האישה שלא תלמד לעולם

על טעויות ועל שוביניזם בברידג'
תמונה של אבי
אבי רוזנטל

כולנו עושים טעויות. אנחנו עושים טעויות בכל תחום. גם בברידג'. טעויות עושים אלה שהידע וההבנה שלהם בתחום מסוים מוגבלים, אבל גם המומחים הגדולים ביותר עושים טעויות. השאלה היא: מה עושים אחרי שעושים טעות?

אפשר ללמוד מהטעות, ואם עושים טעות נוספת במצב דומה – היא תהיה טעות אחרת. אפשר גם לא ללמוד מטעויות ולחזור שוב ושוב על אותה טעות. בתחומים רבים כישלונות שמובילים למסקנות ראויות, הם תנאי כמעט הכרחי להצלחות. זוהי גם דעתו של מנהל החדשנות של חברת גוגל על פיתוח מוצרים חדשים של החברה.

הפוסט הזה עוסק בשחקנית ברידג' בתחילת דרכה שביצעה פעמיים את אותה טעות ושעליה נאמר: "X (שמה חסוי בשלב זה של הפוסט) לעולם לא תלמד לשחק ברידג'".

בפוסט הברידג' הקודם: ארבעה בעלים ושותף אחד הזכרתי את אוסוואלד ג'קובי. ג'קובי היה כנראה שחקן הברידג' הטוב ביותר בארצות הברית בתחילת שנות ה-40 של המאה הקודמת. צ'רלס גורן נחשב אז לשחקן הטוב ביותר רק משום שג'קובי התנדב לצבא האמריקני במלחמת העולם השנייה וכמעט לא שיחק ברידג'.

המקור שלי לסיפור הזה הוא משהו שג'קובי כתב בשנת 1977. הסיפור עצמו התרחש בערך 40 שנה לפני כן. הגברת הצעירה שיחקה בפעם הראשונה בחייה בתחרות במועדון ברידג' בניו יורק. היא פתחה 1NT בדרום עם יד מאוזנת עם 16 נקודות. צפון היה היחיד להכריז הכרזה שאינה Pass. הוא הכריז 3NT. הגברת הצעירה הייתה הכרוז.

בפוסט זה אציג רק את קלפי ה- של צפון ודרום.

בדרום: A1043

בצפון:   J862

הגברת זכתה בידה בלקיחה הראשונה בסדרה אחרת. היא שיחקה את ה-A מידה. ה-K, שהיה קלף יחיד במערב, נפל. הגברת לא התקשתה לזכות בשתי לקיחות נוספות ב- לביצוע החוזה. גבר ששיחק באותה תחרות אמר לה שהיה לה מזל. המשחק הנכון הוא לעבור לדומם ולשחק קטן ל-10 שבידה.

כמה חודשים לאחר מכן שוב הייתה הגברת כרוז בחוזה של 3NT. במקרה התקבלה אותה חלוקה של קלפי בדומם וביד הכרוז. גם במקרה זה אותו גבר שיחק בתחרות. הגברת הצעירה שוב שיחקה את ה-A מידה. גם הפעם זכתה בשתי לקיחות ב- לביצוע החוזה. הגבר ביטא באופן קולני ובוטה את המסקנה שלו: "X לעולם לא תלמד לשחק ברידג'".

מה חשב על זה אוסוואלד ג'קובי? אפשר לסכם את דעתו בשני היגדים:

 1. הגבר הוא שוביניסט.
 2. הגברת שיחקה נכון. זהו משחק בטוח מושלם.

משחק בטוח היא טכניקת משחק בברידג' – השחקן מוכן לוותר על לקיחה עודפת או לקיחות עודפות על מנת להבטיח ביצוע חוזה. במקרה זה מוכנים להסתפק בשתי לקיחות ב- ולא לנסות להשיג שלוש לקיחות בסדרה באמצעות עקיפה כפולה.

ב-68% מהמקרים חמשת קלפי ה- של היריבים מתחלקים 3-2. בחלוקה כזו לקיחת ה-A מפסידה רק שתי לקיחות לכל היותר. במקרה הספציפי של היד הראשונה שתוארה עקיפה מפסידה ל-K, שהוא קלף יחיד. אם בפעם השנייה יעקוף הכרוז באמצעות ה-J, מזרח המחזיק ב-Q975, יכסה ב-Q. אם לא יהיו כניסות נוספות לדומם, ההגנה תזכה בשלוש לקיחות בסדרה להפלת החוזה.

אז האם הגברת למדה לשחק ברידג'? השוביניסט טעה פעמיים. פעם אחת בניתוח המשחק ופעם שנייה במסקנה שהגברת לא תלמד לעולם לשחק ברידג'. אותה גברת X היא שחקנית הברידג' הלן מרטין-סובל-סמית' (1909–1969), גיבורת הפוסט הקודם.

ג'קובי וגם אחרים חושבים שהיא הייתה שחקנית הברידג' הטובה בכל הזמנים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

4 תגובות

 1. חלוקה מעניינת. בשביל 2 לקיחות שיחקה נכון. בשביל 3 לקיחות יש 2 אפשרויות, האחת שבמזרח תמונה דבלטון, השניה שבמערב תמונה ו9. (יש עוד כמה דברים עם סיכויים נמוכים אס נתעלם).
  האפשרות הראשונה בעלת יותר סיכויים ולכן כאשר ה10 יפסיד, אז בסיבוב השני נכון להוריד אס ולא להריץ את הנסיך.

  שרון גיא

  1. שרון, תודה על תגובתך.
   שאלה משמעותית היא האם שיטת הניקוד היא Match Points או IPN. אם שיטת הניקוד היא IMP צריך בוודאות לשחק כפי שהגברת שיחקה. לא מצאתי מידע על השאלה הזו במה שג'קובי כתב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

הידד למשתמט!

הכנסת אישרה את החלת דין הרציפות על חוק הגיוס

דילוג לתוכן