הצלחה וביצועים

תוצאות ותגמול בעולם העבודה ובעולם הברידג'
קלפים בברידג'
צילום: Klaus Köpplinger en.wikipedia.org

לא מעט ארגונים רואים קשר הדוק בין הצלחה לביצועים. מודל תגמול העובדים שלהם נגזר מהתפיסה הזאת. הם מתגמלים עובדים על הצלחה בהנחה שאם עובד עבד טוב יותר, ההצלחה תהיה גדולה יותר. אם מתגמלים בהתאם להצלחה אז עובד שתוגמל יזכה לחיזוק חיובי ובשנה הבאה ינסה לעבוד טוב עוד יותר על מנת לקבל תגמול גבוה עוד יותר. עובד שהצליח פחות ותוגמל פחות, ישאף לקבל תגמול גבוה יותר ולכן ינסה לעבוד טוב יותר בשנה הבאה.

הבעיה היא שמחקרים בפסיכולוגיה ובכלכלה התנהגותית אינם תומכים בתפיסה הזאת. פסיכולוגים כמו ברי שוורץ, דן אריאלי וחתן פרס נובל דניאל כהנמן טוענים שלטווח ארוך הערכה המבוססת על הישגים ולא על תהליך עבודה עלולה לפגוע באיכות העבודה. ההמלצה אינה לבטל לחלוטין את מרכיב ההישגים או התוצאות אלא לתת משקל גדול לתהליך העבודה ולמאמץ המושקע. כמו שקל יותר לחפש מטבע שאבדה מתחת לפנס רחוב, כך גם קל יותר למדוד הישגים מאשר את תהליך העבודה. כמו שיש כאלה המחפשים את המטבע מתחת לפנס ולא מוצאים אותו, כך יש כאלה שבוחרים בתגמול על פי מדידת ההישגים בלבד.

במהלך שנות עבודתי הרבות נוכחתי לא פעם בצדקת טענתם של הפסיכולוגים המכובדים. ראיתי לא מעט מצבים שהערכה לפי תוצאות בלבד גרמה עוול לעובדים. המוטיבציה של עובד כזה עלולה להיפגע ואיתה גם איכות עבודתו.

כמה דפוסים בולטים במצבים כאלה:

איש המכירות או השר בממשלה – מרכיב חשוב בשכרם של אנשי מכירות הוא הבונוס על הישגים, כלומר: מכירות. אם כן נאמר שאיש מכירות מצוין ביצע עבודה קשה ומקצועית בתהליך מכירה של מחשב מרכזי בסכום גבוה. תהליך כזה הוא ארוך משום שדרגי ניהול שונים בארגון הקונה בוחנים הצעות של יצרנים וספקים שונים בהיבט המקצועי ובהיבט הפיננסי. בשלב מתקדם של התהליך בעקבות שינוי ארגוני הוחלף איש המכירות הטוב באיש מכירות גרוע במיוחד. המכירה נזקפה לזכותו של המחליף הגרוע.

לפעמים יש קונפליקט בין רצונו של איש המכירות לקבל בונוס גבוה לבין האינטרס של החברה שהוא עובד בה. נאמר שארגון כלשהו רוצה לקנות מוצר תוכנה אסטרטגי אך אינו בשל להטמיע את המוצר החדש. איש המכירות רוצה למכור מיד ומהר, אך לחברה המוכרת יש אינטרס למכור קודם קורסי הכנה ומוצרים נלווים ולא למכור מיד מוצר שהלקוח ייכשל ביישומו. הכישלון עלול להשפיע לרעה על מכירת אותו מוצר לארגונים אחרים.

אותו דפוס מאפיין, לצערי, גם שרים בממשלות: במקום לטפל בנושאים מהותיים שהם קשים לטיפול ומימושם אורך זמן רב, הם מטפלים בנושאים שיקנו להם תדמית טובה יותר בבחירות הבאות. אם משך הטיפול בנושא המהותי מוערך בכשמונה שנים, יש שרים שמבינים שהם כבר לא יכהנו בתפקיד ומישהו אחר עשוי לנכס לעצמו הצלחה. במקום זה הם מטפלים בנושא חשוב הרבה פחות שמשך הטיפול בו נמדד בחודשים והצלחה בו עשויה לשפר את תדמיתם לקראת הבחירות הבאות.

עניין נוסף הוא עבודת צוות – לא תמיד אפשר להעריך הצלחה או כישלון של עובד, כי לפעמים עבודת צוות היא שיוצרת תוצרים. כשיש הצלחה בתוצר משותף לא קל לתת תגמול דיפרנציאלי. כשצוות של חמישה אנשים יצר תוצר נפלא, יתגמלו את כולם, גם אם שלושה מהם הם עובדים מעולים וחרוצים, הרביעי עשה מלאכתו נאמנה והחמישי לא התאמץ וכמעט לא תרם דבר. גם החמישי מתוגמל.

