מרטין הופמן "שר ההגנה"

שחקן הברידג' שהתמקד בהגנה ולא בהכרזה
צילום של אבי רוזנטל
אבי רוזנטל

במשחק הברידג' יש שלושה אלמנטים:

  • הכרזה – בשלב ההכרזה השותפים מנסים "לדבר" ביניהם באמצעות שפת ההכרזה בברידג' ובאמצעות מוסכמות שקבעו מראש. המטרה היא להגיע לחוזה המיטבי. זה קורה בכל לוח שמשחקים אבל לפעמים אופן ההכרזה הוא טריוויאלי ולפעמים הדיאלוג מתקיים רק בין היריבים.
  • משחק יד – אם זוג זוכה במכרז ומתחייב לביצוע חוזה, אחד מהם הופך לכרוז וחברו לדומם. הכרוז משתמש בחשיבה, ביצירתיות ובטכניקה כדי לבצע מספיק לקיחות לביצוע החוזה. בממוצע כל שחקן הוא כרוז ב-25% מהלוחות.
  • הגנה – אם היריבים זכו בחוזה, מטרת המגינים היא למנוע מהם את ביצוע החוזה. המגינים משתדלים לזכות בכמה שיותר לקיחות. כל זוג משחק בהגנה ב-50% מהידיים בממוצע.

לטעמי, הגנה היא החלק הקשה יותר מבין השלושה. יש בה פחות כללים ברורים מאשר בהכרזה. הגנה טובה מחייבת תיאום ושיתוף פעולה בין השותפים. במשחק היד אין צורך במאמץ משותף.

השחקן היהודי מרטין הופמן, שנולד ב-15 בנובמבר 1929 ונפטר לפני זמן קצר ב-15 במאי 2018, מצטייר בחוויה הסובייקטיבית שלי כ"שר ההגנה", כלומר כמומחה להגנה בברידג'.

כיצד זכה הופמן בתואר זה? במועדון הברידג' שבו התחלתי את דרכי כשחקן הייתה ספרייה של ספרי ברידג'. רוב הספרים היו ספרים שבעלי המועדון רכשו לעצמם במהלך עשרות השנים ששיחקו ברידג', והיו באנגלית. בספרייה היו ספרים רבים ומספר קוראים זניח. אני הייתי קורא עקבי. למדתי ברידג' בעיקר מספרים.

מדי פעם ניגשתי לאחד מבעלי המועדון וביקשתי שימליץ לי על אחד הספרים בספרייה. אחרי שסיימתי לקרוא החזרתי את הספר וחזרתי על התהליך. באחת הפעמים אמר לי אחד מבעלי המועדון שלדעתו החלק הכי חשוב בברידג' זו הגנה. הוא המליץ על ספר באנגלית שעסק בהגנה. את הספר כתב מרטין הופמן. זה היה הספר הראשון שקראתי על הנושא. כך למדתי ממרטין הופמן, שלא פגשתי מעולם, את העקרונות הבסיסיים של הגנה בברידג'. וכך הפך הופמן, מבחינתי, למזוהה עם הגנה.

הופמן נולד וגדל בפראג. כשהיה בן 9 נשלח יחד עם אחיו להורי אמו בהרי הקרפטים כדי ללמוד תורה. כאשר הנאצים כבשו את צ'כוסלובקיה הם שלחו את הוריו לגטו טרזיינשטט, ושם נרצחו ההורים. הופמן הסתתר יחד עם סבו, סבתו ואחיו. ב-1944, כשהיה בן 14, נתפסו ונשלחו לאושוויץ. מישהו יעץ לו להסתיר את גילו ולהגיד שהוא בן 18, ואולי תרם בעקיפין להצלת חייו.

לאחר המלחמה הגיע לבריטניה. הוא התיידד עם משפחה לונדונית ובני המשפחה עזרו לו למצוא עבודה כיהלומן וגם לימדו אותו משחק שאהב. למשחק קראו ויסט. כמה רוסים ששיחק איתם שכנעו אותו לנסות לשחק משחק דומה שמשחקים בזוגות. זה היה ברידג'. הופמן אהב את משחק הברידג' יותר משאהב את הויסט. בתחילת שנות ה-50 זנח את העבודה ביהלומנות והתחיל להתפרנס מברידג'.

הוא לא שיחק בתחרויות ברידג' אבל היה "מארח" במועדון ברידג', כלומר שחקן שפותח שולחן ומשחק תמורת תשלום, כשחלק מהרווחים נכנסים לקופת המועדון. רק בגיל 35 שיחק עם שותפו בתחרות ברידג' בפעם הראשונה. הם זכו בה במקום הראשון. כך הפך לשחקן ברידג' מקצועני המתפרנס ממשחק בתחרויות תמורת תשלום.

על פי הויקיפדיה האנגלית, הוא נחשב לשחקן הטוב באירופה במשך שנים.

הופמן לא ייחס חשיבות רבה לשיטות הכרזה מפורטות. לפי פילוסופיית המשחק שלו, שחקנים הנצמדים תמיד לשיטת הכרזה ולשיטת הובלה הם צפויים ולכן קל יותר לשחק נגדם.

מאז שקראתי את ספרו של הופמן על הגנה כבר עברו 11 או 12 שנים. אני עדיין זוכר שבשונה משיטות הכרזה, שהופמן כמעט לא ייחס להן חשיבות, להגנה הוא דווקא ייחס חשיבות רבה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

פשיטת רגל

נתון מחריד ומבשר רע בנוגע לילדינו