הבדלים תרבותיים בהכרזה: "2 על 1 מחייבת למשחק מלא"

הגלובליזציה הגיעה גם לברידג'
צילום של אבי רוזנטל
אבי רוזנטל

ביום האחרון של הטיול במדגסקר היינו צריכים לחזור דרך פריז בטיסה של חברת התעופה המקומית. השעה המיועדת לטיסה הייתה 10:00 בבוקר.

המדריך של הקבוצה קיבל שיחת טלפון שהודיעה על דחיית הטיסה לשעה 14:00, והיה עליו לארגן פעילות בוקר לא מתוכננת מראש. בהמשך היום הוא קיבל שוב שיחת טלפון, הפעם על דחיית הטיסה לשעה 18:00. עכשיו היה צריך לארגן ארוחת צהריים ופעילות נוספת. המנהל הצרפתי של המלון רתח מזעם ואמר לנו שהם גורמים נזקים למלון ולנו. הוא כבר ידע שלא מדובר בכוח עליון אלא בתפיסת זמן בתרבות המקומית. לאחר עוד כמה דחיות והקדמות הגענו לשדה התעופה באנטננריבו לטיסה שיועדה לצאת בשעה 20:00. היא יצאה אחרי השעה 22:00.

אירוע דומה ביפן היה מסתיים לכל הפחות בהתפטרות עם קלון של מנכ"ל חברת התעופה. זה טיבם של הבדלים תרבותיים – הם באים לידי ביטוי בהתנהלות היום-יומית. בדומה לכך, גם השימוש בהכרזות בברידג' שונה בתרבויות שונות. בכך תעסוק סדרת הפוסטים הזאת.

הפוסט הראשון בסדרה מתייחס לשיטת הכרזה חשובה הנקראת "2 על 1 מחייבת למשחק מלא". המוסכמה ביטאה הבדלים בין איטליה לארצות הברית.

ההצלחה של הנבחרת הכחולה

"הקבוצה הכחולה" הייתה נבחרת איטליה בשנים 1957–1975. היא נחשבת לנבחרת הברידג' הטובה בכל הזמנים. בשנים אלה זכתה במקום ראשון ב-13 אליפויות עולם ובשלוש אולימפיאדות.

יש הטוענים כי חלק משחקני הנבחרת האיטלקית רימו בתחרויות והעבירו זה לזה מידע לא חוקי. הטענות האלה לא הוכחו. ללא קשר לטענות, שלושה שחקנים בולטים בנבחרת הזאת – ג'ורג'ו באלדונה, בניטו גארוצו ופייטרו פורקה – נחשבים כשחקני ברידג' מהטובים בעולם בכל הזמנים.

המתחרה העיקרית של האיטלקים הייתה נבחרת ארצות הברית. כשהאמריקנים חיפשו דרכים לנצח את האיטלקים הם פיתחו שיטת הכרזה חדשה, השונה מהותית משיטות ההכרזה של האיטלקים. כך פותחה בארצות הברית שיטת ההכרזה "2  על 1 מחייבת למשחק מלא". בתחילת דרכה הייתה השיטה נפוצה בעיקר בארצות הברית.

זוגות בנבחרת האיטלקית באו מרומא ומנאפולי. שיטות ההכרזה של הרומאים והנאפוליטנים היו שונות במקצת אבל חלקו את אותה תפיסה: שיטת הכרזה מלאכותית הדומה לשיטת ההכרזה Precision. לעומת זאת, שיטת ההכרזה "2 על 1 מחייבת למשחק מלא" היא שיטה המבוססת על הכרזות טבעיות.

מהי שיטת ההכרזה "2 על 1 מחייבת למשחק מלא"?

תיאור השיטה אינו מתאים למדור זה. הוא יהיה קשה מדי למרבית הקוראים. לפיכך אסתפק בעיקרון המרכזי של שיטת הכרזה זו, המבחין בינה לבין שיטות הכרזה אחרות.

לאחר הכרזת פתיחה בגובה 1 בסדרת מייג'ור, כלומר 1 או ♠1, הכרזה של סדרה אחרת בגובה 2 על ידי המשיב מחייבת למשחק מלא (למעט הכרזת  2♠ של המשיב אחרי הכרזת 1). כאשר יש הכרזה מחייבת למשחק מלא, אין חשש שהשותף יכריז  Pass לפני גובה של 3NT.

משום כך ניתן להכריז לאט ולתאר טוב יותר את הכוח ואת מבנה היד בקלפים שמחזיקים השותפים. התיאור המדויק יחסית מאפשר בחירת חוזה אופטימלי למשחק.

השימוש בשיטה במאה ה-21

במאה ה-21 יש גלובלזיציה, וממנה נגזרת השפעת תרבויות זו על זו. רבים מושפעים מהתרבות האמריקנית: בארצות רבות אומצה תרבות הצריכה האמריקנית; כמעט בכל מקום תמצאו רשתות מזון מהיר אמריקני; כמעט בכל פינה נידחת ימכרו לכם משקאות קלים ועתירי סוכר של מותגים אמריקניים.

הגלובליזציה לא פסחה גם על שיטות הכרזה בברידג'. היום שיטת ההכרזה "2 על 1 מחייבת למשחק מלא" אינה ייחודית לארצות הברית. שחקני ברידג' רבים בעולם ברמות הגבוהות, וגם ברמות הגבוהות פחות, מכירים את השיטה ואימצו אותה.

בכל זאת יש הבדל בין הגלובליזציה בהרגלי צריכת מזון לגלובליזציה של "שיטת ההכרזה 2 על 1 מחייבת למשחק מלא". המזון האיטי במטבח האיטלקי ובמטבחים אחרים הוא לא רק טעים, לי ולאחרים, יותר מהמזון המהיר האמריקני, הוא גם בריא יותר. אך שיטת ההכרזה האמריקנית "2 על 1 מחייבת למשחק מלא" אינה פחותה משיטות הכרזה אחרות. יש גם כאלה שחושבים שהיא טובה יותר ומצביעים ברגליים, כלומר משתמשים בה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

3 תגובות

  1. כאשר כל דבר משודר בזמן אמיתי באינטרנט דרך סלולרים, ברור שיש חיקויים ואתם קוראים לזה גלובליזציה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גבי

מעשה שהיה

איש מכירות טוב צריך ניסיון ויכולת לזהות סכנות