ולפעמים העניין הוא החלטה שגויה של מנהל – בתסריט הזה כבר הייתי מספר רב של פעמים כיועץ בתחום המחשבים ובתחום מערכות מידע. כיועץ הצעתי למנהל חלופה מסוימת. הצעתי תאמה לקונצנזוס ששרר בקרב מומחים עולמיים בתחום. לא פעם גם הבאתי דברים בשם אומרם בחוות דעת או במאמרים של אותם מומחים. לפעמים לא הייתי צריך לתווך: מומחים כאלה אמרו זאת ישירות למנהל. המנהל בחר בחלופה אחרת, ובדיעבד התברר שהיא הייתה גרועה במיוחד. במקום הצלחה היה כישלון. האם העובדים שותפים לכישלון? לא בהכרח. לפעמים ביצועי צוות העובדים היו מעולים. התוצאה הגרועה לא הייתה באשמתם.

מה לכל זה ולברידג'?

גם התוצאות בתחרויות ברידג' לא תמיד במתאם גבוה עם תפקודו של שחקן בתחרות. התחרויות בנויות במתכונת שמנסה למזער את גורמי המקריות. את אותן חלוקות ידיים משחקים מספר רב של זוגות. את התוצאה שהשיג זוג שחקנים משווים לתוצאות של יתר זוגות השחקנים שקיבלו את אותם הקלפים. הזוגות היושבים במזרח-מערב עוברים משולחן לשולחן על מנת שכל זוג ישחק נגד מספר רב של זוגות ולא ישחק באופן מקרי נגד זוג חלש או זוג חזק. למרות כל זאת, שחקן יכול לשחק נפלא ולהשיג תוצאה גרועה. שחקן יכול לשחק לא טוב ולהשיג תוצאה טובה במיוחד.

הגורם הראשון הוזכר כבר בהקשר של עולם העבודה – גם בברידג' יש עבודת צוות. בתחרות זוגות הצוות הוא שניים. אם השותף הוא שחקן לא טוב, התוצאה עלולה להיות גרועה. גם אם השותף הוא שחקן מעולה אבל זהו היום הגרוע ביותר שלו, התוצאה עלולה להיות רחוקה מלשקף את רמת משחקו של זה ששיחק איתו.

בתחרות קבוצות הצוות הוא שניים או שלושה זוגות המתחלפים ביניהם, ובכל משחק נגד קבוצה אחרת משחקים רק שני זוגות. אם הזוג השני או הזוג השלישי משחק לא טוב, התוצאה הקבוצתית עלולה להיות רעה. זה עשוי לקרות גם אם זוג אחד משחק ברמה גבוהה במיוחד.

גורם שני הוא סטטיסטיקה. הסטטיסטיקה מתיישרת רק במדגמים גדולים. 24 חלוקות קלפים או 30 חלוקות קלפים אינן מדגם גדול. בכל תחרות שחקן מקבל החלטות בתנאי אי ודאות. חלקן בחירה בין חלופות שסיכויי הצלחתן דומים. נניח שקיבל שש החלטות של בחירה בין שתי חלופות שההסתברות להצלחת כל אחת מהן קרובה ל-50%. לו היה מדובר במספרים גדולים, הוא היה מצליח בקירוב בחצי מההחלטות ונכשל בקירוב בחצי מההחלטות. ההסתברות להצלחה בכל ההחלטות או כישלון בכל ההחלטות דומה להסתברות לזכות בפרס הראשון בלוטו, כלומר אפסית.

אך שש החלטות אינן מספר גדול. ביום נתון ייתכן שייכשל בכל ההחלטות. ביום נתון אחר הוא עשוי להצליח בכל ההחלטות. רמת משחקו אולי לא השתנתה. במקרה הראשון תהיה לו תוצאה גרועה. במקרה השני תוצאה טובה. לפעמים צרות באות בצרורות: באותו יום שאותן שש החלטות של שחקן התבררו בדיעבד כלא נכונות, זה קרה גם לשותפו, ומה לעשות – דווקא באותו יום חלק מהיריבים שלהם קיבלו החלטות שבדיעבד התבררו כטובות והביאו לתוצאות טובות.

לפעמים גרם מזל שווה קילו שכל. שש ההחלטות של שחקן בינוני התבררו בדיעבד כנכונות. גם לשותף שלו היו ארבע או חמש החלטות נכונות בדיעבד, ודווקא נגדם טעו היריבים יותר מאשר בממוצע. הזוג הזה עשוי לסיים במקום הראשון בתחרות שבה השתתפו שחקנים ששיחקו הרבה יותר טוב מהם.

בדיוק כפי שאיש מכירות כושל או שר הפועל לטווח קצר בלבד עשוי לזכות לפעמים להצלחה כבירה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך