זה שאינך רואה – הוא שיפילך

סיכונים בלתי צפויים בברידג'
קלפים בברידג'
צילום: Klaus Köpplinger en.wikipedia.org

יוסי אש היה אחד מהמורים שלי בקורס יועצים לכלכלת המשפחה. לפני שעסק בכלכלת המשפחה יוסי היה טייס בחיל האוויר, ובקורס הוא ציטט לנו אמירה של טייסים: "זה שאינך רואה – הוא שיפילך".

כאשר טייס רואה מטוס אויב או טיל, בעין או באמצעות מכשור, הוא יכול להיערך על מנת להתמודד נגדו. הצלחת ההתמודדות היא פונקציה של כישורי הטייס, מפרטיו הטכניים של המטוס ומעט מזל. אם הוא אינו רואה את מטוס האויב או את הטיל, הוא אינו יכול להתמודד עם הסכנה, ומטוסו עלול להיפגע וליפול.

הציטוט נועד להסביר לנו שאותו עיקרון חל גם בכלכלת משפחות: קשה להתמודד עם סיכון או איום שלא רואים אותו. למשל קל לראות את הסיכון שבמשיכת יתר בחשבון הבנק, אך קשה הרבה יותר לראות את הסיכון שלא תהיה פנסיה סבירה בעוד כמה עשרות שנים.

למעשה העיקרון הזה תקף לכל ניהול סיכונים שיטתי, ויש תקנים ומתודולוגיות המגדירים את תהליך ניהול הסיכונים. השלב הראשון הוא זיהוי הסיכונים, השלב השני הוא ניתוחם והשלב השלישי הוא הערכתם. רק לאחריו מחליטים כיצד לטפל בכל סיכון, אם בכלל.

גם במשחק הברידג' יש סיכונים וגם כאן "זה שאינך רואה הוא שיפילך". הכרוז המתכנן את המשחק צריך להביא בחשבון סיכונים, ובמקרים רבים הוא אינו מביא בחשבון את כולם. לפעמים אירוע סיכון שלא הביא בחשבון מתממש ומפיל אותו, כלומר הוא לא מצליח לבצע את החוזה.

למשל בשלב המשחק הוא עלול לא להביא בחשבון חלוקה לא ידידותית של קלפים בסדרה, כלומר מספר רב של קלפים אצל אחד המגינים וקוצר אצל השני. דוגמה נוספת: בשלב המשחק בסדרת שליט הוא עלול לבנות תכנית משחק שאינה מביאה בחשבון חיתוך מהיר של אחד היריבים.

גם בהכרזה בברידג' מתמודדים עם סיכונים שעלו במהלך המכרז, ולפעמים "זה שאינך רואה הוא שיפילך".

דוגמה: השחקן היושב בצפון הופך לכרוז בחוזה של 3NT. במהלך המכרז התערב מערב בהכרזת ♠1. צפון אינו מודאג, כי לו ולשותפו יש יותר מ-25 נקודות והוא מחזיק ב-AQ2♠. ההובלה הטבעית של מזרח היא ב-♠. במקרה של הובלה כזו, הכרוז יזכה תמיד בשתי לקיחות בסדרת ה-♠. אם מערב ישחק את ה-K♠, הוא יזכה ב-A♠. ישחק סדרות אחרות וה-Q♠ תהיה הלקיחה השנייה שלו בסדרה. אם מערב ישחק את ה-J♠, הוא יזכה ב-Q♠. ישחק סדרות אחרות וה-A♠ תהיה הלקיחה השנייה שלו בסדרה.

אבל בניגוד למה שציפה הכרוז, המגן מוביל בסדרה אחרת, שהכרוז לא בהכרח היה ער לסיכון שבהובלה בה, וגורם להפלת החוזה.

אתן דוגמה המתארת מקרה כזה.

צפון מחזיק בקלפים האלה:

AQ2♠

QT9♥ 

KJT32

QT♣

צפון הוא המחלק והוא מכריז 1. מזרח קורא Pass. דרום מכריז 1. הכרזתו של דרום מבטיחה לפחות ארבעה קלפים בסדרת ה-ולפחות 6 נקודות. מערב  התערב בהכרזת ♠1. הכרזתו מתארת יד עם לפחות חמישה קלפים בסדרת ה-♠ ולפחות 9 נקודות.

צפון הכריז 1NT. זוהי הכרזה המבטיחה עוצר (קלף גבוה או מספר קלפים המבטיחים שהמגן לא יזכה בחמש לקיחות או יותר בסדרה) בסדרת ה-♠. היריבים לא התערבו בהמשך המכרז ודרום הכריז 2NT.

הכרזתו של דרום מראה 11–12 נקודות ומזמינה למשחק מלא של 3NT. צפון עם 14 נקודות (יחד עם שותפו 25 נקודות או יותר, המספיקות להכרזת משחק מלא) נענה להזמנה והכריז 3NT.

מזרח הוביל ב-3♣. ההובלה מתארת יד עם לפחות ארבעה קלפים בסדרה זו עם קלף נכבד (A או K או Q) או שני קלפים נכבדים.

במקרה זה החזיק מזרח בחמישה קלפים בסדרה: K8732♣ . מערב החזיק בארבעה קלפים בסדרה: AJ54♣ . לאחר ההובלה רואים כולם את הדומם. הקלפים בסדרת ה-♣ בדומם הם:96♣ . אם הכרוז משחק את ה-T♣ , מערב זוכה ב-J♣ , מושך את ה-A♣  וממשיך ב-♣ נוסף ל-K♣ של שותפו. אם הכרוז משחק את ה-Q♣,  מערב זוכה ב-A♣ , מושך את ה-J♣  וממשיך ב-♣  נוסף ל-K♣  של שותפו.

בשני המקרים ההגנה זוכה בחמש לקיחות בסדרת ה-♣ והכרוז נכשל בביצוע החוזה. הוא התחייב לזכות ב-9 לקיחות, ואחרי שההגנה זכתה ב-5 לקיחות הוא אינו יכול לזכות ביותר מ-8 לקיחות.

ובכל זאת כמעט כל שחקן ברידג' ברמה סבירה שהיה יושב בצפון היה נענה להזמנה של דרום ומכריז 3NT. חוסר היענות היה משתלם רק אם אירוע סיכון היה מתממש, וההסתברות לכך נמוכה. לעומת זאת, אם אירוע סיכון לא התממש והוא לא נענה להזמנה, המחיר היה גבוה מאוד: כל האחרים היו מכריזים ומבצעים משחק מלא והוא היה היחיד שהכריז משחק חלקי וביצע 9 לקיחות המספיקות למשחק מלא.

הדוגמה הזאת מדגימה דבר נוסף על העיקרון "זה שאינך רואה הוא שיפילך": ברוב המקרים אי אפשר להיערך נגד כל הסיכונים. נוותר על טיפול בסיכונים שההסתברות להתרחשותם נמוכה ונזקם הפוטנציאלי אינו גדול במיוחד.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

3 תגובות

  1. זו הסיבה שצריך להתרכז בנהיגה בצפייה מתמדת בעיקר קדימה אך גם לכיוונים אחרים. כי מה שאתה לא רואה – הוא יביא עליך את השואה.

    1. נ. תודה על תגובתך.
      אני מניח שיאנך משחק/קת ברידג'. הסימנים הצבעוניים מתארים את ארבעת הסדרות במשחק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך