לשלוף ברווז מהכובע

מהלך התחמקות בברידג'
צילום של אבי רוזנטל
אבי רוזנטל

פירוש המונח האנגלי Duck, בהקשר של ברידג', הוא חמיקה או התחמקות. שחקן שברשותו קלף גבוה בסדרה אינו זוכה מיד אלא נותן ליריבים לזכות בלקיחה וזוכה בקלף הגבוה בלקיחה מאוחרת יותר. פוסט זה יציג חמיקה כזו.

בשונה מתחרויות בענפים רבים אחרים, בברידג' מתמודדים שחקנים מהשורה, ואפילו שחקנים חלשים, עם שחקנים ברמה גבוהה מאוד. שאלה מסקרנת היא: האם שחקנים מהשורה יכולים להקדים בתחרות שחקנים ברמה גבוהה הרבה יותר? התשובה היא כן, אבל…

כאשר מדובר בתחרויות שבהן הרמה אחידה וגבוהה בהרבה מרמת הזוג החלש, הסיכוי הזה דומה לסיכוי לזכות בפרס הראשון בלוטו: קיים אבל אפסי. כאשר מדובר בתחרות שיש בה הפרשים גדולים ברמת המתחרים, ההסתברות גבוהה יותר.

הסיכוי הגבוה יחסית בתחרות מעורבת מכיוון שבברידג' תוצאה נקבעת בהשוואה לתוצאות שעשו שחקנים אחרים שהחזיקו את אותם הקלפים: בדרך כלל צפון-דרום נמדדים בהשוואה לשחקנים אחרים שישבו באותו כיוון ושיחקו עם אותם קלפים. אותו דבר נכון גם למזרח-מערב. כשיש הבדלים גדולים ברמת השחקנים, לפעמים תלוי איזו חלוקת קלפים משוחקת מול איזה זוג.

הדוגמה הראשונה: החוזה הוא 6NT. על מנת לבצע אותו צריך להשתמש בטכניקה מתקדמת של משחק לחץ. אתם משחקים נגד כרוז שהיא שחקנית ברמה גבוהה מאוד. היא משתמשת בטכניקה הזאת ומבצעת את החוזה. מתברר שמרבית השחקנים לא השתמשו בטכניקה הזאת ונכשלו בביצוע החוזה. קיבלתם תוצאה גרועה על אותה חלוקת קלפים. לו הייתם משחקים נגד אותה שחקנית חלוקה שבה כולם מבצעים בדיוק 3NT, מצבכם בתחרות היה טוב יותר.

בדוגמה השנייה היו כולם בחוזה של♠6. כמעט כולם משכו את קלפי השליט ושיחקו לעקיפה ל-Q, והעקיפה הצליחה. הם ביצעו את החוזה. השחקנית ששיחקה נגדכם הייתה היחידה שביצעה את העקיפה ב- לפני שמשכה שליטים. אתם חתכתם ומשכתם את ה-A. הייתם היחידים שהכשילו את ביצוע החוזה.

מקרה כזה בדיוק אירע בתחרות ארצית. זוהי תחרות שבה עשויים להיות הבדלים גדולים ברמת השחקנים. במושב השני של התחרות סיים הזוג החזק ביותר בתחרות במקום השני במזרח-מערב. מדובר בשני שחקנים ברמה גבוהה מאוד. הם זכו בהישגים לא רק בתחרויות החזקות ביותר בישראל, אלא גם בתחרויות בין-לאומיות חשובות. הזוג שסיים במקום הראשון היו שני שחקנים בדרגות נמוכות שמשחקים זמן קצר בתחרויות ברידג'. הם לא היו זוג קבוע, שרמת התיאום שלו עשויה להיות גבוהה.

איך קורה שזוג ברמה גבוהה כל כך מסיים אחרי זוג שחקנים מתחילים?

ברידג' הוא משחק פשוט. מסתבר שכשבאים מרוכזים ומקבלים החלטות נכונות, לפחות ביחס למה שיודעים ומבינים, אפשר להגיע להישגים טובים כאשר משחקים לא רק נגד שחקנים ברמה גבוהה במיוחד. מובן שזה לא מספיק. כשמדובר בתחרויות שיש בהן פערי רמות גדולים בין זוגות המשתתפים בתחרות, יש גם גורם של מזל, כפי שתיארתי בפסקה הקודמת: תלוי איזו יד משחקים נגד איזה זוג.

ללא ספק, המזל שיחק לזוג האלמונים בעלי הדרגות הנמוכות. למשל באחת הידיים התעקש הכרוז ששיחק נגדם לנסות לבצע לקיחה עודפת בחוזה של 3NT. התוצאה: הכרוז היה היחיד שלא ביצע את החוזה.

אבל זה לא רק מזל… מה שקרה ביד שתתואר להלן, היה יותר מרק מזל.

ברווז לא צפוי

לאחר שפתח בדרום בהכרזת 2NT (הכרזה המתארת יד עם 20–22 נקודות ויד מאוזנת) היה אחד משני השחקנים המפתיעים הכרוז בחוזה של 3NT.

ההובלה ממערב הייתה ב-Q♣. למוביל היו QJ86♣. בדומם נראה קלף בודד ה-4♣. המגן השני שיחק את ה-3♣. הכרוז את ה-2♣. מזרח-מערב השתמשו בשיטת הסימון האיטלקית. בשיטה זו קלף אי-זוגי מעודד להמשיך בסדרה.

במקרים רבים לא נכון להוביל מ-Q♣ כשיש J♣ ואין 10♣. ההמלצה היא להוביל ברביעי מלמעלה בסדרה הארוכה.

במקרה הזה יש היגיון בהובלה ב-Q♣. כמעט כל הנקודות של הכרוז והדומם נמצאות ביד הכרוז, אז מדוע להוביל בקטן ו"למכור" לקיחה ל-10♣ בדומם?

מערב המשיך ב-6♣. הוא היה בטוח שה-A♣ ו/או ה-K♣ ביד שותפו. להפתעתו הכרוז זכה ב-10♣ בידו. לכרוז היו ארבעה קלפים בסדרה: AKT2♣. הכרוז זכה בשלוש לקיחות בסדרת ה-♣ בגלל החמיקה.

הוא ביצע את החוזה עם שלוש לקיחות עודפות. כמעט כל יתר השחקנים ביצעו את החוזה רק עם שתי לקיחות עודפות.

הכרוז זכה לתוצאה מצוינת על היד הזאת, שללא ספק תרמה להשגת התוצאה המצוינת במושב שני.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

2 תגובות

  1. אני רוצה להעיד מקרובת משפחה, שדוקא בימים הקשים האלה מחזיקה מעמד בזכות משחק הברירה, שאין לי מושג עליו.

  2. הערת רקע. הסימנים הציוניים שיש במאמרי הברידג', הם לבדם כבר הופכים את המאמר למעניין ומגרה לפיצוח, גם מצד מי שאיננו באמת שחקן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של קימל

אולי אנחנו טועים?

חמאס והג'יהאד האסלאמי מנהלים את המערכה מעל לראשינו