מי אשם בכישלון?

חלוקת אשמה בברידג'
קלפים
צילום: TerriersFan en.wikipedia.org

לפני הרבה שנים השתתפתי בסיור מרתק של עמותת "עיר עמים" בירושלים המזרחית ובקו התפר בין השכונות היהודיות והשכונות הערביות. ראינו שבשכונות הערביות משקיעים הרבה פחות מאשר בשכונות היהודיות בתשתיות ובחינוך.

המדריך סיפר שכשאהוד אולמרט היה ראש עיריית ירושלים הוא ערך סיור בשכונות מזרח ירושלים שהשתתפו בו גם עיתונאים. עיתונאי ערבי שאל אותו: מדוע אין מדרכות בשכונה X? אולמרט לא התבלבל וענה מיד: "קודמי אשם". "אדוני ראש העיר," אמר העיתונאי, "אין בכלל שכונה בשם הזה, רק רציתי להראות כמה מזניחים את שכונות מזרח העיר".

אין ספק שטדי קולק ז"ל, ראש העיר המיתולוגי של ירושלים, לא אשם בחוסר מדרכות בשכונה דמיונית. אבל כשיש כישלון מחפשים אשמים. בדרך כלל האשמים הם אחרים ולא המחפש.

כשמשחקים ברידג' יש כישלונות בידיים מסוימות או בתחרויות שלמות. פוסט זה מציג מצבים אפשריים של אשמה.

אין אשם

בדיוק כפי שטדי קולק ז"ל לא היה אשם בסיפור לעיל, גם השותף שלי בתחרות מקומית במועדון לא היה אשם בכך שככרוז השיג את התוצאה הגרועה ביותר ביד אחת.

אין ספק שהשותף שלי באותה תחרות היה השחקן הטוב ביותר באותה תחרות. הוא היה "אשם" רק בשני דברים:

  1. הוא בחר בתכנית משחק שהסיכוי להצלחתה הוא כשני שליש. התכנית התבססה על עיקרון סטטיסטי הנקרא עקרון הבחירה המוגבלת (Restricted Choice).
  2. כל השחקנים האחרים בתחרות לא הכירו את העיקרון הזה ובחרו בתכנית שסיכויי הצלחתה הם כשליש.

גם אירועים שההסתברות שלהם היא שליש מתרחשים. זה בדיוק מה שקרה באותה יד. לו כולם היו ברמתו, הוא היה משיג תוצאה ממוצעת על היד.

שני השותפים אשמים

קורה ששני שותפים אשמים. האשמה לאו דווקא מתחלקת שווה בשווה. המושג הראשון שתלמידים שלי בברידג' לומדים הוא Limit bid. זוהי הכרזה המראה טווח נקודות מצומצם, למשל יד מאוזנת של 15–17 נקודות, כפי שקרה ביד שבדוגמה הנוכחית. המשמעות של הכרזה כזו היא שמי שקובע את החוזה הוא המשיב, כלומר השותף של המכריז, משום שהוא יודע הרבה יותר על היד של הפותח מאשר הפותח יודע על ידו של המשיב.

כשתלמידים שלי שיחקו, קרה שתלמיד פתח 1NT עם יד מאוזנת של 15–17 נקודות. שותפו של הפותח החליט בסיום תהליך ההכרזה שהחוזה הוא משחק מלא של 3NT. הפותח, שכנראה לא הפנים את מה שלימדתי, הכריז 4NT. זוהי שאלה על קלפי אס במטרה להחליט אם ללכת לחוזה של סלאם או לא.

ללא ספק הפותח הוא האשם העיקרי.

אבל מה בנוגע למשיב, שענה לשאלה כשציין את מספר קלפי ה-A שלו? גם המשיב אשם, משום שנקודות גבוהות לא צומחות יש מאין בקלפי ברידג'. המשיב היה צריך להכריז Pass.

מישהו אשם

לפעמים לא ברור מי אשם ומה חלוקת האשמה.

בימים אלו הלך לעולמו במפתיע שחקן הברידג' הדני היהודי, אוהב ישראל, רולנד ולד. ולד היה מציג לפעמים שאלות על ברידג' ברשתות חברתיות ורבים וטובים היו מנסים לענות עליהן.

לא הצלחתי לענות על שאלה שבה הציג מקרה אמיתי: זוג שחקנים הגיעו לחוזה של ♣6. בדרך כלל מגיעים לחוזה בסדרה עם לפחות שמונה קלפים. במקרים נדירים עם שבעה. במקרה הזה לאחד מהם היו שני קלפים בסדרה ולשני קלף אחד!

ולד אמר שמדובר בשחקנים ברמה גבוהה מאוד. לשחקן מהשורה זה לא היה קורה. שחקן מהשורה משתמש בהרבה הכרזות טבעיות ובמעט קונבנציות. במקרה זה שני השחקנים השתמשו במוסכמות מורכבות הכוללות הכרזות לא טבעיות. לפחות אחד מהם חשב שהכרזת ♣ היא טבעית וגם חזרה עליה היא טבעית. מובן ששותפו ראה בה הכרזה מלאכותית.

האשם המיידי

השחקן שמימיני פתח 3NT. זוהי מוסכמה בברידג' המראה סדרת מיינור סגורה (AKQJT וקלפים נוספים) עם שבעה קלפים לפחות, ללא שום כוח בסדרות אחרות.

הסתכלתי על השחקן המעולה משמאלי, שהכריז כמוני Pass, ועל השחקן שמימיני. מיד ידעתי שהיריבים יקבלו תוצאה גרועה וזיהיתי את האשם. השחקן שמימיני. ליתר ביטחון, לפני שהובלתי ב- Q♠ שאלתי את השחקן שמימיני מה משמעות הכרזת ה-3NT של שותפו? כשהתשובה התאימה למה שהסברתי בראשית הפסקה, הייתי בטוח שתהיה ליריבים תוצאה גרועה. ידעתי מי האשם ב-100%.

מדוע הייתי כל כך בטוח?

ישבתי אחרי הפותח והחזקתי בין שאר הקלפים שבידי:

Kx ו-QTxx♣. לא יכולה להיות סדרת מיינור סגורה לפותח. לשחקן המצוין שישב אחריי היה קלף יחיד ב-. A♣ ו-A♠ ו-K מוגן ב-.

כמובן אם לפותח יש שביעייה סגורה ב- אין בעיה לבצע את החוזה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

2 תגובות

  1. ולא למי שזורק אותה הלאה. ויש לכך גם הסבר. אם אתה גרמת לכישלון ואני בחרתי מראש אותך להיות שותף שלי, אז אני בעצם ועשיתי את השגיאה ויש לי אחריות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן