בית הספר אולי מזיק – שיעורי הברידג' לא

השוואה בין שיעורים במערכת החינוך לשיעורי ברידג'
צילום של אבי רוזנטל
אבי רוזנטל

בנעוריי למדתי בכיתה היוקרתית ביותר באחד התיכונים היוקרתיים בארץ, אבל הייתי תלמיד בינוני למדי.

למדתי בעיקר מתמטיקה, ביתר המקצועות בקושי למדתי. למבחנים לא התכוננתי, ויותר מפעם אחת, כשהתבקשתי להקריא את שיעורי הבית שהכנתי, אלתרתי ממחברת ריקה. בחרתי מקום ישיבה מתאים: בשורה האחרונה ליד החלון. שם יכולתי להתבונן על הנעשה בחוץ ולחשוב על הנושאים שבאמת עניינו אותי, שחמט למשל.

למזלי, בזכות הפסיכומטרי התקבלתי ללימודי תואר ראשון בפסיכולוגיה למרות ציוני הבגרות הנמוכים שלי. את התואר השני כבר סיימתי בהצטיינות.

לא יכולתי שלא להיזכר בעברי כתלמיד כשקראתי את הכתבה של שני ליטמן במוסף "הארץ" ב-31 באוגוסט. כותרת הפוסט הזה היא פראפרזה על תחילת כותרת מאמרה של ליטמן: "בית הספר מזיק". ליטמן מראיינת מומחים בחינוך המתארים עד כמה בתי הספר במדינת ישראל מאובנים ומפגרים בכמה דורות אחרי השינויים בחיים במאה ה-21.

להלן בתמצית ביקורות של מומחים על בתי הספר בישראל שהובאו במאמרה של ליטמן:

הישיבה ליד שולחנות מול המורה אינה מתאימה לעולם של היום; המסגרת של כיתה קבועה של ילדים בני אותו גיל אינה מטיבה עם הילדים; תלמידים אינם יכולים להקשיב יותר מ-20 דקות בשיעור; מדכאים חשיבה ויצירתיות; מכריחים את התלמידים ללמוד מקצועות רבים שכלל אינם מעניינים אותם; כמות שיעורי הבית שהתלמידים מקבלים בלתי נסבלת. הם אינם יכולים לעשות אותם אלא אם כן "יבלו" את כל השעות הפנויות שלהם בהכנת שיעורים; הישגיות היא מעל לכול; מכריחים את התלמידים לרמות ולשקר על מנת לעמוד, לכאורה, במטלות שלהם; בבתי הספר יש אלימות; גם המורים הם קורבנות של המערכת.

יש אומנם בתי ספר שאינם סובלים מהליקויים האלה, אבל הם משתייכים לחינוך פרטי יקר. הכוונה היא לבתי הספר הדמוקרטיים והאנתרופוסופיים בארץ ולבתי הספר שבהם הלמידה היא מבוססת פרויקטים (PLB) בעמק הסיליקון בארצות הברית.

ומה באמת רוצים התלמידים? באחד המחקרים, המצוטטים על ידי מומחים במאמר ב"הארץ", התבקשו תלמידים לתאר את בית הספר של חלומותיהם. באופן לא מפתיע, הוא דומה מאוד לסביבת העבודה בחברות הייטק כמו גוגל או פייסבוק: יש פינות ישיבה לא- מובנות, אפשר לשחק ולעסוק ספורט במהלך שעות העבודה ואף ליהנות מאוכל גורמה.

בחלק מבתי הספר בארץ נכלל משחק הברידג' בתוכנית הלימודים. הקוראים הקבועים של מאמריי ודאי כבר יודעים שבין שלל עיסוקיי, אני גם מלמד ברידג' בבתי ספר. במאמר זה אראה כיצד לימוד הברידג' בבית הספר אינו דומה למאפיינים הלא טובים של הלימודים בבתי הספר בארץ.

אציג את הדברים מהזווית האישית שלי, אבל מרביתם נכונים ותקפים גם למורים אחרים לברידג'.

ההבדל הראשון הוא בתלמידים. בדרך כלל מדובר בתלמידים שבחרו ללמוד ברידג'. ההבדל השני הוא בהרכב הגילים בכיתה: ייתכן שיהיו ילדים מכמה שכבות גיל.

שלושת הדברים הראשונים שהתלמידים שלי שומעים ממני הם אלו: ראשית, אתם פה בשביל לשחק וליהנות; שנית, מותר לטעות. גם אני טועה וגם אלופי עולם טועים. גם לכם וגם לשותף או לשותפה שלכם מותר לטעות ולכן לא צועקים על שותף שטעה; ושלישית, אני מורה שלכם לכל החיים, כלומר אפשר לפנות אליי בנושאי ברידג' בכל שעה ובכל יום. גם בחופשות וגם אחרי שכבר לא לומדים אצלי. את שעות הפנייה בטלפון תגבילו ל-7:00 בבוקר עד 23:00, אבל בדוא"ל, ווטסאפ, SMS ו-Chat אפשר לפנות אליי 24 שעות ביום.

כעת אבקש להשוות בין שיעורים במערכת החינוך, כפי שתוארו במאמר של ליטמן, לבין שיעורי הברידג'.

שיעור ברידג' נמשך שעה וחצי: 20 עד 30 דקות שיעור פרונטלי, התלמידים יושבים מול הלוח ומולי. ביתר הזמן הם משחקים ברידג'; חלוקות הקלפים מתאימות בדרך כלל לנושא השיעור, כך שתלמידים יכולים לתרגל את מה שנלמד. בתרגולים הללו לומדים יותר מאשר מלימוד תאורטי; החל מהשיעור הראשון, תלמידים שאינם יודעים את רוב חוקי המשחק משחקים במסגרת מעט החוקים שהם מכירים. בהדרגה הופך המשחק למעניין ומורכב יותר משום שהתלמידים יודעים יותר חוקים; בזמן המשחק יושבים בקבוצות של ארבעה, אחד בכל צד של השולחן. כיווני הישיבה נקראים צפון, מזרח, דרום ומערב. צפון-דרום הם זוג ומזרח-מערב הם זוג מתחרה. במהלך התחרות עוברים הזוגות במזרח-מערב משולחן לשולחן על מנת שהילדים ישחקו נגד כמה זוגות ולא נגד זוג אחד בלבד.

אין צורך לכתוב במהלך שיעורים. בתום כל שיעור הילדים מקבלים בדוא"ל את השיעור כולו. הם יכולים גם להיעזר בבלוג שלי, לפוסטים רלוונטיים בו הם מקבלים קישורים; אין שיעורי בית. ילדים הרוצים בכך יכולים לקרוא את השיעור; אין דיכוי של חשיבה ויצירתיות, אלא התלמידים יכולים לשאול ולהבין ובמהלך המשחק עצמו יש מקום לחשיבה יצירתית; המשחק מעודד אמון בשותף וכבוד ליריבים. כשיש אמון וכבוד כמעט אין אלימות; גם המורה נהנה ואינו מרגיש קורבן של המערכת.

עבודתי כמורה לברידג' בבתי ספר מסבה לי הנאה רבה. יש סיפוק רב כשהילדים אומרים לי שהם נהנים לשחק ברידג', כשהורה ניגש אליי ואומר לי שפתחתי עולם חדש לבן או לבת שלו, כשילדים שואלים אותי האם זה בסדר שהם ימשיכו לשחק ברידג' בהפסקה?

כבר קרה שתלמידים סיפרו לי שהם לימדו חברים, הורים ואחים את כללי המשחק על מנת שיוכלו לשחק איתם בבית.

ואחרון אחרון חביב, ידוע כי אחד החוליים של מערכת החינוך הוא ההזדקקות לשיעורים פרטיים ולא באופן חד-פעמי. בשיעורי הברידג' כל תלמיד שלי יכול לשחק איתי בתחרות ברידג' במועדון מספר רב של פעמים, ללא תשלום. מבוגרים יכולים לעשות זאת פעם אחת. בפעם השנייה זה שיעור פרטי בתשלום.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

  1. אניטה, תודה על תגובתך. בכל רחבי הארץ יש בתי ספר המלמדים ברידג' כחלק מתכנית הלימודים. הניסיון חיובי. ראשית, ילדים ונערים נהנים מאוד לשחק. שנית זה מפתח כישורי חשיבה, יכולות חברתיות אמון בשותף, יכולת לפעול ביחד עם אחרים ועוד. באופן עקיף הם לומדים גם תחומים כמו סטטיסטיקה.
   ברוב בתי הספר אלו שיעורים שהם חלק מתכנית הלימודים או מיד לאחר סיומם. אני עצמי מלמד כבר כמה שנים בבתי ספר בירושלים. תוכלי לקבל פרטים נוספים בהתאגדות הישראלית לברידג'.

 1. המאמר שלך הפתיע אותי
  במודעות שלי משחק קלפים זה לא משהו בשביל ילדים

  1. רחל שטיין, תודה על תגובתך.
   ילדים אוהבים לשחק. הם משחקים גם במשחקי קלפים פשוטים כמו מלחמה ו-Crazy 8. ברידג' הוא משחק קלפים שיש בו תחרויות ואליפויות ונחשב כספורט מוח. הרבה ילדים וצעירים משחקים ברידג'. ישראל היא מעצמה בברידג' לצעירים ולבני נוער. בחודש אוגוסט זכתה נבחרצ ישראל עד גיל 21 במקום השני באליפות העולם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך