מדד הצעקות

הערכת תוצאה על "יד" בברידג'
ברידג'

בתחרות ברידג' משחקים מספר רב של חלוקות קלפים. בתחרות משחקים לפחות 24 חלוקות כאלה. כדי לנטרל את גורם המזל, שעלול לקבוע תוצאת משחק שלא בצדק, נוקטים אמצעים שונים.

ראשית, הקלפים ששוחקו בשולחן משוחקים בשולחנות אחרים. שנית, את התוצאות משווים לתוצאות של שחקנים שקיבלו קלפים זהים – משווים תוצאות של שחקנים בדרום-צפון לתוצאות של שחקנים אחרים בצפון-דרום שקיבלו קלפים זהים. משווים תוצאות של שחקנים במזרח-מערב לתוצאות של שחקנים אחרים במזרח-מערב שקיבלו קלפים זהים. באמצעים אלה מנטרלים את גורם המקריות בחלוקת הקלפים.

נוסף לכך, אחרי ששיחקו חלוקות קלפים ספורות, הזוגות במזרח-מערב עוברים שולחן ומשחקים נגד זוג אחר בצפון-דרום. בתחרות של 24 חלוקות קלפים כל זוג ישחק בדרך כלל נגד 12 זוגות. כך מנוטרל הגורם של רמת היריבים של כל זוג.

התוצאה של "יד" (כך מכונה חלוקת קלפים על ידי שחקני ברידג' בתחרויות) מחושבת באחוזים. אם זוג השיג תוצאה טובה יותר מכל זוג ששיחק את אותה יד מאותו כיוון (צפון-דרום או מזרח-מערב), הוא יקבל תוצאה של 100%. אם התוצאה שלו היא הגרועה ביותר יקבל 0%. ברוב המקרים התוצאה תהיה באמצע, בין 0% ל-100%.

התוצאה הסופית היא ממוצע התוצאות על כל אחת מהידיים ששיחק הזוג. תוצאה מעל 50% נחשבת טובה, מעל 60% טובה מאוד ומעל 70% מצוינת. תוצאה מתחת ל-50% נחשבת לא טובה ומתחת ל-40% נחשבת תוצאה גרועה. כאשר מסיימים לשחק יד, רבים מהשחקנים שואלים את עצמם, בשקט או בקול: האם הגענו לתוצאה טובה ביד הזאת? כלומר, האם סביר שעם אותם קלפים הצלחנו יותר או הצלחנו פחות מזוגות אחרים?

הם מסתמכים על מידע חלקי: התוצאות שהשיגו זוגות אחרים שכבר שיחקו את אותה יד נרשמות, על טופס או באמצעות מחשב ייעודי פשוט הנקרא Bridgemate. לאחר שמסיימים לשחק יד ורושמים תוצאה אפשר לראות אילו תוצאות כבר הושגו באותה יד. כשהתוצאה טובה אין בעיה. כשהתוצאה אינה טובה, שלא לומר גרועה, יש שחקנים שאינם מדברים על כך ("עוברים ליד הבאה") ויש שחקנים שמעירים לשותף או רבים ביניהם, אחד מאשים את השני בהכרזה לא נכונה או משחק לא נכון או ששניהם מאשימים זה את זה.

לא תמיד אפשר לדעת אם התוצאה טובה, סבירה או בינונית. לפעמים הצטבר מספר קטן מדי של תוצאות על אותה יד. לא צריך להיות גאון סטטיסטי על מנת להבין שמדגם של שתי תוצאות, ואפילו שלוש או ארבע, קטן מכדי לייצג. ולפעמים השונות בין התוצאות גדולה כל כך שאי אפשר לדעת אם התוצאה טובה.

כשאי אפשר לדעת אם התוצאה על יד טובה או גרועה, מתקיים תהליך מורכב של הערכה. השחקנים שואלים את עצמם:

האם הכרזנו חוזה נכון?

האם היריבים הכריזו חוזה נכון?

האם משחק היד היה סביר או נכון?

האם ההגנה הייתה סבירה, מעולה או גרועה?

מה יעשו שחקנים אחרים שישחקו את אותם קלפים – האם יכריזו כמו שהוכרז בשולחן שלנו או באופן שונה? האם הכרוז ישתמש בתכנית משחק דומה או זהה לזו שהייתה אצלנו? האם ההגנה תשחק באופן דומה למה ששוחק בשולחן שלנו?

השיטה שלי להערכת תוצאה: מדד הצעקות. כבר בתחילת דרכי כשחקן ברידג', כשעדיין התקשיתי לבצע הערכה סבירה של התוצאה שקיבלנו על יד, מצאתי שיטה אחרת, פשוטה הרבה יותר: בכל פעם שהיריבים צועקים זה על זה, או לפחות אחד מהם צועק על שותפו, זוהי אינדיקציה מובהקת לתוצאה לא טובה על היד.

עם זאת, שיטה זו לא תמיד מוכיחה את עצמה: כפי שהסברתי במאמר אחר על שותפות בברידג', יש זוגות שאינם צועקים זה על זה גם כשהם משיגים תוצאה גרועה ביד, וגם כשברור מי מהם טעה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

3 תגובות

    1. אברהם, תודה על תגובתך
      איני בטוח שהאנלוגיה לכנסת נכונה. הצעקות בכנסת לא בהכרח מבטאות חוסר הצלחה. הצעקות שם מכוונות לרוב כלפי ירבים פוליטיים ולא כלפי שותפים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דו כיווני

לא לפחד מהפחד

היכרות עם מנגנון הדיסוננס הקוגניטיבי תוביל לצמיחה

דילוג לתוכן