בריחת מוחות

על המדינה להשקיע במומחים בכל התחומים – גם בברידג'
צילום של אבי רוזנטל
אבי רוזנטל

בריחת מוחות היא מעבר של מומחים בתחומם, ממולדתם למדינה אחרת. באחד העיתונים הכלכליים פורסם שישראל נמצאת במקום השני במספר אנשי האקדמיה שנשארים בארצות הברית. שלא במפתיע, קנדה, שכנתה של ארצות הברית, נמצאת במקום הראשון.

את ישראל נוטשים לא רק אנשי אקדמיה אלא גם אנשי הייטק לסיליקון ואלי וליעדים מפורסמים פחות, כמו גם רופאים ומהנדסים.

עם כל הכבוד למדינת ישראל, היא אינה המרכז העולמי המוביל בתחומים הנ"ל, ולאנשים מוכשרים במיוחד ובעלי אמביציה יש סיכוי רב יותר להגיע להישגים בקנה מידה עולמי במקומות שבהם מתרכזים טובי המומחים בתחומם וכמות המשאבים גדולה יותר.

הדבר נכון גם באומנות, במוזיקה, בתיאטרון ובקולנוע ובטח גם בתחומים נוספים שלא הזכרתי.

במאמר מוסגר, אם ממשלת ישראל תמשיך להשקיע בתמיכה בצעירים שאינם רוצים לעבוד (תלמידי ישיבה) ובתקציבים למטרות הקרובות לליבם של חברי כנסת סוררים, שמאיימים לא להצביע בעד התקציב – בריחת המוחות רק תתעצם. יש להשקיע את הכספים האלה באקדמיה, בהכשרת רופאים, באנשי הייטק ובמהנדסים.

כשמרכז החיים של אדם עובר למדינה אחרת – לא תמיד התהליך הפיך. כך למשל, אחד מחבריי לכיתה בבית הספר התיכון סיים דוקטורט בכלכלה. את הפוסט דוקטורט עשה באוניברסיטה נחשבת בארצות הברית. הוא נשאר שם והקים משפחה. לפני כמה שנים שוחחתי עם פרופסור לכלכלה, זוכה פרס ישראל, שלמד איתנו בתיכון. הוא שאל האם אני בקשר עם אותו דוקטור לכלכלה? עניתי שלא. הפרופסור לכלכלה סיפר לי שהוא מנסה כבר כמה שנים לשכנע את חברנו לחזור לישראל, לחקור וללמד באחת אוניברסיטאות, אך ללא כל הצלחה.

אחד מחבריי לעבודה בתחום המחשבים, ציוני ללא מירכאות כפולות, נסע עם משפחתו לעבוד בארצות הברית. לפני נסיעתו הצהיר שיחזור. גם במכתבים ששלח אליי חזר על ההצהרה, אך דחה את המועד עד לסיום הלימודים של ילדיו. אחרי כעשר שנים עמד בהבטחתו וחזר עם רעייתו ובנו הצעיר לארץ. הגדולים כבר עבדו והקימו משפחות בארצות הברית. קצת אחרי סיום השירות הצבאי של בנו סיפר שהוא חוזר לארצות הברית. זה קרה אחרי שהבן הצעיר החליט להגר לארצות הברית. חברי ואשתו הלכו בעקבות הבנים והנכדים.

גם בענף הברידג' הישראלי אנחנו נתקלים בתופעה של בריחת מוחות. קוראי מדור הברידג' כבר קראו על כך במאמרים קודמים שפרסמתי באתר, למשל כל נבחרת מונאקו, זיא מחמוד, אלן טרסקוט ואגוסטין מדלה.

לפני ימים אחדים הסתיימה בארצות הברית תחרות ספינגולד. זוהי אחת מתחרויות הקבוצות החזקות ביותר בעולם. משתתפים בה כמעט כל שחקני הצמרת העולמית.

בתחרות זכתה קבוצת גאוויס, שבה שיחקו הפולנים פיוטר גאוויס ומיכל קלוקובסקי עם שני זוגות מנבחרת מונאקו: הלגמו-הלנס וצימרמן-מולטון.

קבוצת גאוויס ניצחה את קבוצתו של השחקן האמריקאי אנדרו רוזנטל (לא ידוע לי על קשר משפחתי). בקבוצה שיחקו שני שחקנים ישראלים שהתאזרחו בארצות הברית: מיגרי צור-קמפינלה, שכבר זכתה בשתי אליפויות עולם, ואלדד גינוסר. מיגרי שיחקה עם דוויד ברקוביץ ואלדד עם שותפו הקבוע כריס וילקנן.

גם לאלדד הישגים רבים בתחרויות ברידג'. כך למשל, הוא זכה באליפות אירופה לקבוצות עם רון פכטמן ועם אב ובן יהודים צרפתים, מישל ותומא בסיס.

אלדד היה המורה שלי בקורס מתקדם לשחקני תחרויות ברידג'. למדתי ממנו יותר מאשר למדתי מכל שחקן אחר.

מיגרי ואלדד אינם היחידים שעזבו את ישראל. אחד השחקנים המובילים בברידג' הישראלי, שמואל (סם) לב, זוקף לזכותו רשימה מכובדת של הישגים בתחרויות ברמה הגבוהה ביותר בעולם, למשל: שתי זכיות במקום הראשון בתחרות הזוגות קבנדיש – תחרות הזמנה יוקרתית שבה משתתפים רק הטובים ביותר. למרבה הצער, גם סם לב היגר לארצות הברית, עוד לפני שהתחלתי לשחק ברידג'.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

3 תגובות

  1. חזקים דוקא בברידג'יותר ממה שבתחומים האחרים שהזכרת. מה יש כאן בארץ בברידג'?

    1. נ. תודה על תגובתך. ישראל אכן מעצמת ברידג'. כך למשל, באוגוסט זכתה הנבחרת הצעירה עד גיל 21 במקום שני באליפות העולם, אבל לא הבחנתי במאמר בין ברידג' ובין תחומים אחרים. להיפך, ציינתי שבריחת מוחות קיימת גם בברידג', כפיש היא קיימת בתחומים רבים אחרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך