ככל שלומדים יותר, יודעים שיודעים פחות

שלבים בהתפתחות שחקני ברידג'
קלפים בברידג'

בכל תחום עיסוק יש שלבים בהתפתחות – מחוסר ניסיון מוחלט ועד למחשבה שכבר ראינו כמעט הכול. במאמר זה אתאר את השלבים הקיימים לאורך החיים המקצועיים או החובבניים של שחקני ושחקניות ברידג', אבל הם דומים לשלבי ההתפתחות המתקיימים בלא מעט תחומי עיסוק אחרים.

שלב 1: לא יודעים

בתחילת דרכך בברידג' ברור לך שהידע שלך כמעט אפסי. בדרך כלל המציאות – במקרה זה התוצאות שהשגת – ממחישה זאת שוב ושוב.

שלב 2: יודעי-כול

בהמשך דרכך הגעת פה ושם להצלחות ולתוצאות טובות. אך לפעמים ההקשר מטעה – התוצאות הטובות הושגו במשחק נגד שחקנים חלשים או לכל היותר בינוניים. ההצלחה הובילה אותך לחשוב שכל סודות הברידג', או לפחות כמעט כולם, כבר ידועים לך, ושיש לך כישורים מופלאים.

אגב, תופעה דומה קיימת אצל תלמידי פסיכולוגיה שסיימו שנה ראשונה ללימודים האקדמיים לתואר ראשון: הם כבר יודעים לנתח ולאבחן את מצבו הנפשי של כל אדם שהם פוגשים.

שלב 3: כבר לא יודעים הכול

ההצלחות ברמה המקומית בתחרויות בוקר או אחר-צהריים במועדון מביאות אותך להתמודד בתחרויות ארציות ברמה גבוהה יותר. כעת מסתבר לך שיש שחקנים טובים ממך בעלי ידע והבנה מעמיקים יותר. זה מתגלה על פי התוצאות שהשגת, אבל גם שיחה על יד ששוחקה יכולה להוכיח זאת.

שלבי הצניעות

עם ההתקדמות והעמקת בידע, ברור לך עד כמה הידע שלך מוגבל. ברור לך שאין סוף ללמידה ולהעמקת ההבנה. גם אם הגעת לרמה גבוהה במיוחד ולהצטיינות בתחרויות, עדיין יש לך הרבה מה ללמוד. הגישה הזאת עשויה להביא לך הישגים טובים יותר ממישהו אחר ברמתך שתופס את עצמו כיודע-כול.

התמה, שחוזרת ברבים מהפוסטים במדור, היא שמשחק הברידג' הוא מעין ראי של החיים האמיתיים: עקרונות זהים פועלים בשניהם. גם בהקשר של שלבי התפתחות וצניעות מקצועית כדאי לאמץ, לא רק בברידג', את הגישה שלא יודעים ולא מבינים את הכול.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

2 תגובות

  1. יודע שיש גם אלמנט של מזל. אלמנט חשוב ביותר. גם בברידג' וגם בחיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך