המשותף לרדיולוגים ולשחקני ברידג'

הערכה עצמית – בברידג' ובכלל
צילום של אבי רוזנטל
אבי רוזנטל

חתן פרס נובל לכלכלה פרופ' דניאל כהנמן ושותפו למחקרים פרופ' עמוס טברסקי ז"ל (שלא זכה יחד איתו רק משום שנפטר לפני הענקת הפרס) פרצו את הדרך להבנה שקבלת ההחלטות שלנו מוטית. הכלכלה ההתנהגותית היא ההמשך של פיתוח הרעיונות שלהם. אותן הטיות באות לידי ביטוי גם בקבלת החלטות של שחקני ברידג'.

הטיות שמסיטות אנשים מחשיבה רציונלית קיימות בתחומים רבים, למשל רפואה – כפי שניתן להבין מהספר "רופאים – איך הם חושבים?" של ד"ר ג'רום גרופמן. מהמקרים שהוא מתאר מתברר שהן עלולות לעלות בבזבוז של עשר שנים מהחיים של חולה, עד שרופא שאינו מוטה שולח אותה לבדיקת דם פשוטה. הן גם עלולות לעלות בחיי אדם.

הספר מתייחס גם לשיעור טעויות גבוה בפענוח צילומי רנטגן. רופא מאוניברסיטת דיוק העריך ששיעור הטעויות מגיע ל-20%–30%. במחקר המצוטט בספר ונוגע לענייננו נמצא כי 20 הרדיולוגים הטובים ביותר אבחנו נכון 95% מהצילומים. 20 הגרועים ביותר אבחנו נכון רק 75% מהצילומים. כששאלו אותם עד כמה הם בטוחים שהם צודקים בפענוח, דווקא הגרועים ביותר היו בטוחים יותר בצדקתם.

הממצא הזה מוביל אותי לנושא הפוסט הזה. כמו אצל רדיולוגים, גם אצל שחקני ברידג' לא תמיד ההערכה העצמית, או לפחות התדמית שמשדרים כלפי חוץ, תואמת את היכולת.

הערכת שחקנים באינטרנט

בתחרויות רגילות בברידג' יש דרגות. הן נותנות עוגן מסוים להערכה, אבל לא תמיד משקפות את הרמה של השחקנים. מדוע? ראשית, הן מתחשבות בהישגים ואינן מתחשבות בכישלונות. נוסף לכך, בברידג' משחקים בזוגות, והתוצאה תלויה בשותפים. הדרגות גם מוטות לרעת צעירים ולטובת מבוגרים. לא כל בן 80 שומר על הרמה שהיה בה בגיל 30 או בגיל 40, אבל הוא כבר צבר הרבה הישגים שהקנו לו דרגה. שחקן בן 12 יכול להיות שחקן מעולה וחד מחשבה, אבל טרם התחרה במספיק תחרויות על מנת לצבור הישגים המקנים דרגה.

אבל בעולם האינטרנט יש כללים קצת שונים. באתר ה-Bridge Base Online השחקן מדרג את רמתו בעצמו, והיא מופיעה בפרופיל שלו. אין שום בקרה על הרמה שבחר שחקן זה או אחר לייחס לעצמו.

האפשרויות לבחירת רמה הן:

  1. פרטי (Private) – בקשה לשמור על פרטיות ביחס לרמה. אולי זו שחקנית ברמה גבוהה בקנה מידה עולמי ואולי זה שחקן בעל מושג קלוש במשחק.
  2. חדש (Novice) – זה עתה למד את המשחק. רמתו נמוכה.
  3. מתחיל (Beginner) – שחקן ברמה נמוכה.
  4. מתקדם (Advanced) – שחקן ברמה טובה יותר.
  5. מומחה (Expert) – שחקן מומחה.
  6. רמה עולמית (World Class) – שחקן בצמרת הברידג' העולמית.

האם הוא שחקן מתחיל?

צפיתי בתחרות ששודרה באתר וראיתי שחקן שדירג את עצמו כמתחיל. שכיח מאוד, אבל… ראיתי גם את שם השחקן. שמו הוא זיא מחמוד. זיא מחמוד הוא שחקן ברידג' מוכר, אמריקני ממוצא פקיסטני, שזכה כבר כמה פעמים באליפות העולם. ממש לא שחקן מתחיל. ללא ספק, שחקן כזה אמור לקבל דירוג של שחקן ברמה עולמית.

אם כן, מדוע בחר זיא לדרג את עצמו כמתחיל? ובכן, מדובר בשחקן יצירתי במיוחד שלפעמים בוחר בעמדות חריגות כאקט יצירתי או בהומור. מובן שמרבית השחקנים יודעים מי הוא לפי השם. זה מזכיר את ה-Partner Double שלו – הוא מכפיל לעונש כשאינו יכול להעניש, בהנחה שאו שהשותף יכול להעניש או שהיריבים יאמינו לו, משום שהוא שחקן בצמרת העולמית – ויברחו, שלא לצורך, מהחוזה המוכפל לחוזה נוח פחות.

זיא הוא השחקן היחיד מהצמרת העולמית שראיתי שהגדיר את עצמו כמתחיל. יש שחקנים שהגדירו את רמתם כפרטי, ותתפלאו, יש גם כאלה שהם צנועים במיוחד והגדירו את עצמם כשחקנים מומחים.

האם הם באמת מומחים?

אני מגדיר את עצמי כשחקן מומחה. כשאני משחק עם שחקנים שאני לא מכיר, אני מעדיף לשחק עם שחקנים ברמה דומה לרמתי. היו לי כמה ניסיונות קשים. במקרה אחד שחקנית מחו"ל, שהגדירה את עצמה כמומחית, קיללה אותי במילים שלא מעלים על הכתב. נוסף לכך אמרה שאני שחקן מתחיל ולא מומחה.

הסיבה: נפלתי ארבע פעמים בחוזה מוכפל של ♣6 במצב לא פגיע. היריבים קיבלו 800 נקודות. נכון שלפעמים אני מכריז רע במיוחד, אבל לא בפעם הזאת. מהלך ההכרזה רימז על הסתברות גבוהה שהיריבים יבצעו חוזה של 6 במצב פגיע. כשראינו את הקלפים פתוחים לאחר המשחק התברר שצדקתי. על ביצוע של חוזה של 6 במצב פגיע היריבים היו מקבלים 1,430 נקודות.

בשיעור הראשון בנושא הכרזות אני מלמד תלמידים על הכרזות אחרי פתיחה של 1NT. התלמידים יודעים שזהו Limit bid. עם 8 נקודות מזמינים למשחק מלא. אותה ישראלית שהגדירה את עצמה כמומחית, ואינני מכיר אותה, לא ידעה את זה. פתחתי 1NT עם יד מאוזנת עם 17 נקודות. שמעתי Pass משותפה עם 8 נקודות יפות. ביצעתי בקלות מספיק לקיחות לביצוע משחק מלא של 3NT. ביצעתי גם לקיחה עודפת שלא כולם ביצעו. התוצאה הכי גרועה בתחרות. כל האחרים היו בחוזה הנכון של 3NT.

בחירת רמת המשחק ששחקן מייחס לעצמו באתר אינטרנט היא כמו בכל תחום אחר שאין בו עוגן ברור להערכה: יש אנשים שבוחרים להציג את עצמם כטובים יותר ממה שהם באמת. יש אנשים המנסים להציג את רמתם האמיתית, לפי שיקול דעתם, ויש הבוחרים להציג אותה כנמוכה ממה שהיא באמת.

לא נותר לי אלא לסיים באמרתו של הארכיטקט הקטלוני הנודע אנטוניו גאודי (תרגום חופשי שלי לעברית מאנגלית): "אל תספר להם כמה אתה טוב. תראה להם".

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

3 תגובות

    1. יש אנלוגיות ודמיון בין תחומים שונים. אין זהות. השאלה היא הם הקשרים שאני מוצא הם סבירים או לא? הקוראים מוזמנים לשפוט.

  1. כל היתר והם הרוב מחליטים בצורה לא אחראית ומאמינים ללא אחראים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

צילום של אליהו

סיפור גן העדן

על מונותיאיזם, פוליתיאיזם וההיררכיה של הפולחן