איך הייתם מובילים נגד חוזה ללא שליט ביום ה-H?

שיטת הובלה נפוצה בברידג' השוודי
תמונה של אבי
אבי רוזנטל

אם אתם יודעים מה זה יום ה-H, אתם כנראה שוודים. יום ה-H הוא הכינוי של ה-3 בספטמבר 1967. ביום הזה עברה שוודיה מנסיעה בצד שמאל של הכביש לנסיעה בצד ימין של הכביש.

במרבית מדינות העולם היה נהוג לנסוע בצד ימין. גם בשכנותיה הסקנדינביות של שוודיה. אך רוב השוודים נהגו במכוניות שבהן ההגה בצד שמאל, והתוצאה הייתה תאונות דרכים קשות. למרות זאת במשך כ-40 שנה הצביעו השוודים נגד החלפת כיוון הנסיעה.

רק בשנת 1967 זכתה ההצעה להחליף כיוון נסיעה לרוב בפרלמנט. השוודים ארגנו את המעבר היטב ובשעה 5:00 בבוקר באותו יום ה-H הם החלו לנסוע בצד ימין של הכביש, כמו בכל מדינות סקנדינביה האחרות ובמרבית מדינות העולם.

אבל איך כל זה קשור בברידג'? מסתבר שכמו בעניין כיוון הנסיעה, גם בברידג' השוודים נוהגים אחרת מרוב העולם.

האסטרטגיה בחוזה ללא שליט

בחוזה ללא שליט מנסים לפתח סדרות ארוכות. כאשר ייגמרו ליריבים הקלפים בסדרה ארוכה אפשר לזכות ביתר הקלפים בסדרה בתנאי שיש כניסה ליד.

לכרוז קל לדעת מהי הסדרה הארוכה או מה הן הסדרות הארוכות שלו. הוא רואה גם את הקלפים שלו וגם את הקלפים שבדומם. למגינים זה קשה יותר משום שהם אינם רואים זה את הקלפים של זה.

מקובל שאם המגינים לא התערבו במכרז, מגן מוביל בסדרה הארוכה שלו. בסדרה ארוכה יש לפחות ארבעה קלפים. אם למגן השני יש מעט קלפים בסדרה הזו, הוא עשוי לשחק בסדרה אחרת.

איך מובילים במרבית מדינות העולם?

שיטת ההובלה הנפוצה נקראת שני-רביעי. אם למובילה יש לפחות ארבעה קלפים עם תמונה או שתי תמונות, היא מובילה בקלף רביעי מלמעלה. דוגמה: למובילה יש K852 והיא מובילה ב-2. לעומת זאת אם יש לה 9852 היא מובילה ב-8.

איך מובילים בשוודיה?

שיטת ההובלה המקובלת בשוודיה שונה, כפי שכיוון הנסיעה בכבישים היה שונה. בשוודיה מובילים בשלישי או בחמישי מלמעלה. אם יש חמישה קלפים לפחות עם תמונה או שתי תמונות, מובילים חמישי מלמעלה. אם אין תמונה או אין חמישה קלפים בסדרה הארוכה, מובילים בשלישי מלמעלה.

דוגמה: למובילה יש QJ852 והיא מובילה ב-2. לעומת זאת אם יש לה 9852 היא מובילה ב-5.

האם יגיע יום שבו השוודים יעברו להובלות נגד חוזה ללא שליט כמקובל במרבית העולם?

איני יודע… אם זה יקרה, זה יהיה קל ופשוט הרבה יותר מאשר המעבר לנסיעה בצד ימין של הכביש ביום ה-H.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

2 תגובות

  1. טוב שיש גם מאמרים בנושאים כאלה שמוציאים אותנו לכמה דקות מהביצה של הצרות מסביב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עוזי

אובדן רגש הבושה

המנהיגים כיום מתנהלים בעולם פוליטי חסר בושה

דילוג לתוכן