לימוד בשלבים

מדוע 1NT היא ההכרזה הראשונה שמלמדים בברידג'?
קלפים
צילום: TerriersFan en.wikipedia.org

תדמיינו את עצמכם כתלמידים שמתחילים ללמוד. אתם נחשפים לעולם חדש שעליו אינכם יודעים דבר, עבורכם זהו עולם מורכב. בברידג', כמו בכל תחום אחר, חשוב ללמד תחילה את היסודות ואת הדברים הפשוטים יותר להבנה. לאחר שהתלמיד יבין ויפנים את הדברים הפשוטים אפשר ללמד אותו דברים מורכבים יותר.

אם כן, בברידג', לאחר שלמדתם את חוקי שלב המשחק, עליכם לעבור לשלב קשה יותר: לימוד שפת ההכרזות.

אם למדתם קודם מיני-ברידג', כפי שמקובל ללמד תלמידי בתי ספר בישראל, וכפי שיש כאלה המלמדים גם מבוגרים – הרי יש לכם מושג כלשהו בהכרזות.

המודל שבו משתמשים במיני-ברידג' הוא מודל פשוט ומוגדר המבוסס על טבלאות הכרזה: רק זוג אחד מכריז והדומם מעביר פתק לשותפו הכרוז המתאר את מבנה היד שהוא מחזיק (מספר הקלפים בכל סדרה ומספר הנקודות). על סמך מידע רב הכרוז מקבל החלטה לגבי החוזה שבו ישחקו.

אולם כשמתחילים ללמוד הכרזות בברידג' נוכחים לדעת שזהו עולם מורכב הרבה יותר. לשני הצדדים מותר להכריז. אין כללים מחייבים ומוגדרים, ובעיקר: העברת המידע בין שותפים מתבצעת באמצעות מעין שפה של הכרזות שבה כל אחד מתאר את מבנה היד שהוא מחזיק.

באופן טבעי קשה לתאר במדויק את טווח הנקודות ואת מבנה היד. קבלת ההחלטות בתנאי אי-ודאות היא קשה הרבה יותר מקבלת החלטות במצב של כמעט ודאות.

מהי הכרזת 1NT?

הכרזת 1NT (גם הכרזת 2NT) היא ההכרזה הראשונה המדויקת ביותר בברידג': ראשית, היא מתארת טווח נקודות צר במיוחד (15–17 נקודות), הנקרא במונחי ברידג' Limit Bid; שנית, היא מתארת מבנה יד מסוים הנקרא יד מאוזנת.

יד מאוזנת היא אחד משלושה מבנים של חלוקת קלפים:

א. 4-3-3-3, כלומר: ארבעה קלפים בסדרה אחת ושלושה קלפים בכל אחת מהסדרות האחרות.

ב. 4-4-3-2.

ג. 5-3-3-2 .

במצב כזה גם לשותפו של הפותח קל יותר להכריז, בהנחה שהיריבים אינם מתערבים בהכרזה (ובשיעורים הראשונים דואגים לסדר את הקלפים כך שהם לא יתערבו בהכרזה) השותף הוא זה שמקבל את ההחלטות לגבי גובה חוזה ללא שליט, אם גם הוא מקבל חלוקת קלפים של יד מאוזנת.

אם הם למדו קודם מיני-ברידג', המשיב יכול להשתמש בטבלאות ההכרזה שקיבל כאשר למד להכריז במיני-ברידג'.

המודל של לימוד תחום חדש המתחיל בדברים פשוטים והגיוניים הוא נכון לא רק בברידג'. לדעתי זהו מודל נכון בכל תחום חדש לתלמידים. הוא מקנה לתלמידים יסודות, ביטחון והרגשה טובה שהם מבינים את מה שהם לומדים. רק לאחר שלומדים ומפנימים את היסודות אפשר לצלול למחוזות נודעים פחות ויצירתיים ומרתקים הרבה יותר.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

3 תגובות

  1. משחקים כאלה יכולים להוות מפלט בימים מטורפים כמו אלה שעוברים עלינו.

  2. הפסקה האחרונה במאמר היא הסיכום החשוב. משחק טוב הוא משחק שאפשר ללמוד ממנו לקח לחיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גד

אין לי

שיר על חסר

ציור סמלי

חשמל מודרני

מעבר אקטיבי למקורות אנרגיה ירוקים

צילום של משה

הצצה אל התופת

על ספר השירים "שמרי על הקיכלי" מאת צילה זן-בר צור