן על הזכות לייצג את איטליה ב- Bermuda Bowl. הקבוצה המנצחת היא זו שתייצג את איטליה.

הבעיה היא שבהתאגדות הברידג' האיטלקית לא הפיקו לקחים מהאירוע המביש באליפות אירופה – פולביו פנטוני רשום באחת הקבוצות. אין מדובר בקבוצה חלשה שברור לגמרי שלא תזכה במשחקי המבחן.

מה צפוי לקרות עם הקבוצה של פנטוני תנצח במשחקי המבחן?

שיטת המשחקים ב-Bermuda Bowl כוללת שלב שבו כל נבחרת משחקת נגד כל אחת מהאחרות. שמונה הראשונות מעפילות למשחקי הצלבה בשיטת נוק-אאוט. כל נבחרת משחקת נגד נבחרת אחת והמפסידה מודחת מהתחרות.

ברור לגמרי שאף נבחרת ברמה גבוהה לא תשחק נגד איטליה כל עוד פנטוני משחק בה. לכן איטליה צפויה לזכות באליפות העולם בלי לשחק אף משחק, משום שתזכה בניצחונות טכניים.

אין ספק שאף נבחרת חזקה לא תסכים להשתתף בתחרות שאין לה שום סיכוי לזכות בה. התחרות תבוטל או תידחה או תתקיים בהשתתפות איטליה ונבחרות חלשות במיוחד.

מי יודע, אולי הנבחרות הפורשות יקיימו אליפות עולם משלהן, בדומה למה שעשה "איגוד השחמטאים המקצוענים" בשנת 1993?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

 1. אי אפשר שכל העולם יחרים את איטליה (בברידג) ואז הם יתכופפו.

  1. מרים פוגל תודה על תגובתך,
   ראשי התאגדות הברידג' האיטלקית היו כנראה צריכים כבר להבין את זה בעצמם: אי אפשר לשתף שחקן שהורשע ברמאות שיטתית בנבחרת לאומית. החכם לא נכנס לצרה שהפיקח אולי יוצא ממנה. אחרי שאף נבחרת לא התמודדה מולם באליפות אירופה הם היו צריכים למצוא דרך אלגנטית שבמבחנים לנבחרת לאליפו העולם לא ישותף אותו שחקן באחת הקבוצות המתמודדות. במקום זה הם פעלו בדיוק להיפך זגזגו ואחרי זה פסלו את הקבוצה הכי חזקה שעמדה להתמודד במבחנים וקבוצה נוספת שלא לצורך. כרגע כל נושא המבחנים לנבחרת האיטלקית בערכאות שיפוט של ההתאגדות האיטלקית לברידג'.

  1. צבי קורמן, תודה על תגובתך.
   התשובה היא לא. לא סביר לגרש מעצמת ברידג' כמו איטליה. אפשר לנקוט צעדים אחרים, אם הקבוצה בה משחק פנטוני תנצח במשחקי המבחן ותהיה נבחרת איטליה.
   צעד אפשרי ומתבקש הוא העתקת משחקי ה-Bermuda Bowl למדינה אחרת. צעד אחר, המשלים צעד זה, הוא איסור של השתתפותו של פנטוני בנבחרת איטליה.

   1. ההצעות האלה זה בדיוק מה שצריך לעשות. בכל מקרה לא לאפשר האיטלקים לעשות מה שהם רוצים תוך השענות על שחקנים פסולים

    1. אברהם שמש, תודה על תגובתך.
     בוא נדייק אין שחקנים פסולים. יש שחקן אחד, פנטוני, כזה. הוא הורשע בכמה ערכאות ברידג' באירופה ובארצות הברית והורחק למספר גדול של שנים. לאחר כמה שנים זוכה מחמת ספק בבית דין לספורט בו ישבו אנשים שאינם מבינים בברידג'.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יהודה

חופשה נעימה

היעדים של הישראלים היוצאים לחו"ל בפסח ובקיץ

דילוג לתוכן