שתי כניסות ללא כניסה

ההבדל בין שחקן מתחיל לשחקן מהשורה בברידג'
תמונה של אבי
אבי רוזנטל

אחד הדברים המבדילים בין שחקנים מתחילים לבין שחקנים מהשורה  הוא היחס לקלפים גבוהים.

בשביל שחקן מתחיל A הוא לקיחה, והוא ימהר לקחת אותו. בין שזו יד עם עוד כמה קלפים גבוהים או שזו יד שה-A הוא הנקודות היחידות בה. לשחקן מהשורה ולשחקן ברמה גבוהה יותר A הוא כניסה ליד עם מעט נקודות. הוא לא יזכה בו מיד, אלא יחכה עד למצב שיגביה קלפים בסדרה אחרת, ואז יישחק אל ה-A שמהווה כניסה ליד.

הנה דוגמה שמבהירה זאת. אתם משחקים בחוזה של 3NT. בדומם יש:

A32♠

76

JT8643

75♣

שחקן מתחיל ימשוך את ה-A♠ ולא תהיה לו דרך להיכנס לדומם לזכות בלקיחות בסדרת ה-. שחקן מהשורה או שחקן מומחה ישחק מידו קלפי ויספור כמה קלפים יצאו מידו מידי המגינים. רק כשיגמרו למגינים הקלפים בסדרה, ישחק מידו♠ קטן לכיוון ה-A♠ בדומם. ברוב  המקרים הוא יזכה בשלוש או ארבע לקיחות בסדרת ה-♦.

אצל שחקנים ברמות גבוהות יותר לפעמים גם קלפים קטנים יותר מה-A או מה-K הופכים לכניסה. אצל אריק קוקיש ה-9היה כניסה לא צפויה לדומם.

אריק קוקיש (יליד 1947) הוא שחקן ברידג' קנדי מקצועני. קוקיש לא זכה באליפות עולם אבל פעם אחת סיים במקום שני באליפות העולם הפתוחה לזוגות וזכה בכמה אליפויות צפון אמריקה, הנחשבות לתחרויות חזקות במיוחד בקנה מידה עולמי. קוקיש הוא גם תאורטיקן. שחקנים בכירים רבים משחקים קונבנציה שהגה ונקראת Kokish Relays.

קוקיש אולי אינו השחקן הטוב בעולם, אבל הוא ללא ספק אחד מטובי המאמנים בעולם, אם לא הטוב שבהם. קוקיש מאמן במשך שנים רבות את הקבוצה המקצוענית של ניק ניקל. קבוצת ניקל ייצגה את ארצות הברית במספר רב של אליפויות עולם לנבחרות (Bermuda Bowl) וזכתה באליפות כמה פעמים. קוראי מדור זה התוודעו לשניים משחקני הקבוצה – הזוג המופלא מקסטרוט ורודוול.

הדוגמה שנתתי התרחשה בשנת 1985, כאשר קוקיש שיחק במשחקי המבחן לבחירת הקבוצה שתייצג את קנדה. הוא היה הכרוז בדרום בחוזה של 4♠.

הדומם בצפון:

863♠

KQ5

T964

K74♣

היד שהחזיק:

KQ742♠

A

AJ3

QJ92♣

לכרוז יש ארבעה מפסידים בטוחים: מפסיד אחד בסדרת ה-♣ ל-A♣, מפסיד אחד בסדרת ה- ל-K או ל-Q. קרוב לוודאי שיש לו גם שני מפסידים בסדרת השליט. היריבים מחזיקים בה בכל הקלפים הגבוהים למעט ה-K♠ וה-Q♠.

הדרך היחידה להימנע משתי לקיחות של ההגנה בסדרת השליט היא להיכנס פעמיים לדומם ולשחק ♠. אם ה-A♠ הוא במזרח וקלפי ה-♠ מתחלקים 3-2 (הסתברות של 68%), ההגנה תזכה רק בלקיחה אחת בסדרת השליט עם ה-A♠.

הבעיה של קוקיש הייתה כניסות לדומם. בגלל החסימה בסדרת ה- (לכרוז יש רק A ללא קלף נוסף ולכן אין מעבר לדומם בסדרה זו). מובן שאין כניסה לדומם בסדרת ה-♠. הסדרות היחידות שיכולות להיות לו בהן כניסות לדומם הן סדרת ה-♣ וסדרת ה-.

