כשל העתיד: הניסוי הפרטי שלי

תרגול הברידג' שחשף הטיה ידועה בקבלת החלטות
תמונה של ריצ'ארד
ריצ'ארד ת'יילר

בקבלת החלטות כולנו נוטים לתת משקל גבוה יותר להווה ומשקל נמוך יותר לעתיד. אנחנו מכירים את זה מהעולם האקדמי, למשל ממאמרים של חתן פרס נובל לכלכלה ריצ'רד תיילר, יחד עם פרופ' שלמה בן-ארצי, העוסקים בחסכונות פנסיוניים. מי שעוסק בכלכלת המשפחה מכיר את זה גם מהשטח: אנשים שחוסכים מעט מדי לפנסיה ובעיקר כאלה הפודים את הפיצויים מהחיסכון הפנסיוני לשימוש לצרכים עכשוויים בני דחייה, כמו נסיעה לחו"ל או החלפת רכב.

הרציונל מאחורי ההטיה הזו הוא שההווה מוחשי הרבה יותר. קשה לנו לדמיין את מה שיהיה בעוד 20 או 30 שנים. בעוד 20 שנה או יותר אולי לא נחיה? אולי נתעשר? ואם לא, אז אולי "יהיה בסדר".

רק שלא תמיד זה בסדר. כבר היו לי לקוחות בכלכלת המשפחה שהגיעו לגיל הפנסיה עם קצבה נמוכה מדי וללא מספיק נכסים אישיים ברובד השלישי של החיסכון הפנסיוני.

הניסוי הפרטי שלי

הניסוי הפרטי שלי נעשה במסגרת שיעורי ברידג' שאני מלמד. הוא לא תוכנן כניסוי אלא כתרגול באחד השיעורים הראשונים של מתחילים העוסקים באסטרטגיית משחק בחוזים ללא שליט. בשלב זה התלמידים עדיין אינם מכירים את המושג "שליט".

האסטרטגיה של הכרוז, כמו גם של המגינים, היא פיתוח סדרה ארוכה. הסברתי שמפתחים סדרות ארוכות, וגם שקלפים גבוהים בסדרות קצרות הם הכניסות ליד על מנת לזכות בקלפים בסדרה הארוכה, ולכן לא משחקים אותם לפני שמסיימים לפתח את הסדרה הארוכה. הבאתי דוגמאות וכתבתי אותן על הלוח הלבן.

השלב הבא, מיד אחרי ההסברים, הוא תרגול. חילקתי מראש את הקלפים כך שיהיה צורך להשתמש באסטרטגיה של פיתוח סדרה ארוכה.

הניסוי

באחת הידיים שהכנתי המגן שצריך להוביל קיבל שבעה קלפים בסדרת ה-♠ ללא תמונה. שתי הכניסות היחידות שלו ליד היו A♣ ו-K♣. הקלפים בסדרה זו היו: AK6♣.

ללא ספק, מגן שהבין את מה שלימדתי צריך להוביל בקלף בסדרת ה-♠.

בידו של המגן השני שמתי רק קלף אחד בסדרת ה-♣. זו הייתה ה-Q♣.

במאמר מוסגר, ברור שלו הייתי מלמד את המושג "שליט", המגן היה מתערב במכרז בהכרזה בסדרת ה-♠.

תוצאות הניסוי

מאוד הופתעתי מכך שעשרות אחוזים מהתלמידים הובילו ב-A♣. עוד יותר הופתעתי מכך שהיו כאלה שאחרי שהשותף שלהם שיחק בלית ברירה את ה-Q♣, המשיכו לשחק בסדרה זו ומשכו את ה-K♣.

מובן שיש שכר ועונש. מי שהוביל ב-♠ הכשיל חוזה של 3NT. מי שפיתח ליריבים את סדרת ה-♣ הארוכה נכשל כישלון חרוץ.

הסבר התוצאות:

לא מדובר בחוסר הבנה של תוכן השיעור. מדובר בהטיה. אותו מנגנון של העדפה לא רציונלית של ההווה על פני העתיד פעל גם במקרה של תלמידי הברידג'. ההטיה גרמה להם להעדיף סיפוק מידי של זכייה בשתי לקיחות מהירות על פני פיתוח סדרה ארוכה והפלת החוזה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

2 תגובות

  1. לכן בסוף תוכנה תנצח אלופי עולם כי למערכת מידע אין רגשות דוחפים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עוזי

אובדן רגש הבושה

המנהיגים כיום מתנהלים בעולם פוליטי חסר בושה

דילוג לתוכן