ברידג' ברי"ש מתגלגלת

ברידג' בדרום אמריקה
תמונה של אבי
אבי רוזנטל

כשחושבים על ספורט ועל דרום אמריקה מיד חושבים על כדורגל. רק בדרום אמריקה כישלון של נבחרת הכדורגל במונדיאל הוא טרגדיה לאומית. רק בדרום אמריקה הייתה יכולה לפרוץ מלחמה בין שתי מדינות בגלל משחק כדורגל. זה קרה ב-14 ביולי 1969. במשחק כדורגל במוקדמות המונדיאל של 1970 – אגב, המונדיאל היחיד שבו הציגה נבחרת ישראל הופעה ראויה – ניצחה אל-סלוודור המארחת את הונדורס בתוצאה 0:3. השתלהבות היצרים הובילה למלחמה של ארבעה ימים, אם כי קרוב לוודאי שהיו לה סיבות נוספות ועמוקות יותר שאינן קשורות לכדורגל.

הברידג' הדרום אמריקני ידוע פחות ומוכר פחות מהכדורגל. רבים שמעו על מעצמות ברידג' כמו ארצות הברית, איטליה, בריטניה, צרפת, נורווגיה, שוודיה ואפילו מונקו הקטנה. קוראי מדור הברידג' של Jokopost כבר קראו פוסטים על נבחרות ושחקנים מארצות הברית וממדינות אירופה. בזכות זיא מחמוד הקוראים כבר קראו משהו גם על הברידג' הפקיסטני. הברידג' של שכנתנו מצרים מוכר בזכות עומר שריף ובזכות ההישגים של הנבחרת המצרית בתחרות ה-Bermuda Bowl (אליפות העולם לנבחרות פתוחות) האחרונה. על הברידג' האוסטרלי והניו זילנדי אני יודע מעט. הנבחרת הניו זילנדית זכתה במקום הרביעי ב-Bermuda Bowl השנה. אבל על הברידג' הדרום אמריקני בקושי שמעתי. ואם אני בקושי שמעתי עליו, קרוב לוודאי שמרבית הקוראים אינם יודעים דבר.

הנבחרת הבולטת בברידג' הדרום אמריקני היא ברזיל. היא זכתה במקום הראשון ב-Bermuda Bowl בשנת 1989 וסיימה במקום השני בשנת 2000 ובמקום השלישי בשנים 1974 ו-1993. הנבחרת המשמעותית הנוספת היא ארגנטינה, אבל שלוש הזכיות שלה – כולן במקום השלישי ב-Bermuda Bowl – היו בעבר הרחוק, בשנים 1958, 1959 ו-1965.

שחקני הברידג' הברזילאים Marcelo Branco ו-Gabriel Chagas ששיחקו בנבחרת ברזיל בשנת 1989, נכללים ברשימה המכובדת והמצומצמת – היא כוללת רק עשרה שחקנים בהיסטוריה של הברידג' – של שחקנים שזכו בהישג הנקרא הכתר המשולש בברידג' (Triple Crown of Bridge). פירוש הדבר זכייה במקום ראשון בשלוש תחרויות שונות של אליפות עולם: Bermuda Bowl, אליפות העולם הפתוחה לזוגות ותחרות הקבוצות הפתוחה באולימפיאדה.

אגוסטין מדלה (Agustin Madala) הוא כנראה שחקן הברידג' הדרום אמריקני המוכר ביותר, אבל הוא אינו משחק בדרום אמריקה. הוא התאזרח באיטליה ומשחק בנבחרת שלה עם שותף איטלקי – נורברטו בוצ'י. מדלה זכה בפרס על יד ההגנה הטובה ביותר על משחקו בגמר הליגה האיטלקית ב-2013. שלוש פעמים הוא נחלץ ממשחק סופי (End Play). באחד האתרים כשכתבו על היד הזאת כינו אותו הודיני, על שם הקוסם המפורסם שהתמחה בפעלולי היחלצות.

מדלה נולד בשנת 1986 בבואנוס איירס. אביו לימד אותו לשחק ברידג' בגיל 7. בגיל 14 התבקש להחליף שחקן בנבחרת ארגנטינה שנבצר ממנו להשתתף באליפות דרום אמריקה. בגיל 15 שיחק בנבחרת ארגנטינה ב-Bermuda Bowl והפך לשחקן הצעיר ביותר שהשתתף באירוע זה. כשחקן נבחרת איטליה זכה ב-Bermuda Bowl ב-2013 בבאלי ובאליפות אירופה. כמו כן זכה בתחרויות חשובות באירופה, ביניהן אליפות אירופה לקבוצות אלופות, שהתקיימה בשנת 2012 באילת.

התאזרחות של ספורטאים במדינה אחרת על מנת שייצגו אותה בתחרויות היא תופעה נפוצה. לא מעט כדורגלנים, כדורסלנים ואתלטים התאזרחו במדינות אירופה, בישראל, בקטאר ובארצות נוספות. בברידג' אנחנו מכירים התאזרחות של שחקני צמרת במונקו, שנבחרתה הלאומית מורכבת ממתאזרחים בלבד, ובארצות הברית. בשני המקומות יש גם גורם כספי להתאזרחות – במונאקו זה הפטור ממס הכנסה, בארצות הברית, ארץ האפשרויות הכמעט בלתי מוגבלות, אפשר להרוויח יותר. זרים רבים העוסקים בתחומים מגוונים, ביניהם גם אנשי אקדמיה ואנשי הייטק, מבקשים להתאזרח בארצות הברית. שחקני ברידג' המבקשים להתאזרח נאבקים בתחרויות מבחן קשות על מנת להיכלל בנבחרת הלאומית בברידג', ורק מעטים מצליחים בכך.

לעומת זאת, התאזרחות של שחקן ברידג' באיטליה היא חריגה, שכן איטליה היא מעצמת ברידג' ואינה זקוקה למתאזרחים. בדרך כלל התהליך הפוך: האיטלקים פנטוני ונונס התאזרחו במונקו. אחרי שנתפסו ברמאות שיטתית והושעו, התפנו מקומות בנבחרת, וכעת שני שחקנים נוספים מהנבחרת האיטלקית, ורסאצ'ה ולאורה, נמצאים בתהליך התאזרחות במונקו על מנת לחזק את ליגיון הזרים המתאזרחים בנבחרת שלה. מכאן שהתאזרחותו של מדלה באיטליה ונוכחותו בנבחרת הלאומית שלה מעידות על רמת המשחק הגבוהה שלו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

2 תגובות

    1. מישה, תגדה על תגובתך.
      זה לא נכון שאצלנו אין שחקנים ברמה עולמית. שתי צעירות עדי אסולין והילה לוי זכו השנה באליפות העולם ובאליפות אירופה לזוגות שנים. הנבחרות הצעירות שלנו כמעט תמיד בצמרת כשהנבחרת עד גיל 16 זכתה באליפות העולם. נבחרת הסניורים (מעל גיל 60) זכתה באליפות אירופה ולפני מספר קטן של שנים זוג ישראלי, אודי פרידלנדר וינון לירן זכה באליפות העולם לזוגות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן