אוברקול של צעירים

טעות אופיינית של שחקני ברידג' צעירים
קלפים
צילום: TerriersFan en.wikipedia.org

שחקנים צעירים נוטים להיות אגרסיביים יותר ולהסתכן יותר. אולי זה מפני שהם לא נכוו מספיק מתוצאות של סיכונים לא מחושבים?

בשיחה מקרית עם אחד משחקני הברידג' המובילים בישראל הוא סיפר לי  שהצעירים של היום מכריזים באגרסיביות יתרה. כתוצאה מכך הוא משיג לפעמים תוצאות טובות נגדם בתחרויות בין-לאומיות.

היד שאספר עליה שוחקה ב-Bermuda Bowl, אליפות העולם לנבחרות של מדינות, שהתקיימה בסין בשנת 2019. היא מראה עד כמה צדק אותו שחקן בכיר במה שאמר לי.

ארצות הברית היא המדינה היחידה שמותר לה לשלוח שתי נבחרות לתחרות הזו. המפגשים בין הנבחרות של ארצות הברית הם כמעט תמיד מפגשים שקולים וקשים.

על הזוג בנבחרת הראשונה ששיחק את היד הזו כבר כתבתי פוסט. מדובר בג'ף מקסטרוט ואריק רודוול. הם משחקים יחד מאז שנת 1974. הם כבר לא צעירים. בנבחרת השנייה ישב במערב שחקן צעיר.

לאחר הכרזת Pass של מזרח, מקסטרוט בדרום פתח בהכרזת ♣1. מערב התערב בהכרזת אוברקול של 1.

ביד שלישית במצב לא פגיע נגד פגיע, אחרי Pass של השותף, יש כאלה שמכריזים הכרזה אגרסיבית יותר. ההיגיון ביסוד הכרזה כזאת הוא שליריבים יש יותר נקודות, ומעוניינים להפריע להם במכרז.

כפי שהסברתי בפוסט קודם, אוברקול עושים עם 9–16 נקודות. למערב היו בדיוק 8 נקודות. להיות במצב לא פגיע נגד יריבים במצב פגיע זה לא נורא, אם חורגים בנקודה אחת. לו קלפי ה- שלו היו למשל AKJT9, זה לא נורא. אבל 8 הנקודות שלו היו A ו-A.

הסברתי גם שלאוברקול נדרשים לפחות חמישה קלפים. למערב היו ארבעה קלפים בלבד: A642.

היות  שאוברקול הוא Lead Directing, התנאי השלישי לאוברקול הוא סדרה איכותית. הסדרה שהייתה בידי מערב הייתה בבירור סדרה לא איכותית.

המשך ההכרזה: רודוול בצפון הכפיל. גם מזרח החליט להפריע באגרסיביות והכריז 2 עם שני קלפים בלבד במקום עם שלושה. שני הקלפים שלו היו QJ.

מקסטרוט עם 18 נקודות ורביעייה ב-♠ בחר להכפיל. כפל במצב כזה הוא כפל הוצאה ולא כפל מעניש אבל…. רודוול בצפון בחר להפוך אותו למעניש אחרי שהכריז Pass.

קלפי ה- בידו של רודוול היו T9873. מקסטרוט החזיק K5. בדומם כאמור היו QJ.

הכרוז נפל חמש פעמים בחוזה מוכפל. צפון-דרום הרוויחו 13 אימפים (IMPs) על היד.

על ביצוע סלאם קטן במצב לא פגיע מרוויחים פחות מאשר על תוצאה זו.

אפשר להסתכל על ההחלטות של מזרח, ובעיקר של מערב, להתערב במכרז כניהול לא נכון של סיכונים. כללי ניהול סיכונים בקבלת החלטות בתנאי אי-ודאות זהים גם בהקשרים אחרים של קבלת החלטות, למשל בנושאים של השקעות כספים בבורסה.

הנה שני כללים מובהקים:

 1. ככל שהאי-ודאות גדולה יותר, הסיכון גדול יותר.

במקרה זה רמת האי-ודאות ביחס לחלוקת קלפי ה- וחלוקת הנקודות בין הצדדים הייתה גבוהה כשמערב בחר לחרוג מהכללים ולהתערב במכרז. כשהסיכון גדול יותר צריך להיצמד יותר לכללים.

 1. כששיטת החישוב היא אימפים יש משקל גדול יותר לתוצאות קיצוניות ולכן הסיכון גדול יותר.

בתחרויות רבות שיטת הניקוד היא באחוזים בהשוואה לתוצאות שביצעו אחרים שהחזיקו קלפים זהים במספר רב של שולחנות. אך בתחרויות קבוצות שיטת החישוב היא בדרך כלל אימפים. שיטת האימפים אינה משווה לתוצאות של כל המתחרים, אלא רק לתוצאה של הזוג השני בשתי הקבוצות. בשיטה כזו המשקל של תוצאה קיצונית גבוה הרבה יותר.

זה לא אומר שלא צריך לקחת סיכונים, אבל צריך להיזהר יותר בלקיחת סיכונים שיש רק סיכוי קטן שיובילו לרווח גדול.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

  1. אסתר לבבי, תודה על תגובתך.
   אינך צודקת. צעירים רבים משחקים ברידג'. במיוחד במדינת ישראל שהיא מעצמה עולמית בברידג' לצעירים וזכתה כבר באליפויות עולם ואליפויות אירופה בקבוצות גיל שונות.
   לפני הקורונה, כשלמדו בבתי ספר באופן סדיר, למדו גם ברידג' בבתי ספר. התאגדות הברידג' הישראלית השקיעה זמן וכסף על מנת לקדם ילדים, נערים וצעירים (משני המינים).

  1. לא רק שאפשר ורצוי ללמד ברידג' בתקופת הקורונה זה גם נעשה על ידי ועל ידי אחרים. באופן אישי לימדתי מרחוק באמצעות האינטרנט וגם מעט במגבלות התוו הסגול. בהחלט היה ניתן ללמד יותר תלמידי בתי ספר מרחוק או בקבוצות קטנות. לצערי, יוזמות שלי בנושא לא נענו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

בקבוק בושם

STORY PHARM בישראל

סיפור ההצלחה של מותגי העל בשמים ואיפור

מיטה

חדר השינה "כמקדש"

מהי הפרעת שינה כרונית וכיצד אפשר לשפר את השינה

דילוג לתוכן