סדרת ה- אינה מבטיחה. חסרים Kו-Q. לא ניתן למנוע לקיחה של אחד מהם בלקיחה השלישית בתנאי שהם אינם שני הקלפים היחידים בידו של אחד היריבים. כשמגן זוכה בלקיחה השלישית אין מעבר לדומם בסדרת ה-.

גם סדרת ה-♣ אינה מבטיחה. אם מזרח מחזיק בשלושה קלפים לפחות, כולל ה- A♣, הוא יעכב אותו ויזכה בלקיחה השלישית. היות שה-A♣ היה אחד משלושה קלפים במזרח, לא היה סיכוי לכניסה לדומם.

מערב הוביל ב-K. ההובלה מבטיחה את ה-Q וקרוב לוודאי שגם לפחות שני קלפים נוספים בסדרה. קוקיש ביקש קלף קטן מהדומם. מזרח שיחק את ה-7.

אז איך בכל זאת מסדרים שתי כניסות לדומם? קוקיש פתר את הבעיה – הוא סידר לעצמו כניסה לדומם ב-. על ה-Kהוא זרק את ה-J!

בהובלה כזו, כשמחזיקים AJx, או שזוכים ב-A או שמשחקים קלף קטן. מערב, שהיה בטוח שה-Aאצל שותפו, המשיך ב-2 קוקיש זכה ב-9 בדומם. כך נוצרה כניסה לדומם על מנת לשחק קלף קטן מסדרת ה-♠.

ה-A♠ לא שוחק ממזרח אבל על ה-K♠ של דרום שוחק ה-9♠ ממערב. בהסתברות גבוהה הוא אחד משני קלפים שהשני הוא ה-T♠ או ה-J♠.

קוקיש שיחק את ה-A על מנת לפתוח את החסימה. עכשיו שיחק את ה-Q♣, והיא זכתה בלקיחה. הוא הבין שבוודאות ה-A♣ נמצא במזרח. נסו לרגע לחשוב מדוע בעצמכם, ורק לאחר מכן קיראו את ההסבר.

הסבר: היות שמערב יודע שלמזרח היו רק שני קלפים ב-, הוא היה זוכה מיד ב-A♣ ומשחק על מנת ששותפו יחתוך. עכשיו קוקיש שיחק ♣  קטן לעבר ה-K♣ ומזרח עיכב ולא זכה ב-A♣. קוקיש אילץ אותו לזכות באמצעות ♣ קטן מהדומם.

גם מערב שיחק ♣. שוחקו כבר 12 קלפים ב-♣ והקלף האחרון בידו של הכרוז. מזרח צריך לשחק מידו. מזרח כבר שיחק את שלושת קלפי ה-♣ שהיו לו. כאמור הוא התחיל עם שני קלפים ב- שכבר שוחקו. היו לו גם שלושה קלפים ב-♠. אחד מהם שוחק והוא נשאר עם ה-AJ♠.

כל יתר הקלפים בידו הם קלפים בסדרת ה-. כלומר הוא התחיל עם חמישה קלפי , ואחד מהם שוחק כששוחק ה-A♥  מיד הכרוז. לכרוז היה קלף אחד בסדרת ה-. בדומם היו שלושה. מערב החזיק בארבעה קלפים בסדרה (סך הכל 13 קלפים בכל סדרה).

אתאר את הקלפים שנשארו בכל אחת מהידיים בשלב זה:

מזרח, שזכה ב-A♣, צריך לשחק. אם הוא משחק A♠ או J♠, הוא פתר לכרוז את הבעיה בלי צורך להיכנס לדומם. הוא יזכה רק בלקיחה אחת עם ה-A♠.

בלית ברירה הוא שיחק . קוקיש זרק את ה-A וכך נוצרה כניסה שנייה לדומם באמצעות ה-Q. כל מה שנותר לו זה לשחק ♠ מהדומם וההגנה זוכה רק ב-A♠. הכרוז ימשוך את ה-♠ האחרון של המגינים וכל הקלפים בידו זוכים בלקיחות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

3 תגובות

    1. אורית, תודה על תגובתך. כאשר תדעי ברידג' זה יהפוך לפשוט. יש מעט מאוד צבעים וארבע צורות של הסדרות השונות בברידג'.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יהודה

חופשה נעימה

היעדים של הישראלים היוצאים לחו"ל בפסח ובקיץ

דילוג לתוכן