התינוק שרוצה לרוץ מרתון

טיפולוגיה של שחקני ברידג'
תמונה של אבי
אבי רוזנטל

מובן שאף לא אחד מכיר תינוק שמנסה לרוץ מרתון. קודם צריך ללמוד ללכת. אחר כך לשפר את יכולת ההליכה. ורק אחרי זה ללמוד לרוץ. אם אותו תינוק יחכה 15 או 20 שנים, ייתכן שהוא יהיה רץ מרתון מצטיין, אבל ברור שאי-אפשר לדלג על שלבים בהתפתחות.

מה שברור מאליו בהקשר של ריצה ארוכה של תינוקות, לא ברור לגמרי בהקשר של תלמידים ומורה. במאמר זה אתמקד בתלמיד ברידג' ובשחקני ברידג' מתחילים. יש ביניהם כאלה שרוצים לדעת הכול ולהבין הכול. אין רע ברצון הזה כשלעצמו, כפי שאמר אפלטון "יש רק דבר אחד טוב והוא ידע, ויש רק דבר אחד רע והוא בורות". הבעיה היא בדרך.

כיצד מלמד מורה ברידג' טוב?

הוא שם דגש על הבנה ולאו דווקא על ידע. למי שמבין, הרבה יותר קל לזכור. מי שמבין יוכל בהמשך להתמודד עם מצבים חדשים שבהם צריך לפעול באותו עיקרון או באותו דפוס;

הוא נותן לתלמידים מראש חומר כתוב על מנת שבעת השיעור יוכלו להתמקד בהבנה ולא יצטרכו לכתוב;

הוא מכין תרגילים מעשיים על נושא השיעור; במקרה של ברידג', חלוקות מוכנות מראש של קלפים שבאמצעותם התלמידים מנסים ליישם בפועל את מה שנלמד;

הוא מנסה לוודא שנושא השיעור הובן; בין השאר באמצעות שאלות של תלמידים.

הוא שולט במהלך השיעור על מנת שיתמקדו בעיקר, ונמנע ככל האפשר מלענות על שאלות החורגות מנושא השיעור. מובן שהוא מציין גם מתי ובאיזו מסגרת יהיה מוכן לענות על שאלות כאלה;

הוא זמין כמעט בכל עת לפניות של תלמידים מחוץ לשיעורים. בעידן הדיגיטלי אפשר לפנות אליו בדוא"ל או ב-SMS או בוואטסאפ במשך 24 שעות ביום.

 

כיצד פועל התינוק שרוצה לרוץ מרתון?

"התינוק שרוצה לרוץ מרתון", להלן: "התינוק", רוצה להבין ולדעת הכול. הוא שואל שאלות רבות – זה אומנם חלק מתהליך הלימוד, אבל השאלות צריכות להיות רלוונטיות לנושא השיעור. אצל "התינוק" השאלות אינן ממוקדות אלא הן מתפזרות על אין-ספור נושאים שרובם אינם קשורים כלל לשיעור. בשלב "התינוקי" הנוכחי, גם אם יינתן לו מענה על חלק גדול משאלותיו, הוא לא יהיה מסוגל להבין. מורה טוב אינו עונה על שאלות שמעל לכל ספק סביר התלמיד לא יוכל להבין את התשובות, המורה יסביר לתלמיד שהוא יקבל מענה לשאלות אלה בעתיד.

כאשר "התינוק" לומד בקבוצה הוא מתפזר, אך גם הקבוצה כולה אינה יכולה להתרכז והיא מתפזרת. התוצאה היא שיתר המשתתפים קולטים פחות, נהנים פחות ומשחקים פחות.

"התינוק" הוא לרוב דעתן. הוא חושב שהוא יודע כיצד ללמוד ומנסה לגרור את המורה ואת הקבוצה כולה לדרך הלימוד שלו. זוהי דרך לימוד לא אפקטיבית בעליל עבורו ועבור יתר חברי הקבוצה.

בהרבה מקרים "התינוק" כותב את דברי ההסבר של המורה. המורה, מצידו, יודע שכך התלמיד באמת מפנים את החומר. אולם לעיתים "התינוק" כותב וכותב אותם דברים עשר פעמים ואפילו יותר, במקום להקשיב ולנסות להבין. וכך, גם אחרי עשרות חזרות על נושא הלימוד הוא ממשיך לא להבין.

מהתיאור לעיל אולי כבר הסקתם משהו על "התינוק", ואם טרם עשיתם זאת, אעזור לכם: הוא control freak. הוא זה שרוצה לשלוט בשיעורים.

אגב, אין הכרח ש"התינוק" יהיה מישהו הלומד לראשונה בחייו לשחק ברידג'. זה יכול להיות גם מישהו שמשחק כמה שנים בתחרויות ומצטרף לקורס לשחקני תחרויות. הדפוס זהה. התכנים הבעייתיים אחרים.

מהו החטא הגדול ביותר של "התינוק שרוצה לרוץ מרתון"?

בשיעור הראשון או השני מלמדים תלמידים חדשים עקרון יסוד שבלעדיו אי-אפשר להצליח בברידג': תן אמון בשותף. וזה תקף גם בין מורה לתלמיד. בחברות חרדיות ובחברות מסוימות במזרח הרחוק העיקרון הזה מופעל באופן קיצוני: האמון ברב או במורה הוא כל כך גדול עד שהתלמידים נותנים לו חופש מלא לקבל עבורם כל החלטה משמעותית. בברידג' זה עיקרון פחות מוחלט, אבל "התינוק" שלנו אינו נותן אמון במורה. ללא אמון אי-אפשר להצליח ללמוד באופן אפקטיבי.

כל מה שנדרש מ"התינוק שרוצה לרוץ מרתון" זה לוותר על השליטה ולתת למורה להוביל אותו. מורה מנוסה שכבר נתקל כמה פעמים במצבים כאלה, ידע ללמד אותו באופן אפקטיבי ואז כולם יהיו יותר מרוצים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

3 תגובות

  1. יש תרבויות שבהן היחס למדריך וחמורה הנו הרבה יותר מכבד ומעריך

  2. לבעלי הניסיון. פעם בכל התרבויות ככל שאדם היה יותר ותיק ויותר מנוסה יותר העריכו וקיבלו ממנו עצות והנחיות. היום זה התמודד. וחבל. מפסידים הרבה ידע.

    1. ג.נ. תודה על תגובתך. בהחלט מסכים עם הטענה שמפסידים ידע ויכולת של וותיקים. זה בא לידי ביטוי בהוצאה שרירותית לפנסיה בגיל מסוים ובחוסר עידוד עבודת אזרחים וותיקים. התרחיש שתיארתי הוא תרחיש קיצוני, שלצערי גם בו נתקלים ולא רק בברידג': אנשים חסרי ידע או בעלי ידע אפסי מנסים להכתיב לבעלי ניסיון וידע כיצד לפעול.